Şehir Edebiyatla Buluşunca

23 Nisan 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler , Dergi Dünyası 2504 Görüntüleme

Şehirlerimiz de insanlarımız gibi boğuluyor. Daha doğru bir ifadeyle söylemek gerekirse insanlarımız şehirlerimizi de boğmaya başladı. İnsanın aç gözlülüğü şehirlerin belki sınırlarını büyütüyor ama şehirlerin doğayla, gelenekle, hayatla uyumu yok oluyor. Çirkin betonlaşma, barajlardan salınıp gelen çılgın sular gibi önüne kattığı bütün tarihi, kültürü, tevazuyu, yaşanmışlığı yok ediyor. Gökdelenler yüksek kibriyle göklerle yarışadursun, ayağı yere basmayan insanoğlu şehrine, kültürüne, geleneğine, atasına, doğasına kısacası kendine yabancılaşıyor.

Şehirleşme ve yabancılaşma konusunu bir başka yazımıza erteleyelim. Bu yazımda size başka bir “şehir”den bahsetmek istiyorum. Şehirlerimizde güzel şeyler de olmuyor değil. Kayseri Büyükşehir Belediyesini kültür ve sanata gerçek anlamda değer veren ve bu alana yatırım yapan nadide belediyelerimizden. Ulusal ölçekte düzenlediği şiir ve fotoğraf yarışmalarının duyurusunu edebice.net’te yapmıştık. Bu yazımızda Kayseri Büyükşehir Belediyesinin her ay çıkardığı şehrin kültür, sanat, edebiyatının nabzını tuttuğu; şehre, insana, sanata ve yaşama dair ne varsa sayfalarında yer verdiği bir dergiden bahsetmek istiyorum: “Şehir Kültür Sanat” dergisi.

sehir-dergisi-kayseri-4.sayi-icindekiler

Şehir dergisi 4. sayısı içindekiler

Belki birçok belediye icraat ve faaliyetleri ile ilgili haftalık, aylık bültenler çıkarıyordur. Ancak bu dergi kalıplaşmış ve hiçbir sanatsal özellik taşımayan şehir dergilerinden değil. Derginin de yayın kurulu içinde yer alan Ahmet Selman Akyurt bana dergiyi göndereceğim dediğinde önce önemsememiştim. Ancak dergi elime geçince anladım ki, bu dergi kalıplaşmış bültenlerden değil. İçinde müzik, söyleşi, resim, minyatür, fotoğraf, edebiyat gibi sanatın birçok dalından esintiler bulunan dergide Kayseri’ye ait tüm değerleri bulmak mümkün. Dergi tasarımından, seçtiği konu ve dile hâkimiyet açısından herhangi bir edebiyat dergisinden geride durmuyor. Fotoğraflar ve çizimler çok canlı, ayrıca metinleri kaleme alanların edebî yönlerinin güçlü olduğu da âşikâr.

sehir-dergisi-kayseri-1.sayi

Şehir 1. sayı

Köklü bir şehir olan Kayseri’nin, geçmişle bağlarının çok iyi korunduğu ve Selçuklu ve Osmanlı izlerinin şehrin taşına toprağına sindiğini biliyordum. Ancak “Şehir” dergisi bu tarihi izleri sayfalarına öyle güzel taşımış ki hayran olmamak elde değil. Derginin ilk sayısı Ocak 2017’de çıktı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ilk sayının sunuş yazısında şöyle diyor: “Tarih ve kültür devamlılığı sağlandığı müddetçe nesilden nesile aktarılır. Şehir tarihin ve kültürün yaşadığı, oluştuğu mekândır. Yaşadığımız şehir bunun e güzel örneğidir. Geçmişte maddi ve kültürel zenginlik bakımından zirvede olan birçok şehir, kültürel devamlılığını sağlayamadığı için tarih sahnesinden çekildi. Kayseri ise binlerce yıl geriye giden tarihi ile yaşamak için gerekli olan kültürel soluğu alarak nefesini günümüze kadar taşıdı.” Kayseri’de gezenler tarihin, günümüze kadar dokusu bozulmadan gelen eserlerle soluk alıp verdiğini hissedeceklerdir. İşte böyle bir şehirde böyle bir şehir dergisinin çıkması kültür, sanat ve sosyal yaşamımız için ümitlenmemize vesile olmaktadır.

sehir-dergisi-kayseri-4.sayi

Nisan sayısı

Müze, doğa, insan, mahalle, mekân, tarih, okuyan şehir, söyleşi, gezi, kitabiyat, şehrin yüzleri, sofra, şehir ve ekonomi, kültür sanat haberleri, zeka köşesi gibi bölümlerden oluşan Şehir Kültür Sanat dergisinin Nisan sayısını basılı olarak okuma imkanına eriştim. Derginin internet ortamında da bütün sayılarına ulaşılabilir. (https://issuu.com/kayseribuyuksehirbelediyesi)

Dergi Nisan sayısına Selçuklu Uygarlığı Müzesi ile başlıyor. Gevher Nesibe Şifahiyesi ve Tıp Medresesi olarak da bilinen müzenin tarihi ve içindeki objelerin görsellerinin de yer aldığı yazıdan “Türklerde ilk defa akıl hastalarının müzikle tedavilerinin Gevher Nesibe Şifahiyesi”nde başaltıldığı”nı öğreniyoruz.

sehir-dergisi-kayseri-4.sayi-mimar-sinan

Ali Saraçoğlu’nun “Kurşunlu Camii ve Mimar Sinan” Çizimi

Doç Dr. Şerife Tali, Mimar Sinan’ın Kayseri doğumlu oluşundan hareketle “Mimarların Piri Sinan Bin Abdülmennan Kayserili Mimar Sinan” yazısında Türk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından olan Mimar Sinan portresi çiziyor. Ali Saraçoğlu’nun Kayseri Kurşunlu Camii ve Mimar Sinan’ı geleneksel çizgilerle resmettiği çizimi de derginin sayfalarına renk katmış.

 

 

 

Doğa başlığı altında Türkiye’miz ve dünya için de çok önemli kuş cennetlerinden biri olan Sultan Sazlığı tanıtılıyor. Yine çok güzel görsellerin yer aldığı bu harika gezi yazısında eleştirmem gereken tek husus fotoğrafların altına fotoğrafların kime ait olduğunu yazılmamış olmasıdır. Dursun Çiçek imzalı bu güzel gezi yazısı Erciyes’in eteklerindeki “Sultan Sazlığı”nı değişik ve doyurucu bir anlatımla okuyucu ile buluşturuyor.

sehir-dergisi-kayseri-4.sayi-sultan-sazligi

Dergide yer alan fotoğraflardan “Sultan Sazlığı”

 

sehir-dergisi-kayseri-4.sayi-ahmet-kaplan

Ahmet Kaplan

Derginin Nisan sayısında değinmek istediğim diğer bir konu Şehrin Yüzleri başlığı ile tanıtılan Ülkücü Hareket içinde önemli bir yeri bulunan Kayseri doğumlu Ahmet Kaplan. Halit Erkiletlioğlu, Kasım 2016’da Antalya’da sessiz sedasız aramızdan ayrılan Erciyes’in Eteğinden Geçenler” ile “İşte Necip Fazıl” kitaplarının yazarı Ahmet Kaplan’ı taşımış bu ayki Şehir’in sayfalarına.

Şehir dergisi Nisan sayısında severek okuduğum bir diğer yazı da Türk Sanat Müziği sanatçısı Melihat Gülses ile yapılan söyleşi. Melihat Hanım, müziğe nasıl başladığını anlatırken küçük yaşlarda ailelerin küçük mekanlarda buluşarak müzik icra ettikleri toplantılara “gezek” dendiğini ve kendisinin de bu “gezek”lere katılıp şarkı söylemeye başladığını söylüyor. Şehir dergisi bana ömrümde ilk kez duyduğum bir kelimeyi armağan etti: “gezek.”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi hem kültür sanat bülteni yayımlıyor hem de “Şehir Kültür Sanat” adıyla bir dergi yayımlıyor. Şehrin aylık kültür sanat etkinliklerinden bu bülten sayesinde insanlar çok rahat bir şekilde haberdar oluyor ve isteyenler bu etkinlikleri takip edebiliyorlar. Ancak “Şehir Kültür sanat” dergisi dolayısıyla Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve dergi ekibini tebrik ediyorum. Şehirleri kültürle sanatla ve edebiyatla buluşturanlara Edebice’den selam olsun!

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum