“SOSYAL MESAJ İÇERİKLİ” CEZA

7 Haziran 2011 0 yorum Denemeler-Makaleler 1493 Görüntüleme

 

 

Gençliğimizin, eski dönemlerdeki gençlerimizden başlayıp günümüze gelinceye değin büyüklerinin yapmayın, etmeyin nasihatlerine uymayıp, yapmaktan en fazla zevk aldıkları şeylerin başında şüphesiz sigara içmek gelir. Sağlıklarına verdiği zararın yanında zaten kıt olan harçlıklarını bu merete yatırmaları sebebiyledir ki sigara aslında onların baş düşmanıdır. Gel gör ki, onlar bunu idrak edecek durumda değillerdir. Daha ilkokul çağlarında edindikleri bu alışkanlığı terk etmeleri de oldukça zor görünüyor.

Her şey aslında “kahrolasıca” özentiyle başlıyor. Bir genç, sınıf arkadaşını ağzında sigarayla görmeyegörsün. Bu davranış diğeri tarafından anında kopya ediliyor ve uygulanıyor. Öğrencinin iyi bir davranışı benimsemesi aylar yıllar alıyorken, -veya aylar yıllar geçse de bir türlü davranış olumlu yönde değişmiyorken- sigara içmek, küfür etmek, argo konuşmak gibi olumsuz olarak değerlendirdiğimiz davranışlar anında görüntü misalinde olduğu gibi çabucak benimseniyor ve yerleşiyor. Okul önlerinde sigara içmek veya şartları daha da zorlayıp okul tuvaletlerinde tüttürmek onlara öyle fiyakalı ve havalı bir iş geliyor ki sormayın gitsin. Esasında çoğu, sigaranın nikotin tutkunu haline de gelememiştir ancak onlar sigaranın kendilerine verdiği fiyakadan –kendilerince- karşı cins üzerinde bıraktığı intibadan vazgeçememektedirler. Sigara içmek bir nevi kişilik kanıtıdır. Şöyle iki parmak arasına alıp burnundan ve kulaklarından çıkardın mı dumanı daha değmeyin delikanlının keyfine. Hele bir de oralarda karşı cinsten birileri varsa aman yarabbi, ne müthiş bir cakası vardır sigaranın. Genç sigarayı değil, sigara genci içiyordur artık. Tabi, sigara içerken sağa sola emirler yağdırmak, küfür etmek yahut bağırmak da cabası. Yine okul kıyafetini gayet pejmurde, perişan bir hale sokarak okulda ve sokakta yürümek; günde altı, yedi farklı ders olsa da tek bir defterle ve onu da büküp katlayarak okula gelmek, gelirken de kişiliğinin kanıtı sigarasını da tüttürmek gencin vazgeçemediği davranışlar arasında. Yani adam sigarayla bütünleşmiş. Sigara onun kimliği haline gelmiş.

Gençler sigara içmek uğruna var olan kuralları da çiğnemekten zevk alıyorlar. Okul tuvaletlerinde sigara içmek değil, sanki içmemek garip onlara. Öğretmeninin nasihatini, dinler görünmekte de oldukça mahirler doğrusu. Tuvalette sigara içerken yakalanan genç, bu hareketinin sebeplerini kendini acındırarak anlatmakta bir tiyatro oyuncusunu aratmaz. Başka bir temsilde görev verseniz inanın bu kadar başarılı rol yapamaz. Nihayetinde, kendisine inanacak bir öğretmen de kalmamıştır. Ceza kaçınılmaz olmuştur.

İşte tam da bu noktada, modern eğitim sisteminin modern cezaları devreye girer. Fotoğraflarda gördüğünüz öğrenciler yukarıda izah ettiğimiz öğrenci tipine bir çok yönden benzerlik göstermez. Ama yaptıkları bir davranış sebebiyle modern eğitim sistemimizin modern cezasına çarptırılırlar. “Sigaranın sağlığa ve topluma zararlı olduğunu belirten dövizler taşımak” cezası alırlar. Ve bu dövizleri iki gün boyunca okulda dolaşarak arkadaşlarına göstermek zorundadırlar. Hem cezalarını çekiyorlarhem de toplum hizmeti görevlerini yerine getiriyorlar. Kendileri bu cezadan pek de hoşnut olmasalar bile, şeriatın kestiği parmağın acımayacağı gerçeğini de çok iyi biliyorlar.

Şu bir gerçek ki, gençler sigara içerek en büyük cezayı kendilerine veriyorlar. Başkalarının kendilerine bir ceza vermesi, bu davranışın başkaları tarafından da benimsenmesini önlemek içindir. Ama ne yazık ki, eski usul cezaların bunun önüne geçtiğini söylemek çok güç. Peki, bu öğrencilerin eylemci işçiler gibi arkalarında ve önlerinde taşıdıkları “sosyal mesaj içerikli ” dövizler, bu davranışlarının yanlışlığını onlara anlatmaya yetecek mi? Bunu zaman gösterecek.

Yaşar Vural

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum