NEVRUZ’UN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

13 Ekim 2010 0 yorum Denemeler-Makaleler 1379 Görüntüleme

Nevruz yüzyıllardır Turanî coğrafyada kutlanır. Baharı, kardeşliği ve canlanışı, dirilişi sembolize eder. Ergenekon’dan çıkıştaki diriliş ve coşkuyu yansıtır. Bunun böyle olduğu, çok iyi bilindiği halde özellikle 1990’lı yıllardan itibaren “Nevruz”a başkaca anlamlar da yüklenmeye başlandı. Güya “barış” ve kardeşliği kutlama gayesiyle meydanlarda lastik yakılıp, terör başı ve teröristler övülmektedir. 21 Mart neredeyse PPK ile özdeşleşti. daha 21 Mart’a haftalar olmasına rağmen öyle hava estiriliyor ki, olay çıkmaması mümkün değil. Sırf Nevruz’u haberlerine malzeme yapabilmek için haftalar öncesinden şişirme kampanyası başlatılıyor. Ee, bu noktadan sonra olay çıkmayacaksa da çıkıyor. Yani bölücülerin ekmeğine yağ sürülüyor. Onların amacı da Türkiye’nin gündemini meşgul ederek dikkat çekmek değil mi zaten.

 

İşin bir diğer tarafı da Nevruz adının “Newroz” şeklinde yazılması ve bu sözcüğe “Kürtçe” yaftası vurulmaya çalışılmasıdır. Bu sözcüğün Farsça kökenli ve “Yeni gün” demek olduğunu herkes bilir. Ama Doğu’da bazı illerimizdeki  belediyelerin bastırdığı afişlerde nevruzun “Newroz” şeklinde yazıldığı görülmektedir. Zaten onların amacı, Nevruz’u kendi bayramları olarak kabul ettirmek olduğu için işe bu bayramın adını değiştirerek başlamışlardır. Bunlar Nevruz’u yıllardır “Newroz” diye yazıp, söylerler kimse de buna itiraz etmez. Bir zaman sonra Nevruz unutulup, “Newroz” denilmeye başlanırsa hiç şaşırmayın.

 

Bu bayramın gerçek sahibi Türk topluluklarıdır. kendini bu toplumun bir üyesi olarak gören herkes bu bayramı coşkuyla kutlar. Açın Türkmenistan, Azerbaycan televizyonlarını. bu bayram oralarda nasıl coşkuyla kutlanmaktadır. Ancak Türkiye’de Nevruz denince akla nedense bölücüler, eylemler, “biji bilmem ne” sloganları gelmektedir. Türk dünyasının bu ortak bayramına yakışır bir kutlama yapamadığımız gibi, bazılarımız bu bayrama sahiplenme konusunda bile “tereddüt” içindedir. Bugün bayramını sahiplenen, yarın başka şeylerini de elinden alır!

                                                                                                     21.03.2007

                                                                                                 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum