Asil Bir Tarih Çanakkale

13 Mart 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler , Masal-Efsane-Destan 2091 Görüntüleme

canakkaleden-15-temmuza

Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde birlik ve beraberliğimizin en büyük örneklerinden biri Çanakkale Zaferi. 18 Mart Çanakkale Türk ulusunun birliğinin büyük bir örneğidir. Bu ulus yıllar önce yani 102 yıl önce Çanakkale’de varlık savaşını hep beraber vermiştir. O zor şartlarda kalbiyle, Allah aşkıyla savaşan bir beden olan insanlar Türkiye’nin temelini işte o zamanlarda atmıştır.

Çanakkale Zaferinin 102. Yılı kutlu olsun. Aziz şehit ve gazilerimize sonsuz şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunarım. Türkiye Cumhuriyetinden şehit vermemiş bir aile bile yoktur orada. Hiçbir ırk gözetmeksizin Allah nidalarıyla göğüslerini düşmana siper etmiştir o yüce insanlar. Mermilerin havada çarpıştığı bir varlık, özgürlük savaşıdır Çanakkale savaşı.

Sizlere Çanakkale’ye gittiğim geziden bahsetmek isterim bir nebzede olsun oraları anlatmak isterim. Orada ki ruhu sizlerle paylaşmak isterim. Çanakkale çok güzel şirin bir il. Merkezinde gezilecek güzel ve tarihi yerlerde vardır. Truva atı mesela sahil kenarındadır. Özellikle geceleri daha güzel oluyor sahilde ki kafeteryalar, ışıklandırma falan güzeldir.

Tüm bunların ardından savaşların yapıldığı yerler daha güzel. Merkezden vapurlar kalkar ve oraya gidersiniz. Orada çok farklı bir ruh var. Elbette ki o zamanları tam olarak anlayamayız o savaşı, açlığı ve çeşitli şeyleri. Buruk bir yazı olmasını istemediğim için bu şekilde bir tutum sergiliyorum.

Oraya genelde turlar düzenlenir ve orada cepheleri anlatarak gezer mola verir anlatıcı oralarda bilgiler verir. Eğer güzel bir anlatıcı alırsanız yanınıza çok güzel olur. Tabi oralar bir günde gezip bitecek yerler değildir. Ama oraları kısa bir gezi yaparak o günleri daha yakından görme fırsatı bulabilirsiniz.

Gezi sırasında anlatıcı hocamız bizlere buraların daha yeni yeni bu hale geldiğini anlattı. Eskiden bu kadar harcama yapılmıyormuş. Yatırım yokmuş yani şu anda olan şeylerin çoğu yeni yapılmış.

Çok güzel bir simülasyon ve müze var. Simülasyon çok güzel yapılmış yerin altına doğru inerken odalara girip o odalarda dev ekranda 3 boyutlu videolar izliyorsunuz. Çanakkale’nin ruhu yansıtan çok şeyler var. Hatta yapılmakta geç kalınmış diyebilirim. Gitmediyseniz gitmezini şiddetle tavsiye ederim.

Aklınızın bir köşesinde olsun Çanakkale. Ailenizle gidin çocuklarınıza oraları gezdirin Çanakkale ruhunu yaşamasını sağlayın. Orada ki cepheleri, siperleri, atalarının savaştığı toprakları kesinlikle görsün.

Çanakkale’ye geziler düzenlenmeli devlet destekli. Ki devletimiz oralara yatırımlarda yapıyor bu şekilde gezilerde düzenliyor. Hükümetin bu konu da ki payını da söylemeden es geçmek olmaz. Önce ki hükümetlere göre Çanakkale’ye daha özen gösteriyor ve yatırımlar yapıyor.

Fakat yapmaya devam etmeli Çanakkale’nin buna ihtiyacı var. Şehitlerimizi, atalarımızın ruhlarının bunu hak ettiğini düşünüyorum. Unutulmadıklarını, unutulmayacaklarını bilsinler.

Çanakkale ile ilgili çok güzel tarihi kitaplar var. Meraklısı için tarihi roman da var. Makaleler de resmi belgeler olan kitaplarda çok sayıda. Bunlar çok güzel kitaplar. Hepsi ayrı bir konu işliyor. Zaten Çanakkale o kadar küçük bir olay değildir. Her bir cephe için her bir alay için ayrı ayrı romanlar, makaleler yazıla bilir. Çanakkale ile ilgili bu kitapların giderek artması çok güzel bir şey.

Medya da televizyonlar da Çanakkale biraz az görünmekte. Çanakkale ilgili sinema filmleri yapıldı çok güzelde yapıtlar bunlar fakat az. Belgeseller az yeterli değil bunlara daha özen gösterilmesi ve bu örneklerin çoğaltılması gerek. Mesela ‘ Seddülbahir 32 saat’ diye çok güzel bir 4 bölümlük diziye imza atıldı. Çok güzel bir dizi en azından Çanakkale savaşını Seddülbahir den ele alarak yazılmış. Yer cephenin bu şekilde kısa dizileri yapılma keşke. İnşallah ilerleyen zamanlarda diğerlerini de görürüz. Oyuncusundan, yapımcısına, emeği geçen herkese teşekkür ederiz Türkiye olarak ellerine sağlık hepsinin.

Son olarak Çanakkale ruhunu unutmamalıyız. Birliğin, beraberliğin, mertliğin savaşıdır Çanakkale. Varlık savaşıdır. İmkânsızlıklar savaşıdır. Ülkemin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var ve bunun örnekleri bizim tarihimiz de var bu toprakları birlikte kazandık biz. Kanımızı oluk oluk akıtarak kazandık.

Sağ, sol, sen, ben, o, şu, bu, şuncu, buncu yoktu orada. Tek bir yürek vardı. Yüreği imanla dolu bir ulus vardı.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum