2015 Necip Fazıl Saygı Ödülü Rasim Özdenören’e

19 Eylül 2015 0 yorum Haber-Etkinlik 1686 Görüntüleme

 

Star Gazetesi’nce ihdas edilen Necip Fazıl Saygı Ödülü bu yıl yazar Rasim Özdenören’e verildi. Büyük jüri, Özdenören’e verilen ödülü şu cümlelerle duyurdu: ‘Elli yılı aşkın bir süredir kültür ve sanat hayatımızda fikir ve edebiyat eserleriyle önemli bir yer edinmiş olan Rasim Özdenören, Mavera dergisiyle başlayan süreçle birlikte edebiyatımıza büyük katkılarda bulunmuş bir sanatkârdır.

Nüfuz edici düşünceleri, fikri eserleriyle nesilleri beslemiş, aydınlatmış bir yazar olarak, bilhassa öykü alanında Türk edebiyatında etkili olmuştur. Özdenören, öyküleriyle edebiyatımızda, düşünce eserleriyle de fikir hayatımızda etkili, besleyici ve bu işlevlerini bugün de devam ettiren saygın bir değer olarak Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.’

Türkiye’nin önemli entelektüellerinden Özdenören, Necip Fazıl Kısakürek’i, “Döneminin şartlarında, yalnız ama cesur bir kişi olarak İslâm fikrini terennüm etmiş, bu uğurda bedeller ödemiş’ biri olarak tanımlıyordu. Usta yazar, geçen yıl Üstat adına Zeytinburnu Belediyesi’nce düzenlenen bir sempozyumun açılış konuşmasında ‘Necip Fazıl millet adına sürekli kefaret ödemiş biri olarak bizden alacaklıdır” tespitinde bulunmuştu. Üstadı “Cevval, enerjik, muzdarip bir çehresi vardı. Yüksek volümlü konuşurdu. Oturur halde konuşurken bile sanki ayaktaymış gibi bir edası vardı’ diye tanımlayan Özdenören, Necip Fazıl Kısakürek’in fikir ve eserlerindeki en bariz özelliklerden birisinin, dönemin şartlarından ortaya çıkan toplumdaki sancıları bıkmadan, usanmadan vurgulamak olduğuna işaret ediyor ve ekliyordu: “Yeni rejimle birlikte, dinin hayattan çekilmeye başladığı sırada Necip Fazıl ortaya çıktı. Bu, cesur bir çıkıştı. Yalnız bir birey olarak, sürekli İslâm fikrini terennüm etmiştir. O; dinin hayattan çekilmesi nedeniyle milletin yaşadığı sıkıntılar için sürekli kefaret ödemiş bir isimdir. Bu çerçevede, biz millet olarak ona borçluyuz, o bizden alacaklıdır.”

BU ÖDÜL BENİM İÇİN İFTİHAR VESİLESİ

Rasim Özdenören: En başta, bu ödül münasebetiyle bize Üstadımıza olan sevgimizi ve saygımızı bir kere daha teyit etme fırsatını kazandırmış olan Star Gazetesine ve onun ödül kuruluna teşekkürlerimi sunmak isterim. Üstat Necip Fazıl Kısakürek adına tertiplenmiş bir ödülde ona layık görülmüş olmak heyecan verici bir duygu. Ona olan sevgimizin ve derin saygımızın bu vesile ile bir kere daha dile getirilmesine vesile olduğu için de ayrıca değerli bir fırsat… Görkemli bir tarihi olan Türk edebiyatı geleneğinde ve bu geleneğin süregelen zincirinde şahsıma da bir halkalık yer verilmiş olması onur ve iftihar vesilesidir. Bu görkemli zincirde bizim adımızın da oraya tescilini zikre değer bulduğumu belirtmek isterim. Bu ödülün Nuri Pakdil’in ardından bana verilmiş olması da anlamlı bir sevinç vesilesi sayılmalı. Üstadımızın adına tertiplenmiş olan bu güzel fırsatın kurumsal bir anlayış çerçevesinde aksamadan devam etmesini diliyorum.

Kaynak: star

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum