TÜRKÇENİN BAYRAMI TÜRKLÜĞÜN BAYRAMI

26 Eylül 2011 0 yorum Dil ve Anlatım 1653 Görüntüleme

 

 

 

TÜRKÇENİN BAYRAMI TÜRKLÜĞÜN BAYRAMI

Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Dil Kurumunun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1932’de Dolmabahçe Sarayı’nda toplanan Birinci Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde Dil Bayramı olarak kabul edilmiştir. Avrupa Konseyi de Türkiye’nin önerisi ile 2001 yılından bu yana 26 Eylül gününü Avrupa Diller Günü olarak kutlamaktadır.

Türkçe’nin yeryüzündeki tek bayramı 26 Eylül. Avrupa Konseyi’nin de Türkiye’nin önerisiyle dil bayramı kutlaması, bu bayramın evrensel bir nitelik kazanmasına sebep olmuştur. Ancak, Avrupa’ya kabul ettirdiğimiz bu bayramı nedense Türkçe konuşan topluluklara kabul ettirmekte başarılı olamamışız. Eğer Türk Dil Bayramı, bütün Türk ve akraba topluluklarında da benimsenir ve kutlanmaya başlanırsa işte o zaman Türkçe gerçekten bayram edecektir. İsmail Gaspıralı’nın ölümsüzleşen “dilde, fikirde, işte birlik” sözünün en önemli kısmını oluşturan “dilde birlik” düşüncesi için, 26 Eylül Dil Bayramı’nın bütün Türk topluluklarında kutlanması, bu düşüncenin hayata geçmesinde önemli bir adım olacaktır. Bu bayramı sadece Türkiye’ye hapsetmek, Türkçenin büyük coğrafyasına haksızlık etmek demektir.

 

Türkçenin bayramı bütün Türklerin bayramı olmalıdır. Bunun için Türk Dil Kurumu başta olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşlar, 26 Eylül Dil Bayramı’nın diğer Türk devlet ve topluluklarında tanınmasını ve sahiplenilip kutlanmasını sağlamalıdır. Türk toplulukları arasındaki bağ güçlenecek ve Türkçenin kendi coğrafyasındaki etkisi daha da artacaktır. Şimdiye kadar böyle bir fırsatı değerlendirmemiş olmak, en başta dilimize yapılan bir kötülüktür.

 

Ses bayrağımızın daha özgür ve daha geniş coğrafyalarda ve daha gür bir sesle dalgalanması için daha çok çaba gerekiyor. Hem bayramlara katılım arttıkça, bayramlardaki mutluluk da o kadar artar. Türkçenin güçlü sesi eminim ki bütün Türkleri saracak, bütün Türk coğrafyasında yankılanacaktır.

 

Dil Bayramınız kutlu olsun…

 

 

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum