2015 Çanakkale Yılı Olacak

19 Ocak 2015 0 yorum Haber-Etkinlik 2371 Görüntüleme

Türk Dünyası Vakfı ve Çanakkale Valiliği, Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bu savaşlarda şehit düşenleri yad etmek için şiir albümü hazırlığına başladı.
Türk Dünyası Vakfı ve Çanakkale Valiliği iş birliğiyle Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı anısına “ölümsüz kahramanlar”a ithafen Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının seslendirdiği şiir albümü hazırlanıyor.

Proje danışmanlığını Murat Dereli, yapımcılığını Benjamin Kaya’nın üstlendiği “Çanakkale 100. Yıl Şiir Albümü”nün beste ve sanat yönetmenliğini ise Sevgi Keskin yapıyor.
Çanakkale hakkında yazılmış efsanevi şiirlerin yanı sıra ölümsüz kahramanların siperlerde yazdığı mektuplardan birkaçı da albümde yer alıyor. Albümde ayrıca Çanakkale Türküsü de günümüze modernize edilerek sanatçı Orhan Hakalmaz tarafından seslendirilecek.
Hüseyin Avni Danyal, Orhan Kılıç, Uğur Arslan, Gökhan Alkan, Saruhan Hünel, Hazım Körmükçü, Volkan Keskin, Ahmet Yenilmez, Tansel Karaduman gibi sanatçıların da katkı sağlayacağı albümde, alışılagelmiş müziklerin yerine aynı hem Anadolu hem Batıya özgü tınıları içeren özgün eserler yazıldı.
Eser düzenlemelerinde Deniz Aras Sipahi, Umut Saruhan Özgüler, Cem Öget gibi aranjörlerin görev aldığı albüm, yaklaşık 70 kişinin çalışmasıyla oluşacak.
“2015, Çanakkale’nin yılı olacak”
Türk Dünyası Vakfının mütevelli heyetinde yer alan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AA muhabirine, bu yıl Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla anma törenleri yapılacağını söyledi.
Çanakkale’ye, savaşlar nedeniyle pek çok ülkeden insanların geldiğini ifade eden Tuna, şöyle konuştu:
“Milletimizin birliğinin, beraberliğinin, geçmişinin geleceğinin teminatı olan Çanakkalemizi tekrar yad etmek için elimizde çok önemli bir fırsat var. Çanakkale, milletimizin millet olmasında ve kıyamete kadar da bizim birlik ve beraberliğimizde önemli bir yeri olan değerimizdir. Orada yatan yüz binlerin hepsi aynı milletin evlatlarıdır. 144 askerlik şubesinden gelen askerlerimiz orada savaşıp şehit ya da gazi oldu. Bize düşen de onlara onlara olan borcumuzu yerine getirmek, ülkemizi her alanda ileriye götürmek, dünya barışı için gayret göstermektir.”
Tuna, Çanakkale Valiliği ve Türk Dünyası Vakfı iş birliğiyle şiir albümü hazırlandığını dile getirdi.
Albüme çok değerli sanatçıların emek vereceğini aktaran Tuna, “Amacımız, kendimizi dünyaya anlatmak için, medeniyetimizin barış ve huzur medeniyeti olduğunu dünyaya göstermek için herkese bir çağrıda bulunmak. Dünya liderlerinin geleceği bu büyük buluşmada bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. 2015, Çanakkale’nin yılı olacak. Çanakkale’nin 100. yılına yakışır şekilde etkinlikler yapalım. ‘Birlik ve beraberliğimize sahip çıkalım’ diye bu çağrıyı yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum