ONU ANLATIYORUM – 1 (Köylü Döşek Şehirli Baza Üzerinde Durmaz)

27 Şubat 2017 0 yorum Öykü 2083 Görüntüleme

“Yarı şehirli yatağının içinde sıkıntıyla dönüp duruyordu.”

Onu anlatırken böyle başlayacağım cümleye… Yatağın köylüsü – şehirlisi mi olur demeyin. Yatağın şehirlisi vardır efendim. Meselâ yatağın şehirlisi yaylıdır, içinde sünger ya da kauçuk vardır, şekli düzgün, boyutları bellidir. Peki ya köylüsü nasıl oluyor? Hatta yarı şehirlisi nasıl oluyor? Efendim köylü yatak yün döşektir. Şöyle serilip toplanma özelliğine sahip, gerektiğinde dürülüp yüklükte kullanılacağı günü naftalinin verdiği kesif hislerle bekleyebilendir köylü yatak. Sabitse somyanın ya da sedirin üzerindedir. Altındaki somyanın halıyı kesmesin diye Paşabahçe kavanoz kapaklarına basan bacaklarından emin bir şekilde serilmiş kalmıştır. Koyun, keçi yününden yapılmıştır. İçinde patıska bir astarı vardır. Dışında dokununca insanı huylandıran bir kumaşı vardır. Astarı kalın iplerle sırınmıştır. Üzerinde çarşafsız uyumak istersen yakar seni. Bir de ağırdır ki sormayın. Eski kadınlar ileride bozup yastık yorgan yaparız diye bolluk zamanında içine yünü çiğneye çiğneye basmışlardır. Kızların, taze gelinlerin beli ağrımasın diye evin erkekleri taşır köylü döşeği çoğu zaman. Hatta misafir geldiğinde bu iş neredeyse bir merasim halini alır. Ama anlayışıdır köylü döşek, ne yüksek yerler ister, ne şekline uygun altlık arar. Evin durumuna göre kendine yer ayrılmışsa eyvallah der. Kışın sobanın yanına serilir, yazın sokak denilen evin salon kısmına… Başı, başlığı yoktur. Bebeleri enine ya da gıç-baş olarak yatırabilirsin üzerine. Hatta kısa gelirse ufak yeğeni olan minderleri yanına koydun mu büyür gider. Büyür dediğime bakmayın öyle yayılmacı bir tavrı yoktur, gerekirse kıvrılır, bükülür ama kucak açar uykuya kavuşmak isteyene…

“İşte o, tam şehirli olamadığından ve de hâlâ köylü kalamadığından “yarı şehirli” bir yatakta uyur.”

Şehirli yatağın üzerine ince bir köylü döşek kondurulmuştur. Üstyapı köylü bir görünüm arz etse de altyapı tamamen şehirlidir. Yarı şehirli yatak budur.

Arada kalışının gecelerine yansımasıdır bu… Basit bir mevzu diye bakmayın sakın. Aidiyetini hiçbir zaman tam kılamamış, tamamlayamamış olan bir kuşağın dramıdır bu.

“Yatağı bile tamamen bir yere ait olamamış birinin o yatağın kucağındayken ettiği dualar, kurduğu hayaller nerelidir? Köylü döşek gibi kalender hayaller mi kurmalı yoksa şehirli yatak gibi mağrur mu? Köylü döşek gibi uyumlu mu olmalı yoksa şehirli döşek gibi tavizsiz mi durmalı? Köylü döşek gibi samimiyet mi sunmalı yoksa şehirli yatak gibi ortopediklik mi iddia etmeli? İşte o, köylü ruh halini şehirde yaşayan kişi… İşte o, köylü değerlerini şehirde arayan kişi… Onun tüm iyi niyeti ve saflığına rağmen bilmediği bir şey var: ‘Köylü döşek, şehirli baza üzerinde durmaz.'”

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum