“Edebiyat Dergileri Edebiyatın Er Meydanıdır!”

14 Mart 2019 0 yorum Edebice Dergisi 754 Görüntüleme

 

“Nitelikli Edebiyat ve Edebiyat Dergileri” adlı panel Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde yapıldı. Yöneticiliğini OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şahin Köktürk’ün yaptığı panele Edebice dergisi Gen. Yay. Yönetmeni Yaşar Vural, yayın kurulu üyeleri Numan Altuğ Öksüz ve Mustafa Tuğrul Çolak konuşmacı olarak katıldılar.

Edebice dergisi Gen. Yay. Yönetmeni Yaşar Vural yaptığı konuşmada Edebice dergisinin yayıncılık faaliyetlerini ve edebiyatta nitelikten ne anlamamız gerektiği, edebiyat dergilerinin niteliğe katkılarını anlattı. Vural yaptığı konuşmada edebiyat dergilerinin edebiyatımızın er meydanı olduğunu, bu meydana çıkmadan okuyucu ile buluşan her edebî verimin bir yanının eksik olduğunu belirtti.

Edebice dergisi öykü editörü Numan Altuğ Öksüz ise günümüzde öykü anlayışına değinerek, edebiyat dergilerinin Türk öykücülüğüne katkılarını ifade etti. Öksüz ayrıca son dönemlerde öykülere yüklenen aşırı ajitasyon ve duygusallığın öyküyü niteliksizleştirdiğini belirtti.

Edebice dergisi şiir editörü Mustafa Tuğrul Çolak ise yaptığı konuşmada nitelikli edebiyat dergilerinin nitelikli şiir bulmakta zorlandığına, nitelikli şiir yazan gençlere de çok fazla fırsat verilmediğine değindi.

edebiyatta-nitelik-panel-1 edebiyatta-nitelik-panel-2 edebiyatta-nitelik-panel-3  edebiyatta-nitelik-panel-4

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum