OKUL FORMALARI HER AY DEĞİŞMELİ Mİ?

21 Eylül 2017 0 yorum Genel 1241 Görüntüleme

OKUL FORMALARI HER AY DEĞİŞMELİ
Eğitimde dünya standartlarını yakalamamız için yapmamız gereken çok önemli işler var. Bunların en vazgeçilmezi, olmazsa olmazı okul formaları…
Bu renkler ve okul formalarının her okul için ayrı olması eğitim seviyemizi en yüksek noktalara çıkaracağından şüphemiz kalmadı ama bu uygulama yetersiz kalıyor. Bu sıkıntının giderilmesi için birkaç önerimiz var.
Mesela; okul formaları her sene değil mümkün olursa yarıyıl tatilinde de değişmeli. Her sınıfa göre ayrı bir renk olmalı. Her sınıfta ayrı rengin yanı sıra her sıranın ayrı forma rengi olmalı hatta çocuklar her derste ayrı bir renk forma giymeli ki eğitimde istediğimiz seviyeye çıkalım.
Tabi bu önerilerimize ters bakanlar olabilir ama bunu ivedilikle yapmamız lazım. Neden mi?
Lise bitirme döneminde anadillerinde İngiliz çocuklar 92 bin, Almanlar 88 bin, Fransızlar 82 bin kelime duyarken bizim çocuklarımız 9 bin kelime duyup- okuyup mezun oluyorlar.
Geçenlerde bir yerde gözüme çalındı. Pısa diye bir araştırma varmış. Ve ülkemiz; matematikte; dünya ortalamasında ortalamanın altında ( Uruguay, Arnavutluk, Karadağ’la beraber). Bilimde; sıranın sonlarında. Okuma da Meksika’yla en sonda imiş. OECD eğitim endeksinde ise sondan 4. Olmuşuz. Bu araştırmaya katılan ülkeler arasında 72 ülke arasında 50 . sırada yer alıyormuşuz. Okuduğunu anlamada 44. Sırada olduğumuzu yazmaktan insan ar ediyor. Bu sonuçlara göre her yıl değişmesi yetmiyor demek ki!
Şimdi sıralamamız böyle iken bence her şeyi bir kenara bırakıp her yıl değiştirdiğimiz okul formalarını her ay veya her hafta değiştirmemiz icap etmez mi? Formaları alacak velileri hesap etmenize de gerek yok. Nitekim hesap edilmiş olsalardı her yıl değişime karar verilmezdi. Hatta 3 veya daha fazla çocuk okutan bir aile hesap edilmiş olsa idi bu kararlar alınırken biraz hesap edilir ondan sonra bu kararlar alınırdı. Tanzimat’tan bugüne kadar terk edemediğimiz şekilciliğimizi bir türlü terk edemediğimiz sürece ne ileri bir adım atma şansımız var nede çocuklarımızı yönlendirme ve geleceğimize katkı sunabilecek ortam yaratma şansımız var. El atmamız gereken o kadar çok sorun varken bunu sadece okul forma rengiyle uğraşıp hangi akıl ve mantıkla bu işe giriştiğimizi her hangi bir yetkilinin çıkıp açıklaması lazım. Değişen her renk geliştirilen her yeni stilden kimler nasıl ve neden nemalanıyor bunu her hangi bir yetkilinin mantıklı bir şekilde açıklaması gerekmiyor mu?
Çocuklarımız dün mor bugün kırmızı giyince beyinleri nasıl gelişiyor hangi icat ve atılımları yapıyor buyurun açıklayın bizde bilelim. Bunu suçlamak veya komplo teorisi üretmek için sormuyorum sadece ve sadece benim gibi merak eden binlerce veli adına soruyorum. İnşallah her hangi bir yetkili çıkar ve bu okul formalarının ne anlama geldiğini bundan da önemlisi her yıl neden renk değiştirdiğini mantıklı bir şekilde açıklar. Bu uygulamanın arkasında 20 milyona yakın öğrencinin değişen formalarının maliyetini de hesap edip velileri nasıl bir yükün altına soktuğunuzu da bu açıklamaya eklerseniz seviniriz.
Mutlu yarınlar, huzurlu bir dünya için gelecek nesillere renkli forma değil renkli bir gelecek için çalışalım. Şekle değil muhtevaya yönelip neslimizi ceddimize yakışır bir şekilde yetiştirmeyi Allah bizlere nasip etsin…
Fatih KAPLAN 21.09.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

LÂL

431 Görüntüleme

0 yorum