Alevilik Bildirgesi-Ali Rıza Özdemir/İsmail Baki

27 Temmuz 2017 2 adet yorum Yeni Çıkanlar 2885 Görüntüleme

ali-riza-ozdemir-alevilik-bildirgesi

Alevilik ve Aleviler üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınan Ali Rıza Özdemir, son dönemde gündemden düşmeyen “Alevilik Bildirgesi” üzerine İsmail Baki ile birlikte kaleme aldığı bildiriyi kitaplaştırdı. Kripto yayınları arasından çıkacak “Alevilik Bildirgesi” 15 Ağustos 2017’de satışa sunulacak.

Aleviler, Aleviliği anlatıyor…
Alevilik uzun süredir üzerinde bilgi kirliliği yaratılan önemli konulardan biri…
Doğal olarak herkesin kafası karışık…
Ali Rıza Özdemir ile İsmail Bâki tarafından kaleme alınan, Alevi dedeleri ve kanaat önderleri tarafından imzalanan bu bildirge metni, kafa karışıklığımıza son vermeyi hedefliyor.
Artık Aleviliği, Alevilerden dinleme zamanı geldi.
Hem de herkesin anlayabileceği tertemiz bir dille…
Aleviliğe ilişkin temel kavramlar…
Aleviliğin tarihi…
Aleviliğin dini düşüncesi…
Alevi inançları…
Alevi ibadetleri…
Aleviliğin kurumları…
Alevilik ve siyaset ilişkisi…
Ve Aleviliğin geleceği…
Aleviliği en temiz ve doğru kaynağından öğrenmek istiyorsanız, bu tarihi bildirgeyi mutlaka okumalısınız…

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

2 adet yorum

  1. Hüseyin Dilibal Ağustos 17, at 15:01

    Yeni çeşit Alevilik yaratmaya çalışanlar çoktur. Sizin anlattığınız biraz Alevimtrak, biraz Sünnimtrak olmuş. Anadolu Aleviliğinden Hacı Bektaş Veliyi çıkarırsanız, bu yazıda olduğu gibi elinizde Şiilik kalır. Her nedense yazınızı hep Sünniler paylaşmış. Benim 500 arkadaşımdan hiç biri paylaşmaya değer bulmamış. Yeni mezhebiniz hayırlı olsun.

    Reply
  2. Hüseyin Dilibal Ağustos 17, at 15:26

    Yeni çeşit Alevilik yaratmaya çalışanlar çoktur. Sizin anlattığınız biraz Alevimtrak, biraz Sünnimtrak olmuş. Anadolu Aleviliğinden Hacı Bektaş Veliyi çıkarırsanız, bu yazıda olduğu gibi elinizde Şiilik kalır. Bu anlatılanın Alevi inancıyla ancak az bir benzerliği vardır. Hacı Bektaş'sız Alevilik, Şiiliktir. Alevilikle ilgisi Sünnilik kadardır. Alevilik bir Anadolu inancıdır. Alevilikte bütün ocaklar Hacı Bektaş Veli'ye bağlıdır. Aleviliğin kurallarının çoğu 7 ulu ozanın deyişlerinde yazılı veya sözlü biçimde günümüze kadar ulaşmıştır. Cemde söylenen Miraçlama'da Ali'nin ve Muhammed'in yeri belirtilmiştir. Her nedense yazınızı hep Sünniler paylaşmış. Benim 500 arkadaşımdan hiç biri paylaşmaya değer bulmamış. Yeni mezhebiniz hayırlı olsun.

    Reply

Yorum Yapabilirsiniz