2018 YKS Değerlendirmesi

3 Temmuz 2018 0 yorum Eğitim-Öğretim , Yazılı Soruları 2408 Görüntüleme

2018-yks

Daha önceki yıllar YGS/LYS olan sınav sisteminin adı bu yıl YKS oldu. Önceki gibi yine iki oturumda yapıldı ve ilk oturum alan sınavından ziyade öğrencilerin temel yeteneklerini ölçmeye yönelikti. (TYT) Pazar günü yapılan sınav ise öğrencinin Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji), Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler (Coğrafya, tarih, Felsefe, Din Kültürü) alanlarındaki yeterliliğini ölçmeyi amaçlıyordu.

Diğer dersler ile ilgili yorumu diğer alanların hocalarına bırakalım. Türk Dili ve Edebiyatı sorularıyla ilgili birkaç hususu burada ifade etmek isterim:

– YKS’de ikinci oturumda (AYT) Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler Testi’nde toplam 40 soru vardı ve bu soruların 24’ü Türkçe/Türk Edebiyatı dersi konularına aitti. (4 Türkçe- 20 Türk Edebiyatı)

– Gerek TYT ve gerekse AYT’deki Türkçe soruları daha önce sorulan Türkçe sorularına göre, zorluk derecesi daha az yani kolay anlaşılabilen ve cevaplanabilecek sorulardan oluşuyordu. TYT’de sorulan 40 sorunun konu dağılımı kabaca şöyleydi:

9 Dil bilgisi (sözcük grubu, ses olayı, sözcük türü, cümle ögeleri, ek ve kök bilgisi … Bu yıl daha fazla dil bilgisi sorusuna yer verildiğini görüyoruz)

4 yazım ve noktalama (2 yazım, 2 noktalama sorusu- Yazım ve noktalamada da önceki yıllara göre fazla soru sorulmuş)

27 anlam (sözcükte, sözcük grubunda ve paragrafta anlam)

– AYT’de 24 Türk Dili ve Edebiyatı sorusu vardı. Bu sorulardan 4’ü Türkçe 20’si Türk Edebiyatı sorularıydı. 20 Türk Edebiyatı sorusu yine öğrencileri pek fazla zorlamayacak sorulardan seçilmişti. Gerek Halk şiiri gerekse klasik şiirle ilgili 5 soru sorulmuş. Halk şiirinde sarmal kafiye, klasik şiirde gazelin beyit sıralanışı ve özellikleri (yek-ahenk gazel) gibi sorular vardı. Söz sanatlarından da bir soru sorulmuş. Benzetme (teşbih) olan bir beyit yanlış eşleştirilmiş. (teşhiş-kişileştirme ile) Yani en temel şiir bilgisi soruları… Yine Klasik Edebiyatımızdan Şeyh Galip ve Feridüttin Attar’ın Mantıku’t-Tayr adlı eseri sorulmuş. Pendname Klasik edebiyatın şiir türü sorusu öğrencilerimizi zorlamış olabilir. Öğüt verici, didaktik eserlere Klasik (Divan) edebiyatımızda pendname denirdi. Pend kelimesinin öğüt olduğunu tahmin eden öğrencilerimiz aşağıdaki şiirin pendnameden alınmış alındığını anlayabilirdi:

Gözle konşu hakkını dinle beni

İster isen Hak seve dâ’im seni

 

Kırma gönlün hoş geçin mü’min isen

Dü cihânda olmak istersen esen

 

Konşusunu kim ederse bî-huzûr

Dü cihânda Hak anı ede kusûr

 

Tanzimat edebiyatı ile ilgili 2 soru vardı. Birisi Şair Evlenmesi’nin özellikleri, diğeri de paragrafta özellikleri verilen yazar ve eser. (Nabizade Nazım-Zehra)

Servet-i Funun Edebiyatı dönemi bağımsız sanatçısı olarak değerlendirilen Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın özellikleri verilerek hangi eserin kendisine ait olduğu sorulmuş. (Şık)  Yani dolaylı bir soru.

Milli Edebiyat döneminden 3 soru olduğunu görüyoruz. Sorunun biri dönemin genel özellikleri ile ilgili. Diğer iki sorudan biri hikâye (Ayaşlı ile Kiracıları-Memduh Şevket Esendal), diğeri ise yazar ve eseri doğrudan söylenmemiş olmakla birlikte Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Kiralık Konak adlı eserindeki kuşak çatışması. (Naim Efendi-Seniha)

Milli Edebiyat ve Cumhuriyet şiirimizin (Saf Şiir) en önemli ismi Yahya Kemal Beyatlı da sorulmuş. Boşluk doldurma şeklinde sorulan soruda Yahya Kemal Beyatlı-Kendi Gökkubbemiz eşleştirmesi doğru cevaptı.

Cumhuriyet dönemi roman ve hikayesinden de 2 soru vardı. İkisi de toplumcu gerçekçi sanatçılardan seçilen bu sorularda Sabahattin Ali ve Necati Cumalı şıkları doğru cevaplardı. Postmodern roman ile ilgili bir paragraf verilerek, paragraftan çıkarılamayacak düşünce sorulmuş.

Edebiyat akımlarından gözlem ve deneye ağırlık verilen natüralizm akımı da bu sınavda edebiyat soruları arsında yerini almış.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, bir iki zorlayıcı ve yanıltmacalı soru dışında bu sınav soruları (Türkçe/Türk Dil ve Edebiyatı açısından) öğrencinin zorlanmadan yapabileceği soru tiplerinden oluşuyordu. Konuya hâkim olmayan veya eksik bilgilerle sınava giren, okuduğunu anlamada zorlanan, dikkatini sınav sonuna kadar muhafaza edemeyen öğrencilerimiz için belki aynı kolaylık söz konusu olmamıştır. Zaten bu öğrencilerimizin bu eksiklikleri devam ettiği müddetçe onlar hangi sınava girerlerse girsinler, onların girdikleri bu sınavlarda başarılı olma ihtimalleri çok düşüktür. Dersleri dinleyen, anlamak için çaba harcayan her öğrencimiz, başka hiçbir yardımcı kuruma (dershane, etüt merkez vs) ihtiyaç duymadan bu sınavların üstesinden gelebilirdi. Biraz dikkat, çalışma ve özveri ile başarılabilecek sınavlar. Tabi bu yorumu kendi alanım ile ilgili yapıyorum. Diğer alanlardaki öğretmenlerimiz de hemen hemen aynı görüşe sahiptirler diye düşünüyorum.

Sınava giren bütün öğrencilerimize çalışmalarının karşılığını aldıkları bir sonuç temenni ediyorum.

Yaşar Vural

AYT SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ

TYT SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum