Volkan Sönmez: Ben Her Şeyden Önce Bir Türk Milliyetçisiyim!

2 Ocak 2016 0 yorum Söyleşi 3119 Görüntüleme

Kafes filminin müziklerini yapan sanatçı Volkan Sönmez ile sanata, sanatçıya ve kendisine dair söyleşi yaptık. 

VOLKAN SÖNMEZ: ‘BEN HER ŞEYDEN ÖNCE BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİYİM!’

Söyleşi: Yaşar Vural

Dijital çağla beraber her şey çabuk değişiyor. Birçok şey çabuk üretilip, çabuk tüketiliyor. Şöhret de öyle… Özellikle sanal medyanın üfleyip şişirdiği birçok şöhret balonu daha gözlerden gönüllere inmeden patlayıp sönüveriyor. Her konuda tüketici bir topluma dönüştüğümüz gerçeğine maalesef güzel sanatların bir kolu olan müzikte de şahit oluyoruz.

TV’lerde hiçbir akademik ve sanatsal alt yapısı olmadan hazırlanmış yarışma programlarında, sanatı değil kolay şöhreti seçen kişilerin, alanında yetkin ve usta (!) isimlerin önünde sergiledikleri üstün performanslarla mest oluyoruz. Söyledikleri tek bir parça ile müzik camiasının duayenlerince dakikalarca alkışlanan ve övgü dolu sözlere mazhar olanlar, acaba müzik sektöründeki sorunlara çare olabilecekler midir? İşin başka bir tarafı da şu: Bu tarz yarışmalar müziğin gelişimine katkı sunuyor mu? Soruları çoğaltmak mümkün…

Hiçbir emek harcamadan, işin fırınına girip terlemeden, pişmeden piyasaya “sanatçı” payesi verilerek sürülen onlarcası acaba bu sektöre ne katıyor? İşte tüm bu soruların cevabını deyim yerindeyse müziğin mutfağında pişen Volkan Sönmez’e sorduk.

YAŞAR VURAL: Volkan Bey, yıllarınızı müziğe vermiş bir sanatçı olarak müzik sektöründe bir “niteliksizlik” bir “kalitesizlik” görüyor musunuz sizde? Eğer görüyorsanız bu niteliksizliği neye bağlıyorsunuz?

VOLKAN SÖNMEZ: Merhaba, öncelikle şunu belirtmek isterim. Bir ülkede müzik sektörünün nitelikli ve kaliteli olması için; müzik yapanların sanatçı olması lazım. Yani sanatçı dediğimiz insanların gerçekten sanatçı olması lazım. Bizde bu maalesef böyle değil. O yüzden genel olarak ülkemizin müziğinde bir kalite aramak çok yersiz.

 

YAŞAR VURAL: Volkan Sönmez’e göre “sanatçı” kimdir? Özgün yaratımları olmayan, ortaya hiçbir fark koyamayan, hiçbir esere mührünü vuramamış kişilerin sanatçı olarak taktim edilmesinden Volkan Sönmez de rahatsız mıdır?

VOLKAN SÖNMEZ: Sanatçı; sanatın neredeyse bütün kollarından anlayan, yazan, okuyan, memleketinin sorunlarıyla içli-dışlı, tarih bilen ve sanatın kendi uğraştığı alanında tamamen yetkin olan, entelektüel ve aydın insandır. Memleketimizde gerçek sanatçı çok az ama sanatla uğraşan çok. Benim bu konudaki tek rahatsızlığım; insanımızın bu ayrımı yapamamasıdır.

 

YAŞAR VURAL: Sanata değer verenler arttıkça, gerçek sanatçılar da hak ettikleri yere kavuşacaklardır şüphesiz. Buradan yola çıkarsak, sanatçı ile beraber sanatseverlerin de niteliğinin artması gerektiğine inanıyor musunuz? Bunun için neler yapılabilir?

VOLKAN SÖNMEZ: Olaya sanatsever diye bakmamak lazım. Sanat sevmeyen insanın ciddi anlamda psikolojik sorunları olabilir. İnsanların bu konudaki niteliğinin artması, eğitim seviyesiyle tamamen doğru orantılıdır. Eğitim seviyesi ne kadar yüksek olursa; insanların sanat sevgisi ve bilgisi o kadar artar.

 

YAŞAR VURAL: Biraz da Volkan Sönmez’in sanatına dönelim. Bulunduğunuz konuma gelmenizde bazı dönüm noktalarınız vardır. Nelerdir onlar? Mesela sizi araştırırken “Grup Çığlık” adlı bir ekipte olduğunuzu öğrendik. Ne oldu o ekibe? O ekiple kaç albüm çıkardınız. Albümlere girmişken bugüne kadar kaç albüm çıkardınız? Bize biraz müzikal yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

VOLKAN SÖNMEZ: Ben aslında şarkıcıyım. Fakat daha çok aranjör ve müzik yönetmeni olarak tanınıyorum. Böyle olmasının sebebi yani dönüm noktası; yaklaşık 20 yıl önce Sony müzikle albüm anlaşması yapıp o anlaşmanın bir türlü faaliyete girmemesiyle oldu. Albüm bir türlü yapılmıyordu ve benim de hayatımı sürdürmek için para kazanmam lazımdı. Daha fazla bekleyecek gücüm kalmadığı an, başkalarının albümlerinin aranjörlüğünü yapmaya başladım. Grup Çığlık’a gelirsek bu grup benim ilk profesyonel albüm çalışmamı yaptığım ve çok uzun süre konserler verdiğim, dört arkadaştan oluşan Anadolu-rock tarzında müzik icra ettiğim bir gruptu. Grup Çığlık olarak 1 albüm yaptık ama yüzlerce konser verdik ve  2006 yılında tamamen ayrıldık. Neredeyse 10 yıldır birlikte çalmıyoruz ama bu yıl bir konser projemiz var. Bugüne kadar enstrümantal albümlerle birlikte toplam 20 albüm yayınladım.

 

YAŞAR VURAL: Dizi ve film müziği yaptığınızı biliyoruz. Özellikle “Kafes”le daha geniş kitlelere ulaştığınızı biliyoruz. Kafes’e geçmeden soralım: Dizi ve filmlere müzik yapmak nasıl bir duygu? Bir dizinin, bir filmin atmosferine, duygu dünyasına nasıl hâkim olabiliyorsunuz? Ya da şöyle soralım filmdeki duyguyu nasıl yakalıyorsunuz?

VOLKAN SÖNMEZ: Film müziği yapmak ‘bence’ dünyanın en zor ve en zevkli müzik kolu. Bunu yapabilmek için öncelikle çok ciddi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekli. Senaryo okumayı bilmelisiniz. Kitap okur gibi senaryo okunmaz. Senaryoyu okuyup tamamen anladıktan sonra ister istemez hikâyenin içine giriyorsunuz. Sonrası sizin besteciliğinize kalıyor. Yönetmeni ve senaristi çok iyi anladığınızda ortaya çıkan iş de herkes tarafından beğeniliyor.

 

YAŞAR VURAL: Öncelikle Kafes film müzikleri için sizi tebrik etmeliyim. Filmin konusunu daha da etkili kılan tınılarla desteklenmiş film. Kafes filminin müzikleri size teklif edilince ne hissettiniz? Filmin konusu ve yaşanmışlıklar filme yaptığınız müziklerde etkili oldu mu?

VOLKAN SÖNMEZ: Açıkçası teklif gelince sevindim. Çünkü o dönemi anlatan bir filmin müziklerini yapmak için 80 öncesini bilmek gerekir. Ben yakın siyasi tarihi çok iyi bilirim.  Eğer o dönemi bilmeyen bir müzisyen arkadaş bu işi yapsaydı çok üzülürdüm. O dönemi iyi bilmeseydim filmin müzikleri bu kadar etkili olmazdı.

 

YAŞAR VURAL: Volkan Bey, Kafes filmi ve MHP’nin 2015 seçim müziklerini yapmanız dolayısıyla milliyetçi-ülkücü kesimin takdirini topladınız.  Acaba Volkan Sönmez bu ilişkiyi “profesyonellikle” mi yoksa başka bir bağla mı açıklar?

VOLKAN SÖNMEZ: Öncelikle profesyonellik bu işin olmazsa olmazıdır. Bu iş benim mesleğim. Ama ondan önce gelen bir şey var Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiğim bir sözü şöyle; “ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim..”  konu aslında bu kadar basit. Sanıyorum gayet açıklayıcı oldu.

 

YAŞAR VURAL: Ben sizi ilk kez Murat İnce ile söylediğiniz “Bize Kalan” adlı parçanın klibinde dinlemiştim. O parçanın müziği de size mi ait? Böyle birkaç yorumcu ile aynı kliplerde gördük sizi. Şairlere eşlik eden Volkan Sönmez’in acaba şairlik yönü de var mı?

VOLKAN SÖNMEZ: O şarkının müziği, çok sevdiğim ağabeyim Ahmet Şafak’a aittir. Çok fazla şiir albümü yaptığım doğrudur. Kesinlikle bir şairlik tarafım yok. Ben olsa olsa şarkı sözü yazarı olabilirim. Ama onu da çok sevmiyorum. Dünyanın en iyi şairlerinin çıktığı bir memlekette şairim demek çok büyük cesaret ister. Şiir okumayı çok severim ama şiiri şairin kendi sesinden dinlemeyi çok daha fazla severim.

 

YAŞAR VURAL: Volkan Sönmez acaba gelecekten ümitli midir? Sohbetimizin başında da değindiğimiz gibi kolaycılık ve üretmeden tüketen bir topluma dönüşümüz, gelecekten endişe etmemiz için yeterli bir sebep değil midir? Siz nasıl görüyorsunuz özelde müziğin genelde ülkemizin durumunu?

VOLKAN SÖNMEZ: Beni biraz karamsar bulabilirsiniz ama açıkçası hiç ümitli değilim. Türk müziğinin ve Türkiye’nin durumu pek parlak değil. Tamamen tüketime yönelmiş durumdayız. Müzik de böyle, üretim yok. Her şey aynı, birbirinin benzeri. Özgün olan bir şey yok.

 

YAŞAR VURAL: Volkan Bey, belki başta sormamız gereken soruyu mülakatımızın sonuna doğru soralım. İnternette detaylı biyografinize rastlayamadık. Volkan Sönmez kimdir, nerelidir, nerelerde okumuş, nerelerde bulunmuştur? Bize kendinizden bahseder misiniz biraz?

VOLKAN SÖNMEZ: İstanbul doğumluyum. Çocukluğum Bakırköy ve Silivri’de geçti. Birçok üniversiteye girdim çıktım, turizm, kamu yönetimi, müzik ve hiçbirini bitiremedim. En son Türkiye’de hiçbir okulda bulunmayan bir bölüm olan “film-scoring&composition” yani film müziği ve kompozisyon okudum. Yakınlarım biraz sinirli olduğumu söyler ama sebebi neredeyse bütün sabrımı işime veriyor olmam. Bunun dışında sakin ve tertipli biriyimdir.

 

YAŞAR VURAL: Şu an için üzerinde çalıştığınız bir proje var mı? Biraz da çalışmalarınızdan söz edelim mi ne dersiniz?

VOLKAN SÖNMEZ: Şu an bir kaç projeyle aynı anda çalışıyorum. Bir tanesi yeni bir sinema filminin müzikleri –ki bu kayıt aşamasına geldi- diğeri ciddi bir arşiv niteliğinde olacak olan ‘Semah’ albümü ve en son olarak da en çok önemsediğim yakında yayınlanacak olan ikinci romanım.

 

YAŞAR VURAL: Edebice Net için yaptığımız bu mülakatta bize vakit ayırdınız. Size çok teşekkür ediyor, sanat yaşamınızda başarılar diliyoruz

VOLKAN SÖNMEZ: Nitelikli sorularınız için ben teşekkür ederim.

edebice.net

 

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum