BAŞBUĞ ALPARSLAN

23 Ağustos 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1834 Görüntüleme

BAŞBUĞ ALPARSLAN
sultan-alparslanBin yıl önce bize vatanımızı armağan eden Başbuğ Alparslan, bir Cuma günü hutbeyi okumak için minbere çıkmış, askerlerine o gün ölmeyi emretmiş ve onlarla beraber gözünü kırpmadan ateş çemberine atılmıştı. Atının üstünde kılıcını sallarken aklında tek bir düşünce vardı. Uğruna kanlar akıtıp canlar aldığı bu toprak parçasını torunlarına vatan olarak bırakmayı istiyor. Nizam-ı Âlem için dünyaya kafa tutuyor, İlay’ı Kelimetullah için var gücüyle savaşıyordu.
Arkasında ise ona inanmış, davasının temizliğine onun azmine hayran olmuş bir millet vardı. Cephede en önde, elinde kılıç sırtında ise şehit olursa sarılacağı kefeni vardı. Malazgirt ovasında bir ak sultan ordunun en önünde dolanıyor, askerlerine şehit olmaları için şevk veriyordu.
Ondan tahminen, 300 yıl sonra Otlukbeli’nde torunu Fatih düşmana meydan okuyor bir vatanda bir sultan olur deyip mührünü Anadolu’ya tekrar vuruyordu.
400 yıl sonra bir başka torunu Selim Han, çölleri aşıp, bir cihana bir halife yeter deyip, Selim olarak gittiği çöl seferini Yavuz olarak tamamlıyordu.
500 yıl sonra bir başka torunu Belgrad’da destan yazıyor Avrupa’ya insanlık ve adalet götürüyordu.
700 yıl sonra düşmanları hep birden toplanıp artık bu Alparslan’ın torunlarını bu topraklardan atmak lazımdır deyip anlaştıktan sonra, tüm güçleriyle Anadolu’yu paylaşmaya koyuluyor, tüm güçlerini bunun için harcıyorlardı. Ama nafile, olmadı, olamadı…
800 yıl sonra aynı torunlar tüm yokluklara rağmen Sakarya’da yine destanlaşıyor, Çanakkale’de geçit vermedikleri düşmanı yerle bir ediyorlardı.
Dünden bugüne Türk’ü bu topraklardan atmak isteyen haçlı zihniyetine her zaman diz çöktüren bu yüce millet bugün de dimdik ayakta, bu topraklar üzerinde yaşıyor. Bugün de düşman tüm imkânlarıyla topraklarımıza saldırırken bizler yine ölümüne savaşıyor, vatanımızı koruyoruz.
Allah bu millete; Alparslan gibi lider, Fatih gibi önder, Yavuz gibi komutan, Kanuni gibi hâkim, Mustafa Kemal gibi azimli başbuğlar nasip etsin.
Tüm BAŞBUĞ ların ruhu şad mekânları cennet olsun…
Zaferler Ayımız kutlu olsun…
Fatih KAPLAN 24.08.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum