HIRTLAR VADİSİ KUZU

5 Nisan 2013 0 yorum Tiyatro 1774 Görüntüleme

   13 Haziran 2010 tarihinde beycuma şehit Onbaşı Rıfat Köktürk İlköğretim Okulu sene sonu gecesinde sergilediğimiz “Bir Konuya Bir Konuk” adlı skecimiz ve bu skeç için hazırlanan afiş…

 

 

 

Merhaba değerli izleyenlerimiz. Bir  konuya bir konuk programına hoş geldiniz. Bu akşam çok değişik bir konuyu ve konuğu ele alacağız. Yerin altından yerin üstü nasıl görünüyor, yer altı dünyasında neler yaşanıyor bunları ele alacağız. Bu akşamki konuğumuz ise tahmin ettiğiniz üzere yine yerin altından bir isim. Siz onu televizyonlarınızdan da iyi tanıyorsunuz. İşte karşınızda ünlü kabadayı Polat alemdar!….

(Polat alemdar ve arkasındaki iki adamı cendere müziği eşliğinde sahneye gelir. Sahneye ağır çekimde girerler.)

SUNUCU: Hoş geldiniz Polat Alemdar.

POLAT: Hoş bulduk.

Sunucu: Neden böyle yürüdünüz Polat Bey.

POLAT: Biz ağır adamlarız. Ağır çekimle yürüdük ki racona uygun olsun. Bu arada soyadımı yanlış telaffuz ediyorsunuz.

Sunucu: Doğrusu nedir efendim?

POLAT: Âlemdar. Yani A’nın şapkası var.

SUNUCU: Peki Polat bey. Soyadınız neden Âlemdar. Alemci olduğunuz için mi?

POLAT: Hayır alemci olduğumdan değil. Bu alem bana dar geliyor da onun için. Yani bu aleme sığamıyorum.

SUNUCU:  ha, evet anladım. Soy isminiz yaptığınız işi ele veriyor aslında. Polat bey bu mesleği neden seçtiniz?

POLAT: Ben seçmedim, seçildim. Mor kitapta benim adım yazıyormuş.

SUNUCU: Anlamadım. Bu mor kitap da nedir? Biraz bahseder misiniz?

POLAT : Mor Kitap, bu alemin sırlarının yazıldığı kitap. Kimin yazdığı bilinmez ama kimlerin okuyacağı bellidir. İşte bu kitapta geçiyor benim adım.

SUNUCU: Nasıl geçiyor yani? Göreviniz ne?

POLAT: Görevimiz yerin altını üstüne getirmek.(ha ha ha) Değil tabi canım şaka yaptım. Yerin altına da üstüne de nizam vermek.Bu memlekette ayaklar baş, başlar ayak olmuş.Ayak takımını baş aşağı edeceğiz.

SUNUCU. Nasıl yapacaksınız bunu?

POLAT: Sonunu düşünen kahraman olamaz.

SUNUCU: Sonunuzun ne olacağını sormadım, bu işi nasıl yapacağınızı sordum.

POLAT:  Ha, okkalı sözlerle konuşmayı severim de onun için söylemiştim.Bu işi bizim usullerle yapacağız. Orası sır.Onların hepsi mor kitapta yazıyor.

SUNUCU:  Ha sır diyorsunuz yani, açıklanmaz öyle mi?

POLAT: İki kişinin bildiği sır değildir.

SUNUCU: Bu söz de mi Mor Kitap’ta yazıyor?

POLAT: Yok, bu söz Türkçe Deyimler ve Atasözleri sözlüğünden. Sayfa 91.

SUNUCU: alem adamsınız Polat bey.

POLAT: Onun için soyadım Âlemdar ya…

SUNUCU: Ekibinizi nasıl oluşturdunuz, biraz da bundan bahseder misiniz?

POLAT: 2003’te çırak olarak Kaplan Bey’in emrine girdim. Ustalık belgemi kurtlar konseyi verdi. Onun için çocuklar hep bana “usta” derler. Arkamda gördüğünüz Cemati Taş, önceki ortağım Çakır’dan miras kaldı. Ötekini de çöplükte buldum. Adı da Abdulhey. Bunun babası unutkan bir adammış. Çocuğun adını unuturum diye Abdullah adının sonuna “hey hey” diye çağrırım diye “hey” koymuş. Abdullahhey buraya gelince biz nu kısalttık ve Abdulhey koyduk. Çünkü bizde öyle isimleri uzun uzadıya seslenecek vakit yok. Abdul, Cemo, Çeto, Mıro, Kıro diye çağırırız adamlarımızı.

SUNUCU: Polat Bey, bütün Türkiye sizi beğenerek izliyor. Türkiye’de milyonlarca hayranınız oluştu. İnsanlar sizi film artistinden öte gerçek bir kişilik olarak görmeye başladı.

POLAT: Artistlik yapma sunucu. Ne demek film artisti. Biz bu yalan dünyanın en sahici ve gerçekçi adamıyız.

CEMATİ: Sıkayım mı abi?

POLAT: Ne sıkıyorsun Cemati, çamaşır mı.

SUNUCU: Sakin olun beyler. Yanlış anladınız beni.

POLAT: Yanlış anlatma sen de o zaman. Racona ters şeyler söyleme.

SUNUCU: Yani demek istediğim, siz gerçek misiniz sahiden?

POLAT: Biz gerçeğin ta kendisiyiz. Siz bakmayın “burada anlatılanlar tamamen hayal ürünüdür” dediğimize. Dizinin başına öyle bir uyarı koyduk ki, RTÜK’le papaz olmayalım.

SUNUCU: Polat Bey,  hayranlarınız kadar sizi eleştirenler de çok. Mesela gençlere kötü örnek oluyormuşsunuz. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?          

POLAT: Meyve veren ağacı taşlarlar, vermeyeni de haşlarlar. Biz meyve versek de suç vermesek de. Örneğin iyisi kötüsü olmaz örnek örnektir. Bazıları TV’lerde türlü türlü maskaralıklar şaklabanlıklar yapıyor onların ki sanat oluyor da bizimki şiddet mi oluyor. Aslan kocayınca eşeğin maskarası olurmuş. Kurt yatağında yatan kurt, aslan otağında yatan aslan, çakal ininde gezen çakal olurmuş. Biz eğitici öğretici bir diziyiz. Bakın siz bile bu röportajda bir sürü atasözü öğrendiniz. Şimdi şu Cemati’yi herkes kültürsüz, kaba saba çapsız bir herif bilir. (Cemati’ye seslenir) Cemati,

CEMATİ: Buyur usta.

POLAT: Atasözlerimizi say bakalım.

CEMATİ: Olur usta. Sonunu düşünen kahraman olamaz.

POLAT: Başka.

CEMATİ: Azdan az çoktan çok gider.

POLAT: Sen söyle Abdulhey,

ABDULHEY: İnsana güvenme ölür, ağaca yaslanma kurur. Su akar yatağını bulur usta. Damlaya damlaya göl olur,

Sakla samanı gelir zamanı.

komşu komşunun külüne…

POLAT: Yeter Abdulhey. Gördünüz mü ya işte. Biz aslında bir kültür hizmeti de yapıyoruz. Hem sonra güncelliğini yitirmiş bütün türkülerimize canlılık kazandırdık. Zurna sesli acem kızı, Asiyeye oy dedim, Elif’e be dedim, ben sana ne dedim Abdulhey.

ABDULHEY: Hatırlayamadım abi, ne dedin?

POLAT: Bir işi de tam yapın demedim mi Abdulhey?

SUNUCU: Evet Polat Bey, programımızın sonuna geldik. Son olarak izleyicilerimize bir mesajınız var mı? Malum bütün Türkiye sizden gelecek mesajlara göre hareket ediyor, gündemi haberlerden değil sizden takip ediyor.

POLAT: Hanımefendi, bizim ön sözümüz de son sözümüz de bellidir. Sonunu düşünen kahraman olamaz. Biz bu yola baş koyduk, birileri de bizim tekerimize taş koydu. Aha işte Cemati Taş. Taş gibi duruyor maşallah, taş kalpli herif. Kaya kaya maşallah. Haa, ne diyordum ben, önümüzü de arkamızı da görürüz. Önüm arkam sobe saklanmayan ebe. Ama biz saklanmayacağız. Bu Puslu vadide yine aynı yerde şu arkamda gördüğünüz ve göremediğiniz bilcümle kurtlarla yine ekranda olacağız. Biz ekranlarda boy göstermeye başladığımızda Fenerbahçe en son lig kupasını almıştı ve renkli televizyonlara yeni geçilmiş Hülya Avşar yılın güzeli seçilmişti. Yani demem o ki söz ola kese savaşı söz ola kestire başı demi Cemati?

CEMATİ: Evet Usta.

POLAT: Söz ola…..  aaa neydi… hah söz ola harman ola sabır ola sarman ola.

SUNUCU: Evet değerli izleyicilerimiz Bir Konuya Bir Konuk Programı’nın burada sonuna geldik. Hepinize iyi akşamlar diliyoruz.

                                                                     YAŞAR VURAL

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum