PİLİMİZ BİTMEDEN

11 Ekim 2011 0 yorum Denemeler-Makaleler 1485 Görüntüleme

 

Bu siteyi takip edenler kültür ve edebiyat konularının yanı sıra toplumsal konularla ilgili haber ve yorumlara da yer verildiğini hatırlayacaklardır. Bu yazımızda ele aldığımız konu da toplum olarak hepimizi ilgilendiren ve hepimizin asgari olarak alabileceği tedbirleri ele alan bir konu. Günlük hayatımızın her evresinde yardımına başvurduğumuz, hayatımızı kolaylaştıran bir çok aletin olmazsa olmazı pilleri ele alacağız. Bu konuya değinmek istememin sebebi ise, ilaç almak için girdiğim bir eczanede gördüğüm atık pil kutusudur. İki yıl önce Çevre ve Orman bakanlığı, Türk Eczacıları Birliği ve Taşınabilir Pil Üretici ve İthalatçıları Derneği (TAP) arasında imzalanan bir protokol ile pillerin geri kazanımını sağlamak için bütün Türkiye’de bir kampanya başlatılmış. Eczaneler de bu sosyal sorumluluk projesinde yer almış ve müşteriler kendilerine getirdikleri atık pilleri kutulara atarak bu pilleri Taşınabilir Pil Üretici ve İthalatçıları Derneği yetkililerine ulaştırıyorlar. Bu kampanyada sadece eczaneler değil yurt çapında yaygın ağı bulunan marketler de yer alıyor.

 

Daha yaşanabilir bir dünya,temiz çevre için insanoğlunun artık daha duyarlı davranması gerekiyor. Yaşam alanlarımızın her geçen gün azaldığını düşündüğümüzde bu duyarlılık artık daha da önem kazanıyor. Küresel ısınma ve su kirliliği geleceğimizi hızla tehdit etmeye devam ederken bizlerin uykularının kaçıyor olması gerekir. Hava, su ve toprak kirliliği derken dünyada kirletmediğimiz hiçbir şey kalmıyor galiba.

Her alanda olduğu gibi çevreye ve doğaya karşı bilinçli, duyarlı insanların, kuruluşların varlığını bilmek insana hâlâ yapılabilecekler noktasında umut veriyor. Tertemiz bir hava solumak, berrak sular içmek ve tertemiz topraklarda yetişmiş yiyecekler yemek hepimizin en doğal hakkı olsa gerek. Bunun için yediden yetmişe herkesin çevre bilinciyle hareket etmesi ve temiz toplum temiz çevreden meydana gelir anlayışıyla doğaya ve çevreye yaklaşması gerekmektedir.

Belediyelerin ve ilgili kuruluşların “her atık çöp değildir” anlayışı doğrultusunda hem doğayı kirletecek maddeleri kontrol altında tutabilmek hem de bu maddeleri ekonomiye tekrar kazandırabilmek için geri dönüşüm hizmetlerini amaca uygun ve sağlıklı olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Belli başlı noktalara geri dönüşüm konteynırları koymak tek başına çözüm değildir. Bunlara uygun bir çöp arabası ve bir de bunları işleyerek yeniden kazanımını sağlayacak birimlerin oluşturulması gerekmektedir. Yoksa çöp kutusunda ayrıştırılan maddelerin eski çöp arabasında diğeratık maddelerle birleştirilmesi göz boyamaktan öte bir şey değildir.

Geri kazanımı sağlanması ayrıca önemli olan bir atık madde de” pil”dir. Elektronik aletlerle örülü dünyamızda herkesin evinde bunlardanbirkaç tane vardır. Duvar saatinden tutunuz da, cep telefonu, çocuğumuzun oyuncakları, televizyon radyo gibi ev aletlerinin kumandaları, fotoğraf makineleri ve kameralar ve daha bir sürü alet pillerle çalışmaktadır. Dolayısıyla bir evde haftada birkaç pil atık duruma düşüyor. Bizler de bunları diğer çöplerin arasına karıştırıp çöpe atıyoruz. Bazı pillerin bünyesinde %2 oranına kadar zehirli madde olduğunu düşündüğümüzde toprağa ve çevreye ne kadar zarar verdiğimizi daha kolay anlayabiliriz sanırım. İnsanları ve doğayı zehirlemenin yanında geri kazanamadığımız her pil çöpe atılmış bir servettir de aynı zamanda. Çünkü piller bünyesinde çinko, demir, manganez, nikel, kurşun, kadmiyum, kobalt ve nadir toprak elementlerini yüksek oranlarda barındırırlar. Bu konuda Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinin genel ağ (internet) sitesinde şu bilgiler yer almaktadır: “taşınabilir piller ve çeşitli türlerdeki akümülatörler çinko, demir, manganez, nikel, kurşun, kadmiyum, kobalt ve nadir toprak elementlerini yüksek oranlarda içerirler. Belirtilmesi gereken önemli bir husus Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde metal sanayinin %80 den fazla oranlarda maden filizleri, maden alaşımları veya birincil metallerin ithalatında bağımlı olmasıdır. Yapılan incelemeler piller içerdikleri metaller bakımından maden filizleri ve alaşımlarından sonra en yüksek miktarlarda metal bulunduran kaynaklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca metallerin atık pillerden geri kazanılma maliyetlerinin (özellikle enerji tüketimi açısından) bu metallerin maden filizleri ve alaşımlarından çıkartılma maliyetlerinden çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.

2007 yılı verilerine göre AB ülkelerinde yaklaşık 160 bin ton kadar taşınabilir pil piyasaya sürülmüştür. Bu miktardaki piller bünyesinde ise çeşitli metallerden toplam 110-115 bin ton bulunabilmektedir. Bahis konusu metallerin piyasa değeri 50-100 milyon euro olarak hesaplanmıştır.

Yukarıdaki açıklamalardan görüleceği üzere atık piller çöpe atılmayacak kadar değerlidirler ve bu nedenle de son on yıl içerisinde Avrupa’da çok sayıda geri kazanım tesisi kurulmuştur.”

Yukarıdaki açıklamalar pillerin geri kazanılması halinde ekonomiye çok büyük katkıları olacağının uzmanlar tarafından ifadesidir. Pillerin geri kazanılma maliyetinin pillerin maden filizleri ve alaşımlardan yeniden üretilmesinden daha düşük olduğu da ortadadır. Pillerin yeniden kazanılması çevrenin korunması açısından da önemlidir. Bünyesinde çinko, gümüş gibi ağır metaller barındıran pillerin çöplerle toprağa, suya karışması, beraberinde bazı tehlikeleri de doğuruyor. Atık pillerin geri kazanılması canlıların sağlığı ve çevre kirliliğinin azaltılması açısından oldukça önemlidir.

Doğada hiçbir kaynak sınırsız değildir. Ancak sınırlı imkânlarla sınırsıza yakın enerji elde etmek bazı küçük önlemlerle mümkündür. Kağıt, plastik, cam, metal gibi maddelerin geri kazanımı gibi batarya ve pillerin de geri kazanılması, enerji ihtiyacı gittikçe artan ülkemiz için çok önem arz etmektedir. Evinizde plastik kutu yahut cam kavanozlarda biriktirdiğiniz pilleri eczanelere veya atık pil toplayan marketlere ulaştırın.

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum