GÖLGE OYUNU GÖLGEDE KALMASIN

6 Nisan 2010 0 yorum Tiyatro 1446 Görüntüleme

                                        

İnsanlığın var oluşundan bu yana neleri unutulmaya terk etmedik ki? Çağlar değiştikçe insanların yaşam biçimleri, dünyaya bakış açıları, sosyal hayatları, siyasi ve ekonomik düzenleri ve hatta eğlence kültürleri hızla değişmektedir. Gelişen ve değişen dünyada gelenekler de bu değişime ya ayak uydurmakta ya da tamamen yok olmaktadır.

 

Türk seyirlik oyunları geleneğinde şüphesiz önemli bir yeri vardır gölge oyununun.  Özellikle Karagöz oyunu gölge oyununun temelini teşkil etmektedir. Yüzyılımızda çok az temsilcisi kalan bu kültür mirasımızı gelecek nesillere taşıyacak yeni ustalar yeni çıraklar yetişmeli acilen. Yoksa birçok canlı türünün neslinin yok olup aramızdan ayrılması gibi Karagöz de çıkıp gidecek hayatımızdan.

Bu endişeyi yüreğimde hissettiğim için Karagöz oyununu bilmeyen öğrencilerime öğretmek, bilenlerin de unutmasını engellemek amacıyla bazı etkinliklerde bu oyuna yer veriyorum. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerim Alican Öztürk ve ikiz kardeşi Ercan Öztürk’e performans görevi olarak bir Hacivat ve Karagöz oyununu canlandırmalarını vermiştim. Ben onlardan daha önceden yazılmış bir metni tahta önünde canlandırmalarını beklerken, onlar kendi çabalarıyla yaptıkları bir perde ve gerisinde ışık yardımıyla iki sopanın ucuna bağladıkları Hacivat ve karagöz kuklalarını oynattılar sınıfta. Eski Ramazan gecelerindeki karagöz perdeleri kadar devasa olmasa da öğrencilerimin kendi emekleriyle hazırladıkları bu gölge oyunu perdesi ve düzeneği gerçekten görülmeye değerdi. Ayrıca perde gerisinde canlandırdıkları Karagöz metnini de kendileri yazmışlar. Bütün sınıf kısa ama oldukça güzel bu gösteriyi zevkle izledik.

Karagöz oyunu Türk kültür mirası içinde önemli bir yere sahiptir. Bu mirası tıpkı dierleri gibi gelecek kuşaklara taşımak hem geçmişimize hem de geleceğimize karşı bir sorumluluğumuzdur. Zamanımızın zevksiz ve özensiz eğlencelerinin yanında, gerek seyirlik oyunlarımız gerekse gölge oyunlarımız çok asil ve köklü bir duruşa sahiptir. Kültürümüzün her unsurunu olduğu gibi karagöz oyunlarını da çocuklarımıza tanıtacak, onlara sevdirecek etkinlikler düzenleyebiliriz.

Gölge oyunlarımız gölgede kalmasın…                                                27.03.2010

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum