Erbaa’da Ermeni Zulmü

23 Nisan 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 3153 Görüntüleme

ERBAA ERMENİ MEZALİMİ HATIRLATMA HAFTASI

ermeni-mezalimi

Tüm dünyada 24 Nisan; ‘’Ermeni soykırımı anma haftası’’ olarak anılmaya başlandı ama bundan 97 yıl önce Erbaa’da katledilen 300’e yakın insandan bahseden yok.
Yüzyıllarca aynı topraklarda yaşamış bu insanlar ne oldu da katledildi? Eşi, babası, dedesi, amcası vatan savunmasına gidince buralarda kalan şahıslar onlara emanet edilen yaşlıları, kadın ve çocukları nasıl oldu da katlettiler? Kadınlara işkence yapıp kızlarını dağlara neden kaldırdılar. Türk milleti onlara hangi kötülüğü yaptı da burada yaşayan azınlıklar onları katlettiler.
Hangi medeniyetin ölçüsüne sığar bu yapılanlar ve Ermeni tehcirini dünya nasıl soykırım olaran anmaya başladı? Velev ki onlar kabul etti peki biz ne yaptık? Bu topraklarda şehit edilen, zulme uğrayan, işkence gören bu insanlarda hiç haberimiz var mı? Veya bu insanlar umurumuzda mı?
Dün yaşananları unutanlar yarın aynı akıbete uğramak zorunda kalacaklardır. Onlar olmayan soykırımı dünyaya kabul ettirmeye çalışırken biz maruz kaldığımız kıyımları unutmaya- unutturmaya çalışıyoruz. Sokak köpekleri için ortalığı kaldırıp ecdadı için sesini çıkarmayan sözüm ona hayvanseverleri biraz olsun insan sevmeye ve insana saygı duymaya davet ediyoruz. Ama konuya “ölen Türk’se sorun yok’’ mantığıyla bakılıyorsa bizim de söyleyecek iki çift sözümüz var; ölen kim olursa olsun bizim için bir sorun vardır eğer bu ölüm haksız yapıldıysa bizim için sorun daha da büyüktür.
97 yıl önce katledilen atalarımızın ve çile çekerek dünyaya gözlerini kapatan vatandaşlarımızın ruhları şad mekanları cennet olsun.
Onların torunları olarak bizlere de Allah akıl, fikir, geçmişini bilen geleceğe sağlam bakan idareciler nasip etsin.
Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum