SAHİ, SÜT MÜ LİMAN?

20 Nisan 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1122 Görüntüleme

vapur

Yaşadığıma dair ayak izleri var bu odada. Sabah saatlerine beş kala aralanmış bir perde tanık oluyor izmaritlerin, içtimasına. Endamını yitiren bir düş kırılıyor, tam da o saatlerde. Bir vapur geçiyor karşı kaldırımdan. Rıhtımda, hatrı kalır diye içtiğim kahve, telvesini atıyor martılara. Bana kapıdan dahi baktırmayan martın ortasında ateşe verilerek soğutuluyor tüm fotoğraflar…

Kahvenin de kırk yıl hatrı var, diyor Bey Amca. Bir fincana kırk yıl hatır biçenlerden o da. Saçındaki akı görseniz, epey acımasızmış yıllar. Bazı mecralar, içilen bir kahvenin anlık fotoğrafı için var. Yanında lokumunu da eksik etmeyeceksiniz tabii, Maazallah yakışık almıyor sonra. Yine bazı kitaplar yollar için mesela, dizinize koyun bir de kulaklığınız dahil oluyorsa kareye; sizden daha çok okuyan var mıdır hiç? Bazı mecralar için diyorum, pistten alınmalı çocuklar!

…ve sahiden gittikçe mezralaşan bir yerde kendinize mezar olmuş yalnızlıklar giyiniyorsunuz. O vakitten sonra köpek bağlasanız durmaz o dilde.

Bilmiyorum. Ben de bazen Batı etkisindeki Servet-i Fünun gibi uyanıyorum. Ama kararsızım da… Ya öldürürsem kalemimi yolun sonunda, birbirine aşık iki sayfayı yakarsam bu odada; Magosa bana yer açar mı ayak ucunda bilmem. Gerçi o vapur da kalktı çoktan. Yetişemedik bari el sallayalım. Hangi Fransız romanına konu olacak bu dram da biz yıllar sonra okuyacağız? O da müphem.

Bey Amca diyorum, sıkıldı kravattan ve hala inanıyor kahvenin kırk yıl hatrı olduğuna. Nermin diyor, gecikmezdi bu kadar. Kırk yıl süren bir sevdanın kırık kanadında yaşıyor yaşamasına da… Velhasıl bağlaç olan ‘de/da’ da ayrı yazılıyor zaten. Amca da farkında ki ayrı yazılmış o yarınlara.

Şimdi açıp camı, “Allah’ını seven defansa gelsin!” diye bağırsam sağ açıktan el sallar mısın soluma ya da kaç forvet yetişir Bey Amca’nın imdadına?

O şiirideki en huzursuz detayım bugün, Beş Şehir’in ‘Konya’sı gibiyim. Olsun, bazı dönemlerde edebiyat şahsi ve muhteremdir. Ama sen Nermin Abla, hala sefer varken Beşiktaş vapuruna, üstelik dönülür bir akşamın ufkundaysan vakit de geç olmadan yetiş ona.

 

SERAP DEMİR

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum