Güneysu Dergisi 117. Sayıda

2 Mart 2018 0 yorum Dergi Dünyası 2028 Görüntüleme

guneysu-117-cikti

Güneysu Dergisi 117. Sayısıyla 33. yaşında

117. Sayısıyla Güneysu, yoluna 33. yaş gününe “merhaba” diyerek devam ediyor. 33 yılı geride bırakmanın gururu ve sorumluluğu ile yeni sayılara, yeni yıllara hazırlanıyor. Üç aylık yayın aralığı çıkan dergi, mevsimlik yayın akışını “Kış 2018” sürdürüyor.

Güneysu, yeni katılan kalemleri ağırlamaktan onur duyuyor. Bunu bir edebi vazife, dahası kurucusundan bir vasiyet olarak görüyor. Bu sayıda da ilk defa şiiri, yazısı yayınlanacak yeni isimler var yine. Güneysu’nun bu çabası daim olur inşallah.

Bu sayının şairleri; Bestami Yazgan, Celalettin Kurt, Mehmet Gözükara, M. Nhat Malkoç, Servet Yüksel, Ahmet Doğru, Çağatay Telli, Ali Parlak, Davut Güner, Hüseyin Çoban, A. Ferhâd Öksüz, Vildan Poyraz, Murat Serdar Çakıroğlu, Songül Özel, Mustafa İlhan, Hacer Ertürk, Ahmet Turan Altınsu, Züleyha Özbay Bilgiç, Hanifi Kara, Ayhan Aslan, Ayşe Melek Kaynar ve Perihan Damla Aksoy.

Halil Atılgan, “Türkiye’de Anonimleşen Beste Azeri Türküler” yazısıyla beste ve anonimlik meselesine ışık tutuyor. Ali Göçer, “Yalnızlığın Büyüsü: Yazmak ve Yaşamak” yazısıyla yazmak ve yaşamak arasındaki büyüyü yalnızlık bağlamıyla değerlendiriyor. Ergül Altaş, “Helvalık” hikâyesinde celep bir babanın utangaç çocuğunun sessizliğini yüreğimize dokundurarak öyküleştiriyor. Osman Karataş, “İslam’da Evliya Anlayışı ve Muhyiddin Ârabî” yazısıyla İslam ve tasavvuf konusuna Muhyiddin Arabî üzerinden bakıyor. Esma Şimşek, “Umut” hikâyesinde öğretmenliğe ilk atamayı öyküleştiriyor. Murat Polat, “Karga Bile Öküzün Bitini Bedava Ayıklamaz” yazısıyla Osmaniye tarihine Ahmet Cevdet Paşa’nın Tezakir adlı eserinden alınan bir hatıra ile bakıyor.

Eski sayılardan bölümünde Nurullah Genç’in bir şiiri, Osmaniyeli şairleri tanıttığı köşesinde de Ahmet Gebenli var.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum