Doğu Türkistan’da Zulüm yok(!)muş!

18 Şubat 2017 1 yorum Genel 2381 Görüntüleme

Yaklaşık 6-7 aydır ve son bir kaç gündür kamuoyunda, bazı sitelerde, önemli yazarların yazılarında ve sosyal medyada, Çin’in Doğu Türkistan üzerine yapmış olduğu soykırım ve sömürge politikaları yalanlayan paylaşımlara şahit oluyoruz.

İtibar edildikçe bu haber ve paylaşımların sayısının artacağından endişeliyim. Kendimi bileli sorun ettiğim, hemhal olduğum kardeşlerimizin durumlarını size kısaca özetlemek istiyorum.

Öncelikle Çin devletinin siyasi olarak, dünyada söz sahibi olan diğer devletlerin hedef tahtasında olduğu aşikardır. Kgb, Cia, Mossad vs gibi istihbarat servislerinin yıllardır dünyadaki devlerin, Çin ve Çin’in komşu devletleri üzerinde politikaları da nettir. Bunları bir kenara koyalım. Bu politikaları, bahsettiğimiz servisler kendi ülkelerinde bile uygulayan devletlerdir ki uygulamadıkları devlet sayısı bir eli geçmez. Onlarda da menfaati olmadığındandır. Yazılarda “Doğu Türkistan meselesinin sosyal medyada ve televizyonlarda bu kadar gösterilmesi, dünyayı Çin’e karşı kışkırtmak içindir” denmekte. Haklılık payı var mıdır? Vardır bu da net, bunu da bir kenara koyalım. Asıl mide bulandıran ise, “Doğu Türkistan’da bir insan kıyımı yoktur, Müslümanlara ve Türklere hoşgörü vardır” denmesidir. Şunu söylüyorum dostlar; onların dediği gibi “Doğu Türkistan’da yaşanan bir kıyım yok, İstihbarat servislerinin oyunudur” diye olayı geçiştirmek yerine, “Evet, istihbarat servisleri bunu dünya da konuşulur hale getirmiştir fakat Doğu Türkistan’daki gerçek kıyımları göstererek” doğrusu budur. Bir çok olayda olduğu gibi maniple edilen görüntülerde yok değildir, vardır. Fakat bu hesaba alınmayacak kadar azdır. Gelelim asıl meseleye. Doğu Türkistan Mezalimi’ne!

Soruyorum;

– Petrol ve Uranyum yataklarının ne kadar önemli olduğunu dünya haritasını önümüze alıp veya herhangi bir televizyon kanalında dünya haberlerini izlerken çok rahat anlayabiliriz. Dünya üzerinde yapılan birçok kıyımın ve işgalin bu yataklara sahip olan devletlere yapıldığını görüyoruz. En kaliteli petrol ve uranyum yataklarına sahip olan bir develete bu sömürge politikaları uygulanır mı? Tabi ki uygulanır. Burası neresi tahmin edin?
– Yerleşim yerlerine yakın olan yerlerde, atom bombası denemelerinin yapıldığı yer neresi?
– 1956 dan başlayan petrol aranan ve bulunan Cungarya, Vusu, Korla da en kaliteli petrolü bulup, bu topraklarda hak iddia edenler kimler?
– Mehmet Emin Buğra “Doğu Türkistan eğitim oranı birçok Asya memleketinden ileriydi” derken, Rus ve Çin istilaları sonucunda Çin patentli okulların açılması ile bu eğitim seviyesi konuşulmaz hale nasıl  getirildi? Kimler getirdi?
– Doğu Türkistan’da neden Türk Tarihi, İslam tarihi dersleri işlenmeyecek kadar azaltılıp, Çin tarihi dersleri günde 4 saate çıkarıldı?
– Müslüman Türklere neden üniversite okuma hakları yok denecek kadar azdır? Üstelik ilkokuldan liseye kadar eğitim Çinlilere bedavayken, neden Doğu Türkistanlılara pahalıdır veya ücretlidir? Yoksa Çin’in cahil bırak yönet politikasının bir gereği midir?
– Abd de olan 11 Eylül den sonra, her İslami faaliyeti neden Türkistan’da terörizm olarak nitelendirdiler? Yoksa İslami hassasiyetleri zayıflatmak mı istediler?
– Barın Katliamı, ili katliamını ve Hoten Katliamını nasıl açıklayacaksınız?
– Çarşı ve pazarlarda tesettür ve dini kıyafet satımı neden yasak?
– 1990-99 arasında 10 yıl boyunca, camiler kapatıldı mı? Namaz, oruç gibi ibadetler yasaklandı mı? Dini eğitim yasaklandı mı?
– İslamı reddedenlere iş verip, hocaları sebepsiz yere yıllarca hapislerde tutup, sonra haber alınamıyor diye öldürenler kim?
– Evlere özel memurlar gönderip ibadetleri inceleten kim?
– Ramazan da lokantasını kapatanları toplu infaz edip, sonra nefsi müdafaa diyen kim?
– ilköğretim çağındaki çocukları zorunlu özel eğitip kapsamında evlerinden alıp komünist eğitimlere tabi tutan, 15-20 yaş arasındaki kızları Çin’e götürüp ağır fabrikalarda gece gündüz çalıştıran kim?
– Hamile, Genç yaşlı demeden çöl kenarlarına ağaç diktiren, aynı gün ölenleri yine çöl kumunun altına gömdüren kim?
– En ağır işlerde çalıştırılan, hamile genç dinlemeden tecavüz edenler kim?
– Köy eğitimi bahanesiyle köylere çıkarılan, orada zulüm, tecavüz, dayak gibi durumlara maruz bırakanlar kim?
– Zorunlu kürtaj uygulayan, ilaç içtiren, köy köy ekipleri dolaştırıp kısırlık ve zehirli iğne yapan, 8 aylık hamile annenin bile karnından bebeğini sağlıksız koşullarda alan, cenin yemeği yapan kim?

Bakın, Çinli yetkili bir kız anlatıyor. “50 binden fazla kıza kısırlaştırıcı, sağlıksız iğneler yaptık”. Devam ediyor, “Bir köyde doğum yasağına uymayan hamileler meydanda toplanır, birbirleri ardına köle gibi bağlanır, öndeki bir araçla çekilirler. Yerde sürüklendikçe çocukları düşürürler. Anneler bile yarım hale gelir.” Daha fazla anlatamaz ve ağlar.

– Namusları için intiharın sebebi ne? Genç kızları böyle bir tehditle baş başa bırakan kim?
– Camileri bir dönem domuz ahırı olarak kullananlar kim?
– Kadir gecesinde ibadet için toplanan kadınları katleden, buna karşı gençlerin tepkisi üzerine Gulca katliamında gençleri kesen kim?
– 1964 ten beri Türkistan topraklarında 46 nükleer deneme yapanlar kim?
– Kayseri ye en çok giden kişi Çin’in Ankara büyükelçisidir. Neden, çünkü orada göçmen Türkistanlılar var. Devreye girerek Doğu dilleri adı altında, Çin’den öğrenci gibi görünen ajanların gelmesine sebep olan Çinoloji bölümünü neden açtırdılar?
– Diri diri gömen, çıplak halde karlara yatıran, iki öküze bacaklarını bağlayıp ayıranlar kim?
– Kuran olan evleri yıkanlar kim?
– Peyzavat nahiyesinde fabrikada zorunlu çalıştırmaya götürülen 6.052 kız nerde?
– Bbc muhabirinin yaptığı belgesel nerede?
– 2008 de Urumçi de, 8-12 yaş arası çocuklar Kuran öğreniyor diye kaç sene hapsedildiler?
– Ambulanssız, ilaçsız, modern cihazsız hastahaneler nerede?
– Ağı kesici diye, ilaç diye kaç kişiye aids, eroin şırıngaladılar?
– Kadın hastalara tecavüz karşılığı ilaç vermeyi teklif edenler kim?
– 1970 de çıkarılan kanunla idamlık mahkumların derileriyle organlarını alanlar kim?

Çinli doktor Guoki anlatıyor. “Görevliler mahkuma ateş etti, mahkum ölmedi, titriyordu yerde kıvranıyordu. Hemen odaya aldık. Hemen böbreklerini almaya ve derisini soymaya başladık. Daha ölmemişti. Plastik bir torbaya koyup çöpe attılar.”

The times gazetesindeki haberde itirafçı, “hamile kadına iğne yaptık çocuk yine doğdu. Babasına öldür dedik öldürdüm diye sakladı. Hastaneden çıkınca evine gidip bebeği zorla alıp pirinç tarlasında boğdular.” diye anlatıyordu.

– Toplu katliamları yapan,
– Oruçluları zorla yatırıp su içtiren,
Sahi kim bunlar?
Çin kendi iç meselem diye diye dünyayı uyuttu. Tepkileri bastırdı. Bizimkilerde kalkmış maniple diye atıp tutuyor. İster yıllar önce olsun, ister milyon yıl önce. Ben kardeşime yapılanı unutmam. Hala Ebu Cehil’i, Firavunu, Nemrut’u, Bizans’ı konuşuyorsak, sövüyorsak, nefretler savuruyorsak, kimse bana eskidendi diye Doğu Türkistan meselesini basite indirmemi beklemesin.
Bu soruları öyle çoğaltırım, öyle itiraflar yazarım ki, okuyacak kuvveti kendiniz de bulamazsınız. Mideniz bulanır, lavaboyu bulamazsınız. Yemek yiyemez, sofrayı dağıtırsınız. Ayağa kalkarsınız, yürüyemezsiniz. Öyle yazarım ki, eğer insansanız yaşamaktan utanırsınız. Kimse mazluma yapılan zulümleri hafife almasın. Madem zulmü yapana zalim diyemiyorsunuz, zulmü yapanı meşrulaştırmayın.

Tanrı dağı Tanrı dağı
Yırtılsın felegin ağı
Yas bürüdü yeri göğü
Selam TÜRKİSTAN’a

O Türklüğünden ötürü
Dar ağcından yatırı
Unutmam OSMAN BATUR’u
Selam TÜRKİSTAN’a

Halsiz takatsiz Çindeyim
Bir acının içindeyim
Baş kaldır baş ucundayım

SELAM TÜRKİSTAN’a

BU İLAHİ AŞK İLE GÖKLER TURAN DİYE GÜRLER
BU İLAHİ AŞK İLE TURANA KANAT AÇAR KUŞLAR
BU İLAHİ AŞK İLE TURANA GÖVERİR KIZIL ELMA
BU İLAHİ AŞK İLE TURANA AÇAR DALDA ÇİCEKLER
BU İLAHİ AŞK İLE RUHLAR TURANDA BİRLEŞECEK
BU İLAHİ AŞK İLE MÜSLÜMAN TÜRKÜN DUR DİNLEMEZ KIYAMIDIR!

 

 

 

https://www.facebook.com/alptkn55

https://twitter.com/AlptekinCelebi

Kaynaklar

Abdulselam Abdulgani; Hür Türkistan sempozyumu
Erkin Alptekin; Uygur Türkleri
İsa Yusuf Alptekin; Doğu Türkistan Davası
Berna Bayat; Türkistan gerçeği
Erkin Ekrem; Çin’in yeni yönetimi
Baymirza Hayit; Sovyetler Türklük, islamın bazı meseleleri
Ablat Khodjaev; Çin’in Dogu Turkistani isgali
Seyit Tümtürk, Hur dunya sempozyumu

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

1 yorum

  1. Sevda Aydın Şi'r Şubat 18, at 17:11

    Gerçekten çok güzel yazmışsın ızgara,kaleminize yüreğinize sağlık... Doğru Türkistan bir yaradır..ama kapanmış gibi yapmak ve görmezden gelerek iyileşmeyeceğide muhakkak başka bir acı gerçek ve yaradır... Bir olmak birlik olmak gerek..Soydaş için din kardeşi için kısaca insaniyetli olmak insan olmak için...Turan ve İslam bizim tek kurtuluşumuz...

    Reply

Yorum Yapabilirsiniz