15 TEMMUZ DETAYLARI

17 Temmuz 2017 0 yorum Genel 1506 Görüntüleme

15 TEMMUZ DETAYLARI
Can alıcı detaylar vardır. Mesela;
Barış Dedebağ; adında bir detay vardır. Adını ilk defa 15 Temmuz gecesi duymuşuzdur ama o kendine verilen ufak bir detay olan kâğıt parçasıyla onlarca haine diz çöktürmüş ve göz açtırmamıştır. Olaylardan sonra da birkaç televizyon programına çıkmış daha sonra da sırra kadem basmıştır. İşte ondan sonra da ayır bir kahramandır. Çünkü ona’’ kahramanlar savaşta en önde, madalyada en sonda yer alırlar’’ diye öğretmişlerdir.
Ömer Halis Demir vardır; o geceye kadar Türk ordusunda sıradan bir askerdir. Kendisi bir detaydır. Ta ki’’ vatanın için ölmen gerekiyor’’ emri gelip o vatanı için canını verene kadar. İşte o an her şeyin gidişatı değişir ve kararan sokaklara aydınlık yüzlü insanlar çıkar. İşte o andan sonra hepsi birer kahramandır
Bir kişi belki o gece için detaydır. Ta ki direnmek için kalesine geçmiş ve ‘’ne taraftan düşman gelirse gelsin düşman, düşmandır’’ deyip ölümü göze alıp canını ortaya koyup sevenlerini ölüme yollayana kadar. İşte o andan itibaren kahramandır.
Ümit Dündar vardır mesela; rütbesi yüksek de olsa o geceye kadar o da bir detaydır aslında. Ta ki; ‘’ biz böyle bir hareketi ve oluşumu tanımıyor giydiğimiz üniformadan başka üniforma bilmeyiz’’ diyene kadar. Beraber yükseldikleri silah arkadaşlarına silah doğrultup, onları teslim alıp zindanlara atana kadar. O andan itibaren detay değil kahramandır.
Saymakla bitiremeyeceğimiz detaylar ve kahramanlar vardır. Birde bunların yanında milletin içini yakan başka detaylarda vardır. Mesela;
Kurtuluş günü kutlamalarında başımıza taktığımız şapkalarımız bile – Çin malıdır- milletin içini yakar bu iş ve hayıflanır’’ biz bir şapka bile yapamıyor muyuz’ der.
Sipariş mikrofonlara bakar oturduğu yerden ve yine hayıflanır’’ bunlar o gece neredeydi’’ diye geçirir içinden. Sonra programa göz atar ve şehitler için okunacak dualardan sonra yapılacak etkinlikler arasında parantez içinde yazar’’ ( eğlenceli etkinlikler olabilir)’’ açıklaması vardır. İçinden geçirir bir kez daha hem eğlence hem şehit yan yana nasıl getirilir diye düşünür ve ‘’bunu yazan nasıl yazar bu nasıl iş der’’
Bizler; yine de takılacağımız ve baş tacı edeceğimiz ‘detaylarımız’ için dualarımızı eksik etmeyelim ve takıldığımız diğer detaylarımız için de gerçek kurtuluş ve milli mücadele azmi için Allah’a dua edelim.
14 Temmuz 1099 da Kudüs’ün başına gelen felaketi bizlere bin sene sonra yaşatmayan ve haçlıya geçit vermeyen rabbimize şükürler olsun.
Allah milletimizi dara düşürmesin.
Fatih KAPLAN 17.07.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum