O ÜMMETİM DERKEN ONUN ÜMMETİ NEREDE

29 Kasım 2017 0 yorum Genel 1395 Görüntüleme

O ÜMMETİM DERKEN ONUN ÜMMETİ NEREDE
Allah alemleri yaratırken onların içine de en güzel şekliyle insanı yaratmış onu da doğru yola ulaştırmak için insanların en güzellerinden peygamberler seçmiştir. Peygamberlerin en güzelini de, ümmeti olmakla şereflendiğimiz Peygamber efendimizi bizlere göndermiş ve tüm peygamberlerin müjdelediği yüce şahsiyeti insanlığa göndermiştir.
Alemlerde ne varsa onun varlığı hürmetine yaratılmış, onun varlığından dolayı tüm mahlukata rızk verilmiş, onun ruhundan sonra tüm ruhlar yaratılmış onun gelmesinden sonra da dünyaya gönderilen peygamberlerin gönderilmesi son bulmuş ve onun tamamladığı din dünyada egemen olmak için insanlara lûtfedilmiştir.
O; ‘ Allah’tan başkasına tapmamayı’ öğretmiş. O bilinçle dünyada ne kadar put varsa hepsine birden savaş açılmış ve hepsinin tahtı yerle bir olmuştur. İlk putlar; ‘ ved, suva, yeğus, yeuk ve nesr’in’ tüm muadilleri ve onları takip eden tüm putların hükmü kalkmıştır.
O; ‘ilim Çin’de de olsa gidin alın.’ Dedikten sonra dünyadaki cehaletle savaş başlamış ve kıyamete kadar devam edecek bir savaşın fitili ateşlenmiştir.
O; ‘ komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ Dedikten sonra Müslümanlar paylaşmaya başlamış ve var olan olmayana tüm gücüyle yardım etmiş. Madde sadece bir araç haline gelmiştir.
O; sıla’yı rahimi terk etmeyi büyük günah saydıktan sonra İslam alemi tüm eş dost ve akrabalarına sahip çıkmayı öğrenmiş ve bencillikten uzak bir yaşam tarzını kendine model seçmiştir.
O; ‘ ümmeti ümmeti.’ Deyip secdelerde ağlarken onun ümmeti onun hatırına dünyada fetihler yapmış. Ağlayan mazluma kol kanat germiş onun hatırına kılıç sallamış ve gittiği her yere onun adaletini götürmüştür.
O; cennet anaların ayakları altındadır.’ Dedikten sonra kadın kuyulardan çıkmış evlerin en latif noktalarında yerini almış ve onun attığı ilk adımla kadın yeryüzünün şerefli bireyi olma durumuna gelmiştir.
Bugün ümmeti olmakla şeref duyduğumuz peygamber efendimize dil uzatanlar bu ümmetin insanları olabilir mi? Bugün biz onlara kızarken hatta elimizden gelse anında ceza vermeye çalıştığımız insanlara olmadık işler düşündüğümüz şu zamanda acaba kaç tanemiz onun Taif sokaklarındaki taş atan çocuklara verdiği karşılığı verebiliriz!
Bugün, kaç kişi ‘onun sünnetini yaşamak gerekir, onun gibi olmalıyız’ diye fetva verirken kaç tanesi onun gibi üç gün üst üste aç kalıp karnına taş bağlamıştır.
Bugün, dünya malı için yapmadığımız hile hurda yokken onun geride bıraktığı mirası kaç tanemiz örnek alıyor.
O; dünya liderlerine mektup yazarken (ki bunların içinde o günkü süper güçlerin Bizans kralı da var, kisra’sıda var) dahi; ‘ selam Allah’a inananlaradır.’ Diye meydan okurken ve Allah’a inanmayanı tanımayan tavrını ortaya koyarken biz bugün hangi Allah’sıza nasıl meydan okuyor ne yapıyoruz?
Bu ümmet bir gün onun ümmeti olduğunun farkına varacak. İşte o ümmetin en güzide insanları da yine bu milletin içinden çıkacak ve Maide Suresi 54. Ayetin hakkını verecektir. Kim ne derse desin kim nasıl oyun yaparsa yapsın bu dünyada hak üstün gelecek ve zalimler zulümleriyle beraber cehennem çukurlarını boylayacaktır.
Allah bizlere ona layık ümmet olma şuurunu versin.
Fatih KAPLAN 29.11.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum