Türk Dünyasının Yıldızı Arslanbek Saidulı Sultanbekov ile Söyleşi

14 Şubat 2017 0 yorum Söyleşi 2434 Görüntüleme

“Dombıranın sesinden etkilendim ve bu müthiş çalgı aletini kendi gayretimle öğrendim. Bir gün evde iken tarihe merakımdan dolayı ilham geldi ve meşhur “Dombıram” şarkısını yazdım.”

Türk Dünyası’nın yakından tanıdığı ses sanatçı Arslanbek Sultanbekov 1989 yılında “Nogay Keşeler” adlı ilk albümünü Karaçay Çerkez’de çıkardı. Aranjörlüğünü Alibiy Asakayev’in yaptığı ikinci albümünü ise 1999 yılında Saint Petersburg’da “Nogay El” adıyla çıkardı. Daha sonra Kazakistan’a gitti ve Kazakistan Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev aldı, bir süre sonra buradaki görevinden ayrıldı. Son albümü olan “Aşşı Suv”u 2009 yılında Kazakistan’da çıkardı, hâlen Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşamakta, evli ve iki çocuk sahibi. Türk Dünyası’nda tanınmasına sebep olan meşhur “Dombıram” şarkısınının yazarı ve bestekârı. Arslanbek Sultanbekov ile Ankara’da röportaj yaptık.

Röportaj: Cem Arslan [1]
 • Sizi tanıyabilir miyiz, nerede doğdunuz?
 • Ben, 23 Nisan 1965 tarihinde eski Türk takvimine göre Yılan yılı Boğa ayında, eski adıyla SSCB’de Stavropolsky Kray adlı şehirde doğdum. Yani, şimdiki adıyla Karaçay Çerkez Otonom Bölgesi’nde büyüdüm. Benim köyümün adı Erkin Halk. Eski adıyla Tümen Mansurofka. Bu köy benim kendi köyüm. Nogay halkımın sevgiyle yaşadığı, Nogay Türkçesi’nin berrak konuşulduğu, atların koştuğu, suların çağladığı güzel bir köy.

 • Aileniz köken olarak Nogay mı?
 • Elbette. Benim annem de babam da Nogay. Ağabeyim ve ben çok küçük yaşlarda Nogaylık bilincini annemizden öğrendik. Annem bizim köyün ileri gelen ve sözü geçen insanıydı. Alakay köyünden. Karaaslardan Şeker Sıddık’ın kızı. Babamsa Orak köyünden Ogırlı Tukım sülâlesinden. Anzor adında bir oğlum, Aziza adında bir kızım var. Annemin de babamın da gözleri kara; oysa benim gözüm mavi renk. Kayırlı adında bir ağabeyim var. Kart atalarımsa mavi gözlü. Babamın annesi çok iyi kopuz çalarmış. Köydeki herkes beni Kart Keşüv diye çağırır.
 • Biraz da tahsilinizden bahsedebilir misiniz?
 • İlkokulu Alakay köyündeki okulda okudum. 18 yaşında SSCB’de Rusya’nın Sibirya’daki Arhangelsk şehrine askere gittim. 1983-1985 yılları arasında askerlik vazifesini yerine getirdim. Askerdeki görevim şoförlüktü. Sonra Çerkez (Çerkessk) şehrindeki “Vayenna Vozduçniy Voyska” adındaki müzik kolejini bitirdim. Burada 4 yıl müzik üzerine eğitim aldım. Klasik gitar, halk çalgıları müziği bölümünü bitirdim.
 • Müzik eğitimi aldınız profesyonel olarak. Peki, müzik hayatına başlamanız ve albümleriniz hakkında neler söylemek istersiniz.
 • Karaçay Çerkez Cumhuriyeti’ndeki Adige-Habilskiy Bölgesi Medeniyet ve Kültür Sarayı’nda çalıştım. 1989’un sonuna doğru Savle (Şule-Işık) Ansamblesi’ni arkadaşlarla birlikte kurduk. Bu çalışmada arkadaşlarım Muharbi Seyitov, Kazgerey Kumratov, Şavay Naymanov, Marina Koylıbayeva, Ruslan Cemakulov’du. Bunların hepsi de Nogay. Birinci albümümü Karaçay Çerkez’de 1989 yılında “Nogay Keşeler” adıyla kaset olarak çıkardım. İkincisi ise, Saint Petersburg’ta 1999 yılında “Nogay El” adıyla çıktı. CD şeklindeydi ve Aranjör Alibiy Asakayev’di. Üçüncü albümse 2009 yılında, Kazakistan’da CD olarak Aşı Suv (Acı Su) adıyla çıktı. Yine aranjör olarak Alibiy Asakayev’di.

 • Sizin en meşhur ve en çok sevilen şarkınız Dombıra. Bu şarkının sözlerinin ortaya çıkması hakkında neler söylemek istersiniz.
 • Dombıra adlı şarkıyı evde yazdım. Dombıra ikinci albümümde yer aldı. Dombıranın sesinden etkilendim ve bu müthiş çalgı aletini kendi gayretimle öğrendim. Bir gün evde iken tarihe merakımdan dolayı ilham geldi ve meşhur “Dombıram” şarkısını yazdım.
 • Türkiye’ye ilk ne zaman geldiniz.
 • 1997’de ilk kez Türkiye’yi tanımak ve gezmek için geldim. Sonra 2011 kışında ve Ankara’daki Nogay Sabantoyu’na katıldım. Daha sonra birçok yerde konserler verdim. Sabantoylara, festivallere katıldım. Bu güzel ülkedeki tüm Türk halklarına sizin vesilenizle selam ediyorum.
 • Röportaj için teşekkür ediyorum.
 • Ben teşekkür ederim.

[1] Bu röportaj 15 Aralık 2011 Perşembe günü yapıldı.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum