Kubilay Dökmetaş: “Sayın ki Ezandan Sonra Kulağıma Okunan İlk Söz Türküdür!

4 Kasım 2019 0 yorum Edebice Dergisi 625 Görüntüleme

 

 

kubilay yeni

Dünyaya yolculuğumuzun başladığı yer Sivas. Türküye yolculuğumuz da türkünün bu bereketli topraklarında doğmuş olmakla başladı bir anlamda. Pir Sultan Abdal’ın, Aşık Veysel’in, Ali İzzet Özkan’ın, Zaralı Halil’in memleketlisi olup da kulağa türkünün kar suyunun kaçmaması mümkün mü? Değil elbette. Dağına taşına türkü sinmiş, havasında suyunda türkü kokan bir coğrafyanın çocuğu olarak dünyaya gelmek bir lütuftu benim için, ya da Yaradan ta ezelde yolumuzu böyle çizmiş, bize de bu yol üzerinde yürümek düşüyordu. Kaderin çizdiği yoldan ayrılamazdık ve ayrılmadım.

 

Türkülere yolculuğum Sivas’ta başladı. Sivas’ta doğmuş olmak, türküye âşık olmak, onun peşinde koşmak, izini sürmek için tek başına yeterli olmazdı elbette. Kendi irademizle aldığımız bazı kararlar ve öğretmenlik mesleğinin bize sunduğu vizyon, açtığı ufuk ve verdiği imkânlar; yine bu yolculukta yolumuza çıkan güzel insanlar türküye ulaşmamızda, onu özümsememizde bize yardımcı oldu.

 

İlk Öğretmenim Annem

 

Dedik ya, Yaradan ezelde yolumuzu böyle çizmiş diye. Bir insanın annesi, onun ilk öğretmenidir derler. Benim ilk öğretmenim olan annem, beni türkülerle tanıştıran, türküleri sevdiren ilk kişidir. Ondan çok türkü dinledim, türküleri en saf, en lekesiz şekliyle dinledim ve birçoğunu kaydettim. Şu uzun havayı annemden derlemiştim:

 

Kösedağ yücedir Zara engini
Yaylaya çıkarlar fakiri zengini
O güzel çiçekler dökmez rengini
Durup eylenmeli orda bir zaman

 

Başka türküleri de vardı annemin. Onun bilgisayar gibi güçlü hafızasına kaydettiği türküler, diyebilirim ki onun sayesinde kaybolup gitmekten kurtuldu ve bugün TRT repertuvarında sonsuza dek kaydedilmiş olarak duruyor. Yine annemden derlediğim şu güzel türkünün ilk dörtlüğüne kulak verelim:

 

Üzüm sepetini indirdim düze
Yalvardım yakardım da getirdim söze
Müşteri gelmişler sevdiğim kıza
Sevdiğim kız gelin olmuş ağlıyor

Devamı için lütfen abone olunuz…

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum