Mevlana’dan- Dil Bilgisi Uzmanı ve Kuyu

16 Aralık 2014 0 yorum Öykü 2288 Görüntüleme

Hikaye bu ki, Şemseddin Malti’nin anlattığına göre bir zamanlar bilgili bir adam ve öğrencileri Mevlana’ya geldiler, görünürde kendisine saygılarını sunuyorlardı ama esas amaçlan Mevlana’nın bilgisini sınamak ve bazı so­rular sormaktı. Elbette ki öğrenciler öğrenilecek olan her şeyin her zaman hocalarının tekelinde olduğuna inanıyorlardı; ve Mevlana’nın donanımını sınamak istediler.

 

Ziyaretçiler Mevlana tarafından kibarca karşılandılar (amaçlarını tahmin etmişti oysa) ve Mevlana onlara çeşitli konulardan bahsetti; ve sonra, bir şeyin altını çizmek istedi­ğinde hep yaptığı gibi, iki genç teolog hakkında mecazi bir öykü anlatmaya başladı:

Birisi dil bilgisi uzmanı idi, diğeri din bilgisine sahip olsa da esasen mistik yolun ‘izleyicisi’ idi. Birlikte yürüyüşe çıktılar, ve sohbet esnasında kelimeleri fazla önemsemeyeni bir kelimeyi biraz alışılmışın dışında bir tonlama ile söyledi. Dil bilgisi uzmanı buna itiraz etti, ken­disi daha fazla bilgi sahibi olduğu için (böylece kitaplardan edinilen bilgisinden ne kadar gurur duyduğunu ortaya koya­rak) bu kelimenin bu şekilde kullanılmasına izin veremeye­ceğini söyledi. Bir süre tartıştılar, ve ikisi de boş kuyuyu gör­medi, ve dil bilgisi uzmanı kuyuya düştü. Diğer adamdan kendisini kurtarmasını istedi. Adam ancak iddiasından vaz­geçerse onu oradan çıkaracağını söyledi; ama dil bilgisi uz­manı geri adım atmadı ve kendi uzmanlığı konusunda ısra­ra devam etti. Diğeri dil bilgisi uzmanını olduğu yerde bıra­kıp yoluna devam etti.

Bu mecazi öyküyü anlatan Mevlana, gurur ve kibir konu­larına özellikle geri döndü; ve dedi ki, ‘İnsan kendi üstünlü­ğü konusundaki bu “ısrar”dan vazgeçmediği sürece her za­man karanlık bir kuyuda kalacaktır – sadece onun içinde bulunduğu ve diğerlerinin görmediği bir karanlık – kontrol altına alınmayan bir Ego tıpkı dil bilgisi uzmanının karanlık kuyusuna benzer, ve gereksiz bir kendini önemseme durumu baş gösterir. Bu mistik anlam yüklü öyküyü duyup takdir eden ziyaretçilerin tümü çok etkilendi ve hepsi mürid oldu.

(Idries Shah, Mevlana’dan 100 Bilgelik Hikayesi, Çev. Meral Bolak, Butik Yay. s. 46)

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum