Prof. Dr. İskender Öksüz’ün Yeni Kitabı: Millet ve Milliyetçilik

27 Ocak 2016 0 yorum Kitap Eleştiri 1656 Görüntüleme

“Millet” ve “milliyetçilik” kavramları üzerine en çok kafa yoran ve bu konularda birçok makale ve kitap yayımlayan Prof. Dr. İskender Öksüz, bu sefer bu kavramları ilim çevrelerinden olmayanların da kolayca anlayabileceği bir forma sokuyor.

 

“Türk Milliyetçiliği Fikir Sistemi”, “Türk’üm Özür Dilerim” ve “Niçin?”den tanıdığımız Prof. İskender Öksüz’ün “Millet ve Milliyetçilik” kitabı Ocak sonunda çıktı. Millet ve Milliyetçilik, özellikle Türkiye’deki Siyasî Ümmetçilik, bazı globalleşme iddiaları gibi milliyetçiliği reddeden fikir akımlarını inceleyerek işe başlıyor. 

Sonra konuyla ilgili toplum bilimlerine dönülüyor.

İskender Öksüz, Edebice. net için kitabın hedefini şöyle açıklıyor:

Bu kitabın amacı, bilimin millet ve milliyetçilik hakkında söylediklerini uzman olmayanların da anlayacağı bir dille açıklamaktır.

Sonuçta bilimin, yani millet ve milliyetçilikle ilgilenen sosyoloji ve siyaset bilimlerinin aslında bu konularda bir değil, birçok şey söylediğini, fakat söylenenlerin hemen hiçbirinin alıştığımız açık oturumlardaki sahte uzmanların hükümleriyle uyuşmadığını göreceğiz. Bilimler çok şey söylemekte, çok farklı şeyler söylemektedir ama bunları bir senteze götürmek, her bir teori içindeki kısmî doğruları alıp gerçeğe teker teker her birinin yaklaştığından daha çok yaklaşmak, böylece onların her birinin ayrı ayrı gördüğünden daha berrak bir manzara görmek mümkündür.

Halbuki biz, milletlerarası hayatın gerçekleriyle ilgisi olmayan bir projeksiyon seyretmekteyiz. Sanki hakikatle aramıza bir perde gerilmiştir ve siyasî iktidarın da iş birliği ile bu perdenin üzerine aksettirilen hayalî dünyaya ve sadece bu dünyaya inanmamız isteniyor. Gerekçe olarak da “bilim böyle diyor”, “bugün hâkim fikir budur”, “uluslararası hukuk bunu gerektirir” lafları sıralanmaktadır.

 

Bu kitapta dünya fikir çevrelerinin ve bilhassa konuyla birinci derecede ilgili bilim dalı olan sosyolojinin millet ve milliyetçilik konusundaki düşüncelerini, tespitlerini, teorilerini bulacaksınız ve Türkiye atmosferinde yaşadığınız için muhtemelen şaşıracaksınız. Çok mümkündür ki siz de burada okuyacağınız bulguları aklınızdan geçiriyordunuz ama “bilime uygun mudur?”, “dünyanın genel fikir gidişine uygun mudur?”, “uluslararası hukuka ters olmasın…” tereddütleri içindeydiniz. Öyle zannediyorum ki çağdaş millet ve milliyet teorileriyle karşılaşınca, havası pislenmiş bir odada saatlerce kaldıktan sonra birdenbire açılan bir pencerenin verdiği ferahlığı hissedeceksiniz. Rahmetli Erol Güngör’ün dediği gibi, gerçekler ancak sahtekâr ve geri zekâlıları korkutur. Bırakınız korksunlar!

 

Prof. Dr. İskender Öksüz

“Millet ve Milliyetçilik”

Panama Yayınları

Ocak-2016 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum