Edebice 1 Yaşında!

5 Mayıs 2017 0 yorum Edebi Akımlar 2300 Görüntüleme

edebice-1-yasinda

Önce internet sitesi ile başladı “Edebice”nin edebiyat yolculuğu. 16 Şubat 2013’te “www.edebice.net” adresi tescil edildi. Edebice.net sanal edebiyat platformunda yolculuğuna devam ederken, Mayıs 2016’da “Edebice” basılı dergi olarak yayın hayatına başladı. Edebice’nin Anadolu’da edebiyat yolculuğuna başlaması edebi mahfillerde geniş yankı buldu.

Edebice, “Güneş altında söylenmemiş söz var ve her söz sahibini arar!” sloganıyla yayın hayatına merhaba demiş ve ilk sayısında bir bildiri yayımlamıştı:

Edebiyatın da, sanatın da nicelikçe de nitelikçe de iyileşip çoğalması için yola çıkıyoruz. Var olandan başlayıp yeni şeyler söylemenin, var olanı da tazeleyip, cilalamanın zamanı gelmiştir. Var olana da , var olacağa da bir “edebîce” dokunuş gerek. Edebîce düşünüş, edebîce hissediş ve  edebîce ifade ediş… Güzel, ancak bu yanıyla güzeldir. Derinliksiz, hazmedilmeden idraklere yerleşen edebiyat mahsullerin, insan bedenine yararlı olmayan gıdalardan bir farkı var mıdır?
Yeni olmak iddiası bir zaman sonra hükmünü kendiliğinden düşürür. Yunus misali her dem yeniden doğmaya adadık azim ve heyecanımızı.  “Yeni” iddiamız hükümsüz kalmasın, yinelenen bir “yeni” olmaktan ziyade yeniden bir “yeni” olmaktır bizimkisi.  Onun için “Her dem yeniden yazarız, bizden kim usanası!”

 

Edebîce düşünmek, edebîce hissetmek ve edebîce ifade etmek için yeniyi yinelememek için yola çıkan “Edebice” 1 yaşını doldurdu. Kutlu olsun!

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sorry, no posts were found.

0 yorum