KALEMİ PUSAT BİLMEK

14 Nisan 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1350 Görüntüleme

pexels-photo-261660“Kalem kılıçtan keskindir” sözünü bildim bileli; kendimi sözle biledim, kalemi göğsümün üstünde yüreğimin kıyısında tuttum. Yazmayı cenk bilişim, kâğıdı meydan görüşüm bundandır. Bundandır yazarken delilenişim, kendimden geçişlerim, doludizgin kelimeleri savuruşlarım… Bununla beraber savaşın bir hile olacağını, yürekle delilenmenin yanı sıra akılla da hareket etmenin gerekliliğini de bilirim. Kelimelerin bilinen anlamının yanı sıra yan anlamlarını da gözeterek ele alırım.

Kelimeyi özenle ele almak, dudaktan çıkarırken itiyatla olmak elzemdir. Kutadgu Bilig’de Yusuf Has Hacip: “Kara başın düşmanı kırmızı dildir; o ne kadar baş yemiştir ve yine de yemektedir. Başını kurtarmak istersen dilini gözet; dilin her gün senin başını tehdit eder.” Der. Dilin bir ateş olduğunu, kontrol altında tutulmazsa insanın başını yakacağını bin yıl evvel söylemiş. O yüzden sözü ölçüp biçerek kaleme dökerim. O yüzden “her kelime bir kuşun / her cümle bir bomba” derim ve yine o yüzden öğrencilerimi “Türkçenin bir savaşçısı olarak / dilleriyle silahlanmaya çağırırım”.

“Şiir patlatmak” diye bir deyim kendini göstermeye başladı. “Şairim” desem, “bir şiir patlat” diyorlar. Gülümsüyorum. Kelimelerin gücü geliyor dudaklarıma. “Sözle doğrulan kolay kolay eğrilmez” diyerek yeniliyorum kendimi o vakit. Bir kelimeye tutunarak yekinmenin, bir kelimeye yaslanarak haykırmanın ne demek olduğunu biliyorum elbette. Bunları geçirince aklımdan zihnim hemen bir harp alanına dönüyor. Savaş naraları, kılıç şakırtılarını ile uğulduyor başım.

Kalemi pusat bilmek, sözün değerini görmekle ilgilidir. Çünkü söz, insanı yüceltir. Yaratan buyurmuştur: “Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun ki Sen, Rabbinin nimeti sayesinde bir mecnun değilsin” (Kalem 1,2). Kişi sözün nimet olduğunu bilirse ve bu nimetin şükrünü yerine getirirse mecnun olmaktan azadedir. Yine Yusuf Has Hacip’in dediği gibi kişi söz sayesinde kara yerden, mavi göğe yükselir ve başköşeye kurulur. Burada kalması da doğru söze iman etmesine, yalanlamamasına bağlıdır.

Kalemi pusat diyerek kuşanmak, nihayetinde kitaba yönelmeyi beraberinde de kitap sahibi olmayı gerektirir. Lakin kitap, çalakalem yazılardan değil; meydan savaşı yazılardan olmalıdır. Okuyan “bir kitap okudum hayatım değişti” demelidir. Böyle olursa eğer kitap kazanılmış bir kutlu zafer gibi durur.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum