Ali Canip Yöntem (1887-1967)

4 Mayıs 2015 0 yorum Millî Edebiyat Dönemi 11185 Görüntüleme

Ali-Canip-Yntem

1887’de İstanbul’da doğdu. Babası Evkâf Nezâreti memurlarından Halil Sâib Bey’dir. İlkokulu Üsküdar’da Gülfem Hatun ilkokulunda, ortaokulu Toptaşı Askri Rüştiyesinde tamamladıktan sonra iki yıl Selamsızdaki Fransız mektebine devam ettiyse de babasının görevi dolayısıyla Selanik’e gitti ve ortaöğrenimini orada tamamladı. (1906)

İstanbul’daki Mekteb-i Hukuk’a kaydolan Ali Canip, bir yıl sonra Selanik’te açılan Mekteb-i Hukuk’a nakil oldu. Bir taraftan da İttihat ve Terakki okulu ile Ziraat Mekteb-i Âlisinde öğretmenlik yaptı. 1909’da oluşan Fecr-i Âti topluluğu arasında yer aldı. 1911’de Selanik’te çıkan Genç Kalemler dergisinin başyazarı oldu ve edebî çizgisini tamamen değiştirdi. Bu dergide Yekta Bâhir takma adıyla birçok eleştiri yazısı çıktı. Balkan Harbi’nde Selanik’in kaybedilmesi üzerine Çanakkale’ye edebiyat öğretmeni olarak geçti. 1914’te İstanbul Erkek Öğretmenokuluna (Darü’l- Muallimin) tayin edildi. Bu sırada edebi münakaşalara devam ediyordu. Özellikle Cenap Şahabettin ile giriştiği Millî Edebiyat tartışmaları daha sonra Millî Edebiyat Meselesi ve Cenap Beyle Münakaşalarım adıyla yayımlandı. (1918)

1921’da Millî mücadeleye destek olmak amacıyla Trabzon Lisesi Müdürlüğü ve Giresun Maarif Müdürlükleri görevlerinde bulundu (1922) 1923’te Maarif Vekâleti Umûmî Müfettişliği görevine getirildi. Müfettişlik görevine üç yıl ara verip çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra bu göreve tekrar döndü ve yedi yıl bu görevde kaldı. Bu arada “Epope ve Edebî Nevilerle Mesleklere Dair Malumat” ve “Türk Edebiyatı Antolojisi” adlı çalışmaları yayımlandı. 1934’te Ordu milletvekilliğine ve TDK Merkez Üyeliğine seçildi. 1935’te yakın dostu Ömer Seyfettin adlı eserini bastırdı. 1943’te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine Öğretim görevlisi olarak atandı. 1950’de Çanakkale milletvekili seçilen Ali Canip Yöntem 26 Ekim 1967’de hayatını kaybetti.

EDEBİ KİŞİLİĞİ

1908 yılında edebiyat dünyasına girdi; Bahçe, Aşiyan, Kadın mecmualarına şiirler ve makaleler yazmaya başladı. İstanbul’da kurulan Fecri Âti Topluluğu’nun daveti üzerine bu topluluğa katıldı ve Selanik muhabirliğini yaptı. 1910 yılından itibaren Hüsün ve Şiir mecmuasında şiirler, mensur şiirler ve başmakaleler neşretmeye başladı. Genç Kalemler dergisi adını alan dergide 1911’de başyazar oldu. Ömer Seyfettin ile birlikte Yeni Lisan adlı dil hareketinin ve Milli Edebiyat akımının kuruluşuna öncülük etti. Dönemin önemli edebiyatçılarından olan ve yeni lisan hareketine cephe alan Cenap Şahabettin‘le ciddi bir tartışmaya girdi.

Şiirleriyle olduğu kadar Genç Kalemler dergisindeki teorik ve polemik yazıları ile Milli Edebiyat’a hizmet etti. Bir süre sonra şiiri bıraksa da teorik yazılarını ömrünün sonuna kadar sürdürdü. Bağçe, Kadın, Yeni Kalemler, Hayat, Mecmuası, Yeni Mecmua, Türkiyat Enstitüsü ve Yakın Tarihimiz mecmuaları eserlerini yayımladığı yerlerdendir . Makalelerini Milli Edebiyat Meselesi ve Cenap Beyle Münakaşalarım (1918) adlı kitapta toplamıştır.

Eserleri:

Geçtiğim Yol (Şiir)

Milli Edebiyat Meselesi ve Cenap Beyle Münakaşalarım (Eleştiri, Fıkra)

Epope ve Edebî Nevilerle Mesleklere Dair Malumat (1926)

Türk Edebiyatı Antolojisi

Ömer Seyfettin; Hayatı ve Eserleri (1935)

 

ALİ CANİP YÖNTEM’İN ŞİİRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Sitemizden kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.

 

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum