FITRATIN HAKKI ?

2 Mart 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 2566 Görüntüleme

Yaradılışı itibari ile güzeldir insan. Hiç ‘bu bebek ne çirkin’ diyeni duydunuz mu? Tüm bebekler güzeldir. Güzeldir her şeyin küçüğü, bozulmamışı, el değmemişi, ilk hali… Ama zaman geçtikçe kıtaların dahi yerinin değiştiği şu dünyada, aynı kalmaz hiçbir şey. Vücut hücrelerinin bile, yenilenme devir daiminde, sürekli değiştiğini düşünürsek eğer, evet evren değişir, dünya değişir ve değişir insanoğlu.
Yaradılış güzel olsa da, yaratılan güzel kalmayı tercih etmez her zaman. İçte verilen ‘fıtrata uygun yaşamak ya da yaşamamak’ savaşı, yıpratır durur insanı. Kimileri besler iyilik tohumlarını, yeşertir dünyada güzelliği ve yine güzelliğini bırakarak göçer dünyadan. Kimileri ise et yiyen böcekler misali, tatlı şerbetini tuzak olarak sunan şeytanın eline kaptırıp yularını, gittiği yolun, zamanla yolcusu olduğundan, öldürür güzel latifelerini ve kara bir leke olarak sergilenir dünya sahnesinde. İnsan ya olduğu gibi kalır, açar güzelliğini Gülizar olur ya kaybeder benliğini, yaşadığı yer için ahu zar olur.
Hep iyiye âşık olsa da insan, bebekliğindeki gibi iyi kalmamıştır bazılarımız. Ne söylersek söyleyelim, ne yaparsak yapalım ömrünü içindeki katranı akıtmak için harcayacak olan, adeta bunun için nefes alan kirli zihniyetler tükenmeyecektir hiç. Yapılan her iyi işin çarkına çomak sokmak, iltifata hakaretle mukabele etmek, hakir görmek, dünya görüşü haline gelmiş bu insanların vermiş oldukları zararlar yüzünden, vazgeçmeli mi peki iyi insanlar iyi olmaktan, iyi kalmaktan? Ayrılmalılar mı sevdikleri yoldan? Bu ruh genetiği bozulmuş enkazlara misliyle karşılık vermek mi gerek acaba, yoksa gülüp geçmek mi?
Gelelim kıssadan hissemize, bir ders daha çıkaralım şimdi kendimize:
Vakti zamanında suda boğulmak üzere olan bir akrep varmış. Bunu gören dervişi bir endişe sarmış koşuvermiş suyun kenarına, akrebin yanına. Hemen akrebi kurtarıvermekmiş, dervişin niyeti. Lakin her güzel niyetin, vardır elbet bir diyeti. Akrebi kurtarmak için uzatmış elini suya. Fakat akrep bu ya! Derviş uzattığı gibi yardım elini, sokuvermiş hemen, bükmüş iyi niyetin belini. Derviş elini acıyla geri çekmiş. Lakin pek inatçıymış bizim derviş. Uzatmış tekrar elini acısı dinince. Ama akrep yine aynı cevabı verince, olayı gören arkadaşları seslenmiş dervişe: hala ne yardım ediyorsun şu serkeşe! Baksana sen yardım için elini uzatıyorsun, o ise zarar veriyor sana. Bırak boğulsun, uslanmaz bu akrep anlasana.
Acılı eliyle oturuyorken derviş, birden arkadaşlarına dönüvermiş. Bilmez misiniz dostlarım! Akrebin fıtratında sokmak var, ben ise iyilik üzere yaratılmışım. Akrep sadıkken böyle fıtratına, söyleyin ben mi cayacak mışım? O fıtratının gereğini yapıyor diye ben mi onu eleştireyim? Onun aynı kalmasına karşılık, ben neden kendimi değiştireyim? Varsın sokuversin bu biçare elimin her yerinden, ben yine de vazgeçmem merhametten, iyilikten, güzel hasletimden…
İşte bu kıssadan hissemizde olduğu gibi karşımıza, kendini unutup nefret çukurunda boğulmak üzere olan “akreplermiş” ruhlar çıkacak ve biz uzattıkça ‘yardım eli’mizi, iyilikten anlamayacak sokacaklardır bizi zehirli dilleriyle. Hatta daha ileri gidip, bizi de çekmek isteyeceklerdir karanlık kuyularına. Şimdi onlar kötülüğü kendilerine huy edindiler diye, biz vazgeçelim mi yaratılışımızdan, ihanet mi edelim kendi fıtratımıza? Kendimiz olmayı, kendimiz kalmayı bir kenara bırakıp akrepleşelim mi biz de? Şeytan bile yaratıldığı andan bu güne hiç vazgeçmemişken kendi olmaktan, şimdi biz şeytanlaşmış insanlar yüzünden dönelim mi yolumuzdan? Kararı siz verin…
Güzelin tellallığını yaptığımız dünya sokağında, karşımıza çıkan ‘akrep zihniyetli’ Ebu cehillerin, şeytan vari saldırılarına aldırış etmeden, salyalarına karıştırmadan sözlerimizi, peygamber misali, davet ettikleri gayya çukuruna düşmeden, kaymadan bir parmak dahi batıla, hak yolunda inandığımızı yayarak, onlara da geçerken güller atarak yürüyebilmek temennisiyle…

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

Yaşatan

"Basit biri değilim..! Gözlerimi kanatırcasına ağladığım gecelerim var.! Ve kahkahalara sarılmış anılarım.! Herkes kadar dertli,bazılarından fakir, çoğundan zenginim. Taşıdığım hayallerim, söylenecek şarkılarım, paylaşılacak dostluklarım var. Bilmeyene sevmeyi öğretecek kadar büyük bir kalbim, Gidene beddua edemeyen bir dilim var.. Yüreğimi korkak büyütmedim.! “Kaybettiklerim ; dağıttığım servetimdir”..!

İlginizi Çekebilir

0 yorum