Edebice 20. Sayı Çıktı!

30 Ekim 2019 0 yorum Edebice Dergisi 986 Görüntüleme

20. sayi-slider

Edebice dergimizin 20. sayısı (Sonbahar 2019) türkü dosyasıyla çıktı. Dosya editörlüğünü Yaşar Vural’ın yaptığı derginin bu sayısında Erdal Erzincan ile Musa Göçer güzel bir söyleşi yaptı. THM sanatçılarımız Mehmet Özbek, Kubilay Dökmetaş ve Adile Kurt Karatepe de yazılarıyla dosyada yer aldılar.

edebice 20. sayı kapak

Yaşar Vural Sunuş yazısında şunları söylüyor:

Türkü dosyamızın hazırlanmasında birçok büyüğümüzün, hocamızın yardım ve desteklerini gördük. Öncelikle Mehmet Ali Kalkan Ağabey’ime, Yağmur Tunalı üstadıma teşekkür etmeliyim. Dosyaya katkı sunabilecek değerli sanatçı ve yazarlara ulaşmamızda önemli yardımları oldu. Varolsunlar! Yoğun çalışmaları arasında bize zaman ayırarak türkü dosyamıza katkı sunan TRT sanatçılarımızdan Adile Kurt Karatepe’ye, Mehmet Özbek’e, ve Kubilay Dökmetaş’a teşekkür ederim. Musa Göçer arkadaşımız yine türkü üstatlarımızdan Erdal Erzincan ile güzel bir söyleşi yaptı. Erdal Erzincan ve Musa Göçer’e de teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Türkü dosyamızda yazıları olan değerli hocalarım ve dostlarımı da zikrederek teşekkür vazifemi yerine getirmek istiyorum: Mehmet Ali Kalkan, Namık Açıkgöz, Halil Atılgan, Nart Noyan, Cemal Divani, Celalettin Kurt, Mehmet Ragıp Karcı, Kenan Çarboğa, Ersin Bayram, Mehmet Güneş, Numan Altuğ Öksüz, Tuğçe Nur Kesin, Burak Akdağ.

Dosyamız için kapak resmini Nuriddin Çelenk hocamız çizdi. Türkü desenlerinin üzerine rahmetli Hayri Dev’in elleri ve üç telli curasını resmeden Nuriddin Çelenk Hoca’ma da şükranlarımı sunuyorum. Dosyamızda bugün aramızda olmayan ancak Türk folkloru için büyük emek harcayan iki usta isme de yer vermek istedik. Muzaffer Sarısözen’in hayat hikâyesini Mehmet Özbek’in eserinden iktibas ettik. Nida Tüfekçi’yi bundan 36 yıl evvel Boğaziçi dergisine verdiği mülakatla, rahmetli Yetik Ozan’ı (Turgut Günay) da “Bağlama” şiiriyle yad etmek istedik.

Türkü dosyamız dışında yazı ve şiirleriyle 20. sayımızda yer alan kıymetli yazar ve şairlerimiz şunlar: Halistin Kukul, Numan Altuğ Öksüz, Naci Yengin, Hakan İlhan Kurt, Feyza Ay, Hasan Dağ, Nihat Malkoç, A. Yılmaz Soyyer, Fatih Akıcı, Özkan Kaya ve Atıf İslamzade. Karikatürleriyle bizi yalnız bırakmayan Çağrı Cebeci’yi de hatırlatmak isterim.

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum