Türk Edebiyatı’nın “500”üncü Şeref sayısı

2 Haziran 2015 0 yorum Kitap Eleştiri 1694 Görüntüleme

Kuruculuğunu Şehül’l-Muharririn Ahmet Kabaklı’nın yaptığı Türk Edebiyatı Dergisi 500’üncü sayıya ulaştı. İlk sayısı Ocak 1972’de yayımlanan derginin bu sayısında; Ahmet kabaklı, Gültekin Sâmanoğlu, Prof. Dr. Mehmet Kaplan, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Erol Güngör, Malik Aksel, Zeynep Kerman, Ergun Göze, Mustafa Necati Karaer, Mustafa Miyasoğlu gibi isimlerin yazıları yer almıştır.

Dergi, 38. sayının yayımlandığı Şubat 1975’te maddî imkansızlıklar sebebiyle yayınına ara vermiş ve Ocak 1977’de 39. sayısıyla yayın hayatına devam etmiştir. Derginin ilk özel sayısı 5. sayıdır ve “Yunus Emre” özel sayısı olarak çıkmıştır. Ahmet Kabaklı 8 Şubat 2001’de vefat ettiği güne kadar derginin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış, bu tarihten Ekim 2005’e kadar derginin Genel yayın yönetmenliğini İsa Kocakaplan üstlenmiştir. Ekim 2005’ten itibaren de Beşir Ayvazoğlu bu görevi sürdürmektedir.

Türk edebiyatının en uzun soluklu dergilerinden biri olan ve ait olduğu edebiyatın adını gururla taşıyan bu dergi hem ülkemizin kültürel birikimine katkı sunmakta hem de birçok şair ve yazara sayfalarını açarak onları yetiştiren bir “edebî okul” olmaktadır. Derginin Yazı İşleri Müdürü Bahtiyar Aslan 500.’ün sayı için yazdığı Beşyüze Bakış” adlı yazıda şunları söylüyor:[1]Türk Edebiyatı dergisi, ilk sayısında yer alan ve bir manifesto olarak okunması mümkün olan Ahmet Kabaklı imzalı “Çıkarken” başlıklı yazıda belirlenen esaslar doğrultusunda beş yüz sayıdır çıkmaya devam ediyor. Yayın hayatına bir kere –o da maddî sıkıntılar yüzünden- ara veren dergi kırk küsür yıldır Türk diline, edebiyatına, irfanına hizmet etmekte, yazarların ve yayın yönetmenlerinin ince kişisel dokunuşları dışında ilk sayıda belirlenen ana ilkelerden sapmadan yayın hayatını sürdürmektedir. Türk edebiyatı, bu kırk küsür yılı aşkın sürede bünyesinde çok sayıda yazar ve şair yetiştirmiş, okul olma işlevini yerine getirmiştir.”

Türk Edebiyatı dergisinin 500. Özel sayısı 238 sayfalık hacmiyle göz dolduruyor. “Türk Edebiyatı ve Dergicilik, Hatırlayışlar, Geleneğin Mirası, Edebiyat Yazıları ve Değerlendirmeler, Belgelerin Dili, Hikâye, Deneme, Şiir, Nasıl Yazar Oldular, Kültür Coğrafyamızdan, Musiki, Sinema, Kırkambar” gibi bölümlerden oluşan bu özel sayıyı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

 
[1] Bahtiyar Aslan, Türk Edebiyatı, 500. Sayı, Haziran 2015, s. 8

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum