İBRAHİM TIĞ İLE RÜŞTÜ ONUR ÜZERİNE

27 Nisan 2013 0 yorum Söyleşi 2055 Görüntüleme

 

Devrekli şair ve Gazeteci ibrahim Tığ ile geçen ay Kurgu Kültür merkezi yayınları arasında çıkan “Rütü Onur; Sanatı, Yaşamı, Eserleri” adlı kitabı ve “Şehir” dergisi üzerine bir söyleşi yaptık. Dicle Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunu olan ibrahim Tığ, mimar olmak yerine Devrek’te gazetecilik yapmayı tercih etmiş. Mesleğine tutkuyla bağlı olan İbrahim Tığ, Devrek’te yayınlanan “Bölge Haber Gazetesi”nin yazı işleri müdürlüğünü ve yazarlığını yapmaktadır.

 

İş yoğunluğu arasında bizlere zaman ayırıp, sorularımızı cevaplama nezaketi gösteren İbrahim Bey’e teşekkür ederiz.

 

 

Rüştü Onur” adlı kitabınızdan biraz bahseder misiniz? Salah Birsel’in 1956 yılında çıkarmış olduğu “Rüştü Onur” kitabının bir devamı ya da yeni bir baskısı sayılabilir mi bu kitap?

-Doğrusunu isterseniz, Salah Birsel’in Rüştü Onur kitabının devamı mı ya da yeni bir baskısı sayılabilir mi, buna pek karar vermem mümkün değil. Şöyle ki, elimizde temel olan kitap Salah Birsel’in -sizin de dediğiniz gibi- 1956 yılında Yeditepe Yayınlarından çıkardığı, Rüştü’nün o zamanki dostlarına yazdıkları mektuplarından, Zonguldak gazete ve dergilerinden derlediği “Rüştü Onur” isimli kitabından bolca yararlanılmıştır. Tabi bu yararlanmada da Salah Birsel’in bu eseri kaynak gösterilmiştir.

 

Benim burada yaptığım ve amacım şu idi, bilindiği gibi Rüştü Onur’un şiirlerinin ölümünden 14 yıl sonra 1956 yılında Salah Birsel kitaplaştırmış ve Yeditepe yayınları arasında çıkmıştı. Bu kitabın1992 yılında 2. Baskısını ise, benimde aralarında bulunduğum bir komite tarafından Salah Birsel’in izniyle 2. Basımının yapılmış olmasıdır. Aradan tamı tamına 18 yıl geçti. Ama Devrek’te bu kitaba gerçek anlamda gereksinim duyulmuştu.

Devrek’in sanatsever Belediye Başkanı Özcan Ulupınar, iki yıl önce bir etkinlikte Rüştü Onur’dan söz ederken, kitabının yeni basımı gerektiğini ve benden de bu kitabı genişleterek hazırlamamı istedi. İlk yaptığım iş, Rüştü Onur’la ilgili olarak 1980’den başlayarak günümüze kadar yazılan yazıları toparlamak oldu. Aziz Nesin Vakfı yıllığından, ulusal gazete ve çeşitli kitaplardan tarayarak elde ettiğim yazıları bir araya getirdim. Bu arada Şair Mithat Yaban tarafından ortaya çıkarılan, Rüştü’nün 1941 yılında çektirdiği bir fotoğrafını da ilk kez kitaba aldık. Kitabı tam 2 yılda toparlayabildim.

Devrekli, Rüştü Onur’a ne zaman sahip çıktı. ROSAK Kurulmadan önce Rüştü Onur ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır?

Rüştü Onur’a Devrekliler her dönem sahip çıktılar. 1983 yılında, eleştirmen-yazar, Devrek dostu öğretmen Mehmet Yaşar Bilen Rüştü’nün ortaya çıkmasına önayak oldu. O’nun adına anma geceleri düzenledi. 1983 ve 1992 yıllarında. Hatta Rüştü Onur’un “Hülasa” ve “Memnuniyet” isimli şiirleri 1980’li yıllarda lise edebiyat kitapları müfredatında okutulmuştu.

Rüştü Onur’a Devrekliler sahip çıktı diyorum, yine 1992 yılında dönemin Kaymakamı Kayhan Kavas ile yine o dönemin Belediye Başkanı Nadir Saraç, Rüştü Onur’un adını bir sokağa verdiler, büstünü yaptırarak Devrek Cumhuriyet Alanı’na diktirdiler. Dahası kitabının 2. Baskısını yaptırdılar.

Böylece Rüştü Onur’un daha kalıcı olmasına yardımcı oldular.

Bize ROSAK’tan da bahseder misiniz? Kuruluş amacı, faliyetleri, hedefleri nelerdir?

ROSAK, Rüştü Onur Sanat ve Kültür Derneği’nin kısaltılmışıdır. Devrek’te bir çok dernek vardı. Ama bir kültür ve sanatı içeren bir derneğe ihtiyaç duyulan bir dönemde, içlerinde Benim de bulunduğu, 18 sanatsever Devrekli bir araya gelerek bu derneği kurduk.

Derneğin asıl amacı; sanatın toplumların ve bireylerin gelişiminde en önemli etkenlerden biri olduğu gerçeğinden hareket ederek yerel olarak, Devrekli Şair Rüştü Onur’un adını ve eserlerini yaşatmak, adına çeşitli etkinlikler düzenlemek, Devrek ve çevresinde yetişmiş, kültür, sanat ve bilim alanlarında yetişmiş değerlere sahip çıkmak, tanıtılması, yaşatılması yönünde çeşitli etkinlikler düzenlemek ve bu olguların topluma anlatılmasını ve algılanmasını sağlamak yoluyla toplumsal gelişime hizmet etmektir.

Atatürk ilke ve devrimlerinin yaşatılması, bunların gelecek nesillere, bilim, sanat ve kültür vb. alanlarda aktarılmasını sağlamak da amaçları arasındadır.

22 yaşında kaybettiğimiz şairimizi Zonguldak’ta dahi tanındığını söylemek çok zor. ROSAK olarak Devrek dışında da Rüştü Onur konulu konferans, panel ya da başka bir etkinlik düşünüyor musunuz?

Tabiî ki, derneğin amaçları arasında zaten bu söyledikleriniz de var. Sadece Rüştü Onur mu? Elbette hayır. Devrek’in yetiştirdiği, Müfide Güzin Anadol, Zihni T. Anadol, Mithat Yaban ve bir çok şairi, bilim ve sanat insanını tanıtmak onlar hakkında etkinlikler de bulunmak da ROSAK’ın amaçları arasındadır. Aslında bir fikir, düşün, sanat ve kültür insanını tanımak biraz da bu alana ilgi duyanların işidir gibime geliyor…

Devrek Bölge Haber Gazetesinin bünyesinde çıkan “Şehir” dergisi ve Rüştü Onur arasındaki bağı açıklar mısınız? Derginin bir vasiyet üzerine çıktığını söylemek doğru mudur? Dergi ne zamandır yayınlanıyor? Bize kısaca dergiden, yazar kadrosundan ve derginin okuyucu kitlesinden bahseder misiniz?

Neden ‘Şehir’?

Ben kendi halimde yaşarım/ şapkamın altında”

Şair Rüştü Onur, 12.09.1940 tarihinde Necati Cumalı’ya yazdığı mektubunda, “Ey benim mektuplariyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir’de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak.”

Rüştü Onur, çıkarmayı çok istediği ‘Şehir’ dergisini ömrü yetmediği için çıkaramamış. Bu durum uzun bir süredir belleğimde yer ediyordu. Ne yapabiliriz, nasıl bir dergi çıkarabiliriz de Rüştü Onur’un bu isteğini yerine getirebiliriz, diye düşündük.

Sonunda, Sevgili Dostum Fahrettin Koyuncu’nun evinde bu konu için bir araya geldik. Gecenin ilerleyen saatlerinde Ankara’dan telefonla katılan dostumuz Orhan Tüleylioğlu’nun da katılımıyla ‘Şehir’i çıkarmaya karar verdik.

Şehir, Rüştü Onur’un “Ben kendi halimde yaşarım / Şapkamın altında” dizelerini yolunun başına koysa da şiir için “kendi halinde ve şapkasının altında” kalmayıp, sözünü söylüyor, sesini çıkarıyor.

Şehir, bugün Zonguldak’ın yayımı süren tek sanat ve kültür dergisi olma ünvanını da elinde tutuyor. Ülke genelinde 417 yazar-çizere ulaşıyor. 63.sayısına ulaşmanın ve 7.yılın mutluluğunu yaşıyoruz.

Rüştü Onur Devrekli olduğuna göre Şairimizin akrabalarından hayatta olan var mıdır, bu konuda bir araştırmanız oldu mu? Eğer kardeşlerine ve ya kardeşlerinin çocuklarına ulaşılabilirse şairimizle ilgili yeni bilgi, belge veya fotoğrafa ulaşılabilir kanaatindeyim.

Rüştü Onur’un hayatta bir tek ağbeysinin oğlu var. O da Ankara’da yaşıyor. Yine Rüştü Onur’un adını taşıyor. Hacettepe Üniversitesi’nde görev yapıyor. Çok sıcak baktığını düşünmüyorum Rüştü Onur konusunda. Ancak, Devrek Belediyesi Rüştü Onur’un İstanbul’daki mezarını Devrek’e getirmek için görüşmüş ve “olabilir” yanıtı almışlar. Çünkü mezar nakillerinde mutlaka yakınlarının izni gerekiyormuş.

Bildiğim kadarıyla siz de şairsiniz. Bir şair olarak Rüştü Onur’un şiirleri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Rüştü Onur’un şiirleri döneminin en iyi şiirleri sayılabilir. Garip Kuşağı şairlerinin izleri çok sık görülür O’nun eserlerinde. Tabi O’nun kurduğu arkadaşlıklarda çok önemli. Behçet Necatigil, Salah Birsel, M.Tayyip Uslu, Necati Cumalı gibi günümüzün ünlü isimleriyle arkadaşlıklar kurmuş. İletişim çağının az olduğu bir dönemde bunlar azımsanacak şeyler değildir.

O yaşamın, kuşların, dar gelirli insanların şairidir.

İBRAHİM TIĞ KİMDİR?

İbrahim Tığ, 1970 Devrek doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Devrek’te tamamladıktan sonra Yükseköğrenimini Dicle Üniversitesi’nde “mimar” olarak tamamladı.

1986 yılında başladığı yazın yaşamında şiirleri; Kıyı, Karşı, Gerçek Sanat, Aykırı Sanat, Milliyet Sanat, İnsancıl, Tay, Tan (Yugoslavya), Ortam (KKTC), Türkstar (Almanya), Ünlem, Damar, Eski Edebiyat, Biçem, Yaklaşım vb. sanat edebiyat dergilerinde yayınlandı.

2000’e Doğru Dergisi, Cumhuriyet ve Aydınlık (günlük) gazeteleri ile Anadolu Ajansı’nda muhabirlik yaptı. 1994 yılında Devrek’te, Günlük Bölge Haber Gazetesi’ni kurdu ve halen bu gazetenin Yazıişleri Müdürlüğü ve yazarlığını yapıyor. Sarı Basın Kartı sahibi olan Tığ, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi.

Devrekli Şair Rüştü Onur’un 12.09.1940 tarihinde dostu Necati Cumalı’ya yazdığı mektubunda; “Ey benim mektuplarıyle huzur bulduğum ve avunduğum kardeşim. Şehir’de buluşacağız. Her ne pahasına olursa olsun Şehir çıkacak… Şehir, okuyucu kitlesinin karşısına yeni bir atmosferle çıkacak.”diyordu. Ama Onur, ömrü yetmediği (22 yaşında öldü-2 Aralık 1942) için Şehir’i çıkartamamıştı.

Rüştü Onur’un bu istemini vasiyet kabul eden İbrahim Tığ, dostları Fahrettin Koyuncu, Orhan Tüleylioğlu ile birlikte Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, Aralık 2004 den itibaren de Şehir Edebiyat Dergisini çıkarıyor. (63. sayıya ulaştı)

Eserleri:

İlk Yaz Vurgunu (Şiir-1994)

Neler Gizliyor Adın (Şiir-1998)

Karabayır (Öykü-2005)

Yitik Zaman Düşleri (Şiir-2006)

Rüştü Onur, Yaşamı, Sanatı, Eserleri (Araştırma-2010)

(Röportaj ve Fotoğraflar: YAŞAR VURAL)

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum