Nuray Tunç’un Yeni Şiir Kitabı: “Işık Atlası”

30 Aralık 2016 0 yorum Yeni Çıkanlar 2392 Görüntüleme

isik-atlasi-nuray-tunc

Edebice dergisi okuyucularının da yakından tanıdığı şair Nuray Tunç yeni kitabı “Işık Atlası” ile okuyucularıyla buluşmaya hazırlanıyor. Daha önce “Vaktin İnsanları” (2015) ve “Özgür Bırakılan Şiirler” (2015) adıyla iki kitap yayımlayan Nuray Tunç, 3. şiir kitabını da şiirseverlerin beğenisine sunuyor. Noktürn Yayınları arasından çıkan “Işık Atlası” 10 Ocak 2017’den itibaren internet ve kitapçılarda satışa sunulacak.

Tanıtım Bülteninden:

Bazı şairler, hatta iyi şairlerin iç ve dış dünyaya ördüğü çok güçlü enpati ağları vardır. Bu sayede ân’dan kopardığı duyumsamaları dizelere bezeyerek o duygu birlikteliğine okuru çekip kulağına fısıldar. Farklı eylemler yumağının içini şiirlerinde izletme olanağı sunar.

‘’Özgür Bırakılan Şiirler’’ Vaktin İnsanları’’ ‘’Işık Atlası’’ şiir kitaplarının isimlerinden de anlaşıldığı gibi Nuray Tunç’u bu ve benzeri ifadelerle anlatmak yerinde olur.

‘’Vaktin İnsanları’’ ve Işık Atlası’’ kitaplarının içeriğinde ithaflı şiirleri ile birçok şaire yer veren şair buna rağmen ‘’Aramızda dokunamadığımız kalpler var’’ diyerek yüreğinden taşar. İyi bir gözlemci olan şair dünya milletlerinin kültürel dokularını, tarihini, coğrafi güzelliklerini bir duygu seli içine ilmek ilmek örerek gelecek kuşaklara aktarır.

Hisleri düşünceye çekme ve düşünceyi dizelere işleme ediminde kalemi oldukça güçlü olan şair, ‘’Sevdaya vurulmanın sırası sır’’ deyip, gözün duyduğu konuşmaları ustalıkla toplumsal bir işlev haline getirir ve bu işlevde güncelin içinde hareket eden duygular her şeyden öte bir sese de dönüşür şairin elinde.

Hidayet Karakuş’a seslendiği ‘’ Balmumundan Harfler’’ şiirinde, Kâinat kasidesi akasyaların o rengi/ Zulasında mahdut ve muayyen insan/ Kendi gölgesine yabancı, koşarken münzevi/ Gök aynı gök ve boğazındaki hırıltı/ Can vereceği…/ Bir gönül hikâyesi iki dudak arası/ Nerde olsa benzer aynasındaki kadın/ Kiminin şüphesi kiminin zevki ağır basar/ Hangi rüya yaşamın tam bir gerçeği ki…/ diyerek bilinmezliği kavramak güç yetirmek isteyen sitemli bir hüzünle bu dizelere dokunur.

Hayatın içinde varoluşu biçimlendirme arzusunu oldukça estetik, yüksek insânî vecibelere dayandırır. Dünya geneline derinden ve bütünlüklü bakar. Şairin bu kavrayışı çok geniş bir özgünlüğe sahip olması anlamına gelir. Hayata ve kendine yakından bakıyor. Zihninden akanları yakalamayı ve nereye koyacağını iyi biliyor.

Bu kadar çok şaire seslenmek her şairin harcı değil.

Nuray Tunç’un kendi zamanını aşan eserler bırakacağı kanısındayım.

Ürgüp/ 29.12.2016

Nilüfer Açılan Yıldız

Noktürn Yayınları Yazarı

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum