Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya’nın Şeb-i Arus’u

6 Ocak 2019 0 yorum Denemeler-Makaleler 989 Görüntüleme

arif_nihat_asya2

Onunla ilkokul sıralarındayken tanıştım. O yıllarda, bana “…mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü”nün, “Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim” olduğunu öğretmişti.

Lise birinci sınıfta, “Sen de geçebilirsin yârdan, anadan, serden/ Senin de destanını okuyalım ezberden/ Haberin yok gibidir taşıdığın değerden” mısralarıyla titredim!.. Kutlu yolu işaret eden bu şaire gönlümde daha çok yer vermem gerektiğini anlamıştım. Lise ikideyken bir edebiyat dersinde değerli hocam Murat Gök, bizden “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor” isimli şiiri ezberlememizi istemişti. Ben de o şiiri, ders esnasında ezberleyip sınıfta heyecanla okumuştum. Şiiri ezberledikten birkaç hafta sonra ise bir kitabevine gidip oradan “Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor” adlı kitabı almıştım. Haftalık harçlığımın büyük bir kısmını o kitabı almak için harcamıştım. Ama olsun… Elimde kutlu yolu gösteren büyük bir kitap vardı.

İşte o zamandan beri Bayrak Şairi’mizle hemhâl olmaya çalışıyorum. Bu hâl, ben ölünceye dek de devam etsin istiyorum…

Arif Nihat Asya; hece, aruz ve serbest ölçüde nitelikli şiir örnekleri vermiş donanımlı bir şairdir. Arif Nihat’ın şiirlerinde tarih bilgisinin ayakları yere sağlam basar. O, Ötüken’den Ankara’ya uzanan doğru bir yol çizer ve birleştirici mayayı okuyucuya ustalıkla sunar. Mısraları masallardan, destanlardan ve menkıbekerden izler taşır. Onun şiirinde mü’min nuru, millet şuuru ile estetik ufuk yoğrulmuştur. Öteleri anlatışında büyük bir sıcaklık hâkimdir. O hâllere uzak olana dahi sevimli gelecek bir hava vardır onun şiirinde. Şiirleri aydınlıktır çünkü Arif Hoca, okumayı ve Türkçeyi aziz bilenlerdendir. Şiirleri derindir zira o; sevgiyi, hasreti, huzuru ve hüznü derinden hissetmiş, ülküsüne sımsıkı bağlanmıştır. Şiirleri rengârenktir, buna “Ağızlığın dallardan…” diye başlayan “Sigara” şiirini örnek verebiliriz. Şiirinde sigarayı bile incelikle anlatmıştır.

Asya, nesirde de etkileyici örnekler vermiştir. Şiirsel bir üslûpla kaleme aldığı nesirleri ahenklidir ve söz oyunlarıyla doludur. Okuyucuyu sıkmadan yazının sonuna taşır. Okuyucuya “Bu yazının devamı olsaydı ya! Ne hoş anlatıyordu…” tadını verecek yazılar yazmıştır. Yani o yazılar, okuyucunun içinde devam edecek derecededir.

Şiirlerinden ve nesirlerinden yola çıkarak “Arif Nihat Asya’yı anlamak, Türk milletini anlamaktır.” diyebilirim.

Mevlevî şeyhi olan Arif Nihat Asya, doğum ve ölüm olayını şu şahane benzetmeyle anlatmış: “Bir yanağından öptüm… Söyle ey dünya, öbür yanağından öpmek için daha kaç günlük yol yürümeliyim?..”

Arif Nihat, dünyanın öbür yanağından öpmek için 5 Ocak 1975’e kadar yürümüş. 5 Ocak, Arif Hoca’nın çok sevdiği şehir olan Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü. 5 Ocak, Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiirini yazdığı gün. Kanaatimce 5 Ocak, Bayrak Şairi’mizin samimiyetinin gösterildiği gün. İşte o günde -onun şeb-i arusunun olduğu günde- Arif Nihat Asya’yı sevgi, saygı ve dua ile anıyorum…

Bir denememde duygu ve düşünce âlemini mânâ ile âbâd etmeyi anlatırken verdiğim örneklerden biri şuydu: Arif Nihat Asya’nın sesi olup mısralarla dua etmek ve bayrağı dalgalandırmak…

MUHAMMED TURAN ŞEHİTOĞLU

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum