YANVAR KATLİAMI

19 Ocak 2018 0 yorum Denemeler-Makaleler 1293 Görüntüleme

YANVAR KATLİAMI

 

20-ocak-yanvar-katliami
Ölen Türk olunca dünya görmez, dünya görmese de Türk unutmaz. Türk düşmansız olmaz tüm dünyaya dostluğu öğreten Türk’ü düşmanları rahat bırakmaz.
Kurulduğu ilk günden son gününe kadar dünyayı kana bulamayı kendine görev edinen ve bugün iflas eden bir düşüncenin ürünü olan Sovyet Rusya 19 Ocak 1990 yılında soydaşlarımızın üzerine silahlarını doğrultmuşlar ve hiç acımadan tetiğe basmışlardır.
İlk tetik çekilmeden önce Ermeniler Dağlık Karabağ’da köyleri işgal etmişler. Batı dünyası hem işgal edilen köylere hem de katliama uğrayan halka dönüp bakma tenezzülünde bile bulunmamış hatta elinden geldiğince de bu katliamı desteklemiştir.
Azerbaycan Halk Kurtuluş Cephesi lideri ve büyük Türk Ebulfeyz Elçibey önderliğindeki kardeşlerimiz ellerinde silah olmadan, yüreklerindeki iman aşkıyla vatanlarını savunma yoluna girişmişler ve yıllarca onlara ışık tutacak bir kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımını ateşlemişlerdir. Bugün Azatlık Meydanı olarak tarihe geçen meydan o gün tanklara gövdesini siper eden kahramanların ölümsüzleştiği ve eli kanlı bir devrin son çırpınışlarının verildiği yer olarak hafızlara kazınmıştır. O gün tanklar bir milleti ezmeye çalışırken can veren yiğitlerin hepsi şehadet şerbetini içerek ölümsüzlüğe uğurlanmış, peşlerinden meydanlara serilen kırmızı karanfiller ise bağımsızlığın simgesi olmuştur.
Bugün taraflar nerde diye soracak olur isek. Tankları meydana sürüp sivil halkın üzerinden geçen zihniyet tarihin derin sayfalarına ve cehennemin yedi kat dibini boylamışken. Onların karşısında dimdik ayakta duran Azerbaycan Halk Cephesinin kahramanları devletlerini en üst seviyeye çıkarmak ve kardeşleriyle beraber kahraman Türk milletinin bir parçası olduklarını kanıtlamak için ülkelerinde siyasi mücadelelerine devam ediyorlar. Onların bu haklı ve hak mücadeleleri kıyamet kopana kadar devam edecektir.
Bugün bağımsız olan Can Azerbaycan ise Turan imparatorluğunun Türklerin Atayurduyla, Kızılelması arasında bir köprü görevi görecek ve yıllarca Turan imparatorluğunun asil bir üyesi olarak şerefli Türk milletine hizmet edecektir.
19 Ocak 1990 da hayatını kaybeden tüm soydaşlarımıza Allah’tan rahmet eylesin. Yol başçısı merhum Ebulfeyz Elçibey’inde ruhu şad mekanı cennet olsun.
Onların peşinden Büyük Turan ve Büyük Azerbaycan hayalini diri tutan başta, Razi Nurullayev’e, değerli dostlarım Kamil Babayev ve Ehtiram Mehdiyev’e bir ömür boyu başarılar diliyorum.
Allah tüm kardeşlerimize bir daha aynı sıkıntıları yaşatmasın…

Fatih KAPLAN 19.01.2018

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum