Eşsiz Nağme’lerden: İlyas Öztürk

5 Ağustos 2018 0 yorum Söyleşi 3352 Görüntüleme

IMG_20180805_153920

Son dönemlerde hızla yükselen ve özellikle sosyal medya üzerinden ciddi kitlelere ulaşan müzisyenlerden biri hakkında bilmediklerimizi öğrenip, okurlara sanatçı hakkında her şeyi kendi dilinden aktarmaya çalışacağım, kalemim döndüğünce…

Bu sanatçı arkadaşımız sesi ve sanatıyla dikkat çeken, özellikle Youtube kanalından ulaştığı dinleyici sayısı bir hayli fazla olan İlyas ÖZTÜRK

Kendisi hakkında merak edilenleri, bilinmeyenleri soru – cevap şeklinde okurlara sunup bu değerli sesi yakından tanımanıza vesile olacağım.

Keyifli okumalar…

Öncelikle; teklifimi çok yoğun olmanıza rağmen beni kırmayıp kabul ettiğiniz için, Edebice Dergisi ve kendi adıma çok teşekkür ederim.
– İlyas Öztürk : Rica ediyorum, ben teşekkür ederim..

Hiç vakit kaybetmeden sorularıma geçeyim isterseniz.
– İlyas Öztürk : Evet, buyrun…

1 – Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız? 
– İlyas Öztürk : 1986 Hatay Antakya’da dünyaya geldim, dört kardeşin en küçüğüyüm, lise ve üniversiteyi Turizm Otelcilik okudum, daha sonra bırakıp tekrar Öğretmenlik bölümüne girdim. Tüm bu süre içinde beni müzikle uğraşan adam olarak tanıdılar. Evli ve bir kız çocuğu babasıyım, kızım Gökşin dünyaya geleli bir bucuk ay oldu..

2 – Dergimiz Edebice ve diğer edebiyat dergileri ile ilgili görüşleriniz nelerdir, takip eder misiniz?
– İlyas Öztürk : Derginiz ve diğer edebiyat dergileri ilgili düşüncem: Milli kültür ve medeniyetimizin değerlerini kuşaklara aktaran ve yeni sanatçılar ile bağ kuran önemli kuruluşlar olduğunu ve her daim var olması gerektiğini düşünüyorum, bu yüzden ayrıca teşekkür ediyorum.

3 – Müziğe ilginiz ilk ne zaman başladı? 
– İlyas Öztürk : Müziğe ilgim : 6 yaşımda iken 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına gidememiştim, böyle olunca kartondan bir kutuyu davul yapıp, bir sopa ile kutuya vurarak mahalleyi dolaştım, bağırıp, şarkı söyleyerek. Sanırım temeli bu.
Lise dönemimde enstrümanlar edinip kendimce öğrenmeye başladım.

4 – Müzik hakkında bilgi ve ilham kaynaklarınız nelerdir? 
– İlyas Öztürk : Aslında hala müzik hakkında çok büyük bir bilgi birikimine sahip değilim, olmak istedim ancak imkanlar pek elverişli değildi, kendim kitaplardan, videolardan edindiğim bilgiler ile devam ediyorum. Bu sırada karşılaştığım Ankara Opera Şefi Bora Akyol ve Zeki Ertunç ağabeylerimin tavsiyelerince epey bilgi sağladım, müzik temel kuralları dışında her şeyi bilmemin zararı olacağını söylediklerinden, konservatuar okumayı düşünmedim.

5 – Bu konuda ilk hangi olaydan, hangi sanatçıdan etkilendiniz? 
– İlyas Öztürk : En çok etkilendiğim isim Neşet Ertaş.. Erkan Oğur..
Başlıca bu iki değer. Ayrıca Dörtyol Ülkü ocakları eski ilçe başkanı sayın, Kaan Mehmet Tarhan’ın teşvikleri de beni bu konuda motive etti.

6 -Asıl mesleğiniz nedir?
– İlyas Öztürk : Teknoloji ve Tasarım Öğretmeniyim.

7 – Müzik dışında hobileriniz var mı?
– İlyas Öztürk : Hobiler hayatımıza çok büyük anlam katıyor ise hobi diyebiliriz, zira müzik yoksa ben de yokum. Evet resim, tasarım ve yüzmek.

8 – Öğrencilerinize müziği nasıl sevdiriyorsunuz?
– İlyas Öztürk : İlk önce rahat olacakları bir sanat atölyesi kurduk, oraya girmek için can atmaları ile başlıyoruz.. önce bir türkünün hikayesini anlatıyorum, ve sonra türküyü söylemeye başlıyorum, haliyle normalden daha fazla etkileniyorlar, ezberlemek istiyorlar.

9 – Müzikle ilgilenen biri kendini nasıl hisseder? 
– İlyas Öztürk : Her müzikle ilgilenen böyle mi bilmiyorum ancak ben kendimi sorumlu hissediyorum, her şeyden, tüm duyguları anlamalıyım, yaşamalıyım, söylemeliyim.. Aşk, Vatan, Savaş, Hüzün, mutluluk.. İnsanı ilgilendiren herşeyi hissedip, müziğimle kendimce aktarma sorumluluğu hissediyorum.

10 – En son seslendirdiğiniz parça nedir?
– İlyas Öztürk : En son seslendirdiğim Eser Ali Kınık’a ait, Ne Yapsam Olmuyor.

11 – Kendinizi yeteri kadar başarılı buluyor musunuz? 
– İlyas Öztürk : Kesinlikle hayır, çok daha iyi işler yapabilmeliyim, kendimi ifade edebilmek ve sesimi, duygumu daha iyi aktarabilmek adına, bu yüzden hep daha fazlası için eksiklerimi gidermeye çalışıyorum. Ölene kadar da bulmayacağım.

12 – Bu konuda ilerlemeyi düşünüyor musunuz? 
– İlyas Öztürk : Tabi ki istiyorum, projelerim var, şu an yeni besteler ve sözler peşindeyim, istediğimi yakaladığım an hepsini profesyonel bir şekilde sunmayı düşünüyorum.
Bunun için gereken çalışmalarım devam ediyor.

13 – Ses sanatçılığını nasıl tanımlarsınız? 
– İlyas Öztürk : Öncelikle hissetmek.. Hissetmek ve tabi ki bunu doğru şekilde hissettirmek.

14 – Müzikle ilgili en büyük hayaliniz nedir?
– İlyas Öztürk : Müzik ile ilgili en büyük hayalim, ruhumda, canımda hissettiğim tarihimin, kökümün bütün acısını, tatlısını, kızım ve kuşaklarının kulaklarına nakşedebilmek, sesimle, sanatımla, üslubumla..

15 – Müzik alanında kendini geliştirmek isteyenlere ne tür önerilerde bulunursunuz? 
– İlyas Öztürk : Kendi yaptığım her şeyi tavsiye ediyorum, bol kitap okumak, Müzik ile ilgili temel terim ve teknikleri kavramaları.. En önemlisi de gerçekçi olmaları, hissetmeleri, çünkü bütün alt yapı oluşturulduktan sonra asırlara kalan sadece his oluyor..

16 – Yaptığınız uğraşla ilgili olumlu yada olumsuz ilk yorumlar nasıl ve kimlerden oldu?
– İlyas Öztürk : Müziğe ilk başladığım an mı yoksa yaptığım her eser için ilk danıştıklarım mı?

16 – İlk başladığınızda, internet ortamında ilk paylaştığınız parça da diye konuyu açıyorum.
– İlyas Öztürk : İlk şarkı söylediğimde henüz müzik hayatımı bu şekilde ele geçirmemişken. Dostum Ahmet Çağrı Öksüz senin sesin gayet iyi kesinlikle şarkı söyle.. Dedi, çok büyük bir teşvik gibi görünmese de şu an susmuyorum. Olumsuz bir tepki yüzüme karşı hiç olmadı.
Diye ekliyor.

17 – Edebiyata da ilginiz olduğunu biliyorum, iyi bir okur ve yazarsınız. Bu konuda kendinizi geliştirmeyi düşünüyor musunuz?
– İlyas Öztürk : Hiç durmadan, oldu demeden, gözlerim yetisini kaybedene kadar okumak ve ilgilenmek istiyorum, klasik bir cevap olabilir ama gerçektir, okumak sürekli farklı kapılar, farklı dünyalara götürüyor insanı…

18 – Peki sizce iyi bir müzisyen, aynı zamanda iyi bir yazar da olabilir mi, olmalı mı?
– İlyas Öztürk : Belki usta bir yazar olamayabilir, ancak iyi müzisyen demek gerçekten hisseden biri demek bana göre, hisseden, anlayan, algılayan bir insan ise kendisini olduğu gibi yalın şekilde ifade edebilecek yazarlıkta olmalı bence.

19 – Konumuz edebiyat iken, ilk kitabım “Birce’nin” ilk okurlarındansınız kitap hakkında düşünceleriniz nelerdir, nasıl buldunuz?
– İlyas Öztürk : Evet, Birce’nin benim için önemi ve yeri kızım Gökşin ve kaderin bağlantılarının tam orta noktası olması açısından çok ayrı.. Edebi olarak kendimde değerlendirme haddini bulmuyorum ancak anlatım, konuları, duyguları hissediyorum, benim için bu yüzden başarılı bir eser, tebrik ediyorum defalarca okunacak biz tarafından.

20 – Son olarak sohbetimiz hakkında düşünceleriniz…
– İlyas Öztürk : Sohbetimiz hakkında düşüncelerim: Öncelikle kendimi ifade etmenin keyfini yaşattığınız için çok teşekkür ediyorum, keyifli bir sohbetti çok teşekkür ediyorum. Umarım ileride farklı konularda da sohbetimiz olur. Size ve Edebice Dergisine sanat ve yayın hayatında başarılar dilerim. Bu köprüler olmasa geçemeyiz ne tarihten bugüne ne bugünden düne.. Çok teşekkürler.

Oldukça keyifli ve benim açımdan faydalı bir sohbet oldu, soru sorarken alacağım cevapları heyecanla bekledim, karşılığında müthiş cevaplar aldım. Tekrar çok teşekkür ederim. Hem mesleğinizde, hem de yapmış olduğunuz sanatınızda başarılar dilerim. Umarım en kısa sürede istediğiniz yerlere gelir ve oralarda devamlı olursunuz.
– İlyas Öztürk : Çok sağol, çok teşekkürler. Olduğu gibi cevapladım ve sevdim, dikkate alıp, değer verdiğiniz için teşekkür ederim…

Bu hoş sohbetimizi söz ve müziği sanatçıya ait olan “Börü” adlı parça ve benim İlyas bey’e armağan bir dörtlüğüm ile bitiriyoruz..

Nicelerinde görüşmek ümidiyle, esenlikler…

Sanat çağ atlatmak ise çağa,
Yoluna başını koyanlar var…
Karşı olmaksa koca bir dağa!
Dağlara da karşı duranlar var…

https://youtu.be/Fjx1gBe62lc

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

Nazmi Sancar Yıldırım

Bir yolcuyum fani acunda, geçmekte olan...

İlginizi Çekebilir

0 yorum