değişenlerin değişmeyenleri

30 Nisan 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1741 Görüntüleme

DEĞİŞENLERİN DEĞİŞMEYENLERİ
cobblestone-street-wallpaper-1Ülkemizde yıllardır değişen kişilerin değişmeyen işleri var. Bunu sadece kişi bazında değil de bir gazete, bir futbol takımı veya her hangi bir işletme olarak ele alırsak bu hastalığımız hemen hemen hiç değişmiyor. Son zamanlarda bir de taş medeniyeti ortaya çıktı ki deme gitsin. Eski taşı sök yeniyi döşe.
Bir seçim olur eski iktidarın yerine yenisi gelir giden yolu yıkıp yeniden yapmıştır gelen hemen onun yaptığını yıkar yenisini yapar. Yolun genişliği değişmese de taşları değişmiştir. Her gelen gidene atar tutar ama iş başına geçince gidenin yaptığının aynısını yapmaktan çekinmez. En basit örneklerden bir tane daha vermek gerekirse; ülkemizin 60 küsur tane hükûmetinin bir sloganı vardır’’ onursuz müzakereden, onurlu ortaklığa’’ hemen hemen hiç değişmeyen bu slogan yüzleri eskitir, hükûmetleri yer, bizim ömrümüzü yer ama ne onurlu ortak olabilir ne de onurlu müzakere. Hükûmetler değişir ama sözler değişmez.
Artık bu ülkede hükûmetlerden tutun da en küçük memurundan en üst seviyedekine, tüccarından sanayicisine kadar herkesin kendini biraz değiştirmesi lazım. Her konuda iflasa doğru adım adım giden bir kafa yapımız var. Artık cebi boş kafası dalgın insanların taşın hangi renkte olduğunu ya da olacağını tahmin etmesinden çok yarın evime nasıl ekmek götürürüm onun peşinde olduğunu, yöneticilerin bilmesi lazım. İdarecilerimizin; işe başlamadan önce süslü laflar iş başına geçince “siz bilmiyorsunuz” söylemini bırakıp sorunlara kalıcı çözümler üretmeleri lazım.
Değişime başlayınca hiç durmadan çalışmak, üretmek, tükettiğinden çok üretip satmak lazım ki çocuklarımız müreffeh bir ülkede dünyaya yön verecek seviyede bağımsız olsunlar.
Değişmeye başlayan ve değişen bir ülke de yaşama temennisiyle güzel ülkemin güzel insanlarına hayırlı haftalar.
Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum