Mehmet Ali Kalkan – Gök Aradık Tuğlara

4 Mayıs 2017 0 yorum Kitap Eleştiri 611 Görüntüleme

Gök Aradık Tuğlara

Mehmet Ali Kalkan – Gök Aradık Tuğlara

Öncelikle herkese selâmlar… Çok kısa bir zaman içerisinde, Mehmet Ali Kalkan Beğ’in “Gök Aradık Tuğlara” isimli şiîr kitabını edindim. Aldığım günden bu yana okumaya yeni fırsat buldum. Zîrâ bir kitap düzenim var. Ve sıra ile ilerliyorum. Ama ilk defa keşke sırayı bozsa idim diye düşündüğüm oldu.

Ben bu kitaba 02.05.2017’de başladım ve birkaç sa’ât içerisinde bitirdim. Tek solukta hiç sıkılmadan okudum. Lâkin, bunu sağlayan Mehmet Ali Kalkan Beğ idi… Zengin kelime dağarcığı, temiz ve duru Türkçesi ile okuyucuya bir haz veriyordu.
Ben bu kitap ile Asya’dan, Anadolu’ya geldim. Her sayfasında; âşkı, doğa güzelliğini, yiğitliği ve bir şiîr ile ölümü hissettim.

Kitaba başlamadan önce arka kapağında Sayın İskender Öksüz’ün yazdığı cümleyi belirtmek istiyorum: “Mehmet Ali Kalkan, şiîrleri gözlerime yaş getiren kâlemlerden biri. Ârif Nihat Asya ile Yetik Ozan arasında bir yerlerden kopup gelmiş bir Horasan ereni.”… Ve şimdi ne kadar yerinde söylenmiş bir söz olduğunu belirtmek isterim.

Uzatırım dost elimi, / Bana hayat yâr kapısı.
Ölmeden önce ölümü, / Güzel eyler ar kapısı.

Böyle bir kitabı yazdığı için Mehmet Ali Kalkan Beğ’e şükranlarımı sunarım… Hayâtı şiîr ile yaşayanlara bin selâm olsun!

Mert ÖZTAŞ

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

Mert Öztaş

Meçhûle yolcu...

İlginizi Çekebilir

0 yorum