Millet Derneği Şiir ve Düzyazı Yarışması

23 Mart 2017 0 yorum Yarışma 3450 Görüntüleme

milledernegi-siir-deneme-yarisma

YARIŞMANIN ADI: Millet Derneği İstanbul Şubesi Şiir ve Düzyazı Yarışması

YARIŞMANIN KONUSU: 21. Asra Barış Mayası Çalmak

YARIŞMANIN AMACI: Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle de gençlerin, edebiyata olan ilgisini arttırmak, insanımızın düşünme, analiz etme ve yorumlama yetilerini geliştirmek noktasında fayda sağlamaktır. Bununla birlikte yarışmamızın konusu olan evrensel barış ile huzur konusunda toplumun akıl ve vicdanında sağduyu ve farkındalık oluşturmayı hedeflemekteyiz.

YARIŞMA TAKVİMİ:

  • İlk Başvuru Tarihi: 19 Şubat 2017
  • Son Başvuru Tarihi: 31 Mart 2017
  • Ödül Kazananların İlan Tarihi*: 10 Mayıs 2017
  • Ödül Töreni Tarihi: 20 Mayıs 2017

(*) Ödül kazanan eserler ve eser sahipleri, http://www.milletdernegi.org.tr internet adresinde yayımlanacak olup ayrıca ödül kazananlara, bildirdikleri iletişim araçlarından ulaşılarak, bilgi verilecektir.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1. Yarışma; şiir ve düzyazı (deneme, makale, öykü vb. nesir türleri) olmak üzere iki ayrı dalda yapılmaktadır. Her bir yarışmacı, şiir veya düz yazı dallarından yalnızca biriyle yarışmaya katılabilir. Aynı yarışmacı tarafından hem şiir ve hem de düzyazı dalında başvuru yapıldığı takdirde, yarışmacı ile irtibata geçilerek hangi dalda yarışmaya devam etmek istediği sorulacak ve talebine göre işlem yapılacaktır. Birden fazla eser ile yarışmaya katılınamaz.

2. Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir. İş bu yarışma katılımcısı, eserin bu şartı sağladığını onaylamış olur.

3. Eser içerisinde kaynak belirtilerek alıntı yapılabilecektir. Ancak, eserin bir bütün olarak özgün olması zorunludur. Eser sahipleri, yarışmaya katılım sağlayarak, eserin kendisine ait olduğunu onaylamış olur.

4. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği, ödül alsın veya almasın yarışmaya gönderilen tüm eserlerin her türlü kullanım hakları -bedelsiz olarak- yarışmayı düzenleyen Millet Derneğine ait olacaktır. Eserlerin başkasına ait, alıntı veya kopya olmaması gerekir. Eserlerle ilgili her türlü hukuki sorumluluk eser sahibine (küçükler için velisine) aittir. Yarışmaya katılan eserler kesinlikle geri verilmeyecek ve eser sahibi bu konuda hiçbir hak iddia edemeyecektir. Yarışmaya katılan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.

5. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından;

  • Millet Derneği yönetici ve yazarları,
  • Seçici Kurul (Jüri) üyeleri ve bunların birinci derece yakınları ile
  • Millet Derneğinin düzenlediği önceki şiir ve düz yazı yarışmalarında ilk üç dereceye giren eser sahipleri hariç herkes katılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

6. Eser metinleri; A4 kâğıdına, Times New Roman yazı stilinde, 12 punto büyüklüğünde ve 1.15 satır aralığında yazılmalı ve 5 sayfayı geçmemelidir.

7. Yarışmaya başvuru ancak Millet Derneği İstanbul Şubesi′nin yarisma@milletdernegi.org.tr adresine mail gönderilmesi yolu ile mümkündür. Yarışmacılar; ad, soyad, telefon (gsm, ev, iş), adres ve e-mail adreslerini içeren bilgileri, eserleri ile birlikte göndereceklerdir. Son başvuru tarihinden sonra gelecek eserler kabul edilmeyecektir.

8. Jürinin, yarışmacıların kimliklerinden etkilenmemesi için eserler jürinin değerlendirmesine sunulurken yarışmacıların kimlik bilgileri gizlenecek olup, bunun yerine her birine bir rumuz verilecektir.

9. Ödüller: Birinciye; 1.500TL, İkinciye; 1.000TL, Üçüncüye; 500TL para ödülü şeklindedir. Jüri tarafından önerilir ise ilk üçe giremeyen yarışmacılara, mansiyon ödülleri verilebilecektir.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum