TÜRKİYE’DE TÜRKÇE YASAK MI?

21 Ağustos 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 2263 Görüntüleme

esenler-de-turkce-tabela-atagi-
Vatanımızda  son dönemlerde açılan iş yerlerinde yabancı isim moda oldu. Şimdi sormak istiyoruz;
Siz Türk değil misiniz? Türkiye’de yaşıyor, Türklerden para kazanmıyor musunuz? Bu aşağılık duygusundan ne zaman kurtulacaksınız? Tabela İngilizce olunca daha çok mu kazanacaksınız? Bu tabelalarla iş yeri açılırken belediyemizde ruhsat veren memur akıl edip bu iş yeri Teksas’ta mı, yoksa burada mı, diye neden sormaz? Türk’ten, Türkçe’den bu kadar nefret etmenizde özel bir sebep var mı? Bu özenti mi? Özenti ise merakı nereden geliyor? Türkçe gider yerine yabancı kelimelerle dolu bir şehir gelirse burası Türk yurdu sayılır mı? Bu topraklardan sizin ve bizim dedelerimizi atmaya gayret gösterip her tarafa yabancı isim vermeye çalışan düşmanların silahla yapamadığını siz göğsünüzü gere gere nasıl yaparsınız? Amacınız nedir? Siz kime hizmet ediyorsunuz?
Hatay’da veya İstanbul’un değişik bölgelerinde Arapça tabelaları söken belediyeleri tüm yurtta alkışlayıp, sosyal medyada destek olan saygıdeğer duyarlı vatandaşlarımız, memlekette Arapça yabancı dil sayılırken, İngilizce yabancı dil değil midir?
İş yerinin girişine astığınız tabela işinizi değiştirmez. Müşteriye gösterdiğiniz ilgi, verdiğiniz hizmet, tatlı diliniz, güler yüzünüz işinizi geliştirir. Onun haricinde yapacağınız her şey sizi geri götürmekten başka bir işe yaramaz. Üzerinizdeki kendinizi ve milletinizi aşağı görme duygusuyla beraber, yabancı milletlere benzeme alışkanlığını bırakın. Özendiğiniz yabancılar daha yüz yıl önce vatanınızda yakılmadık ev, ırzına geçilmedik kutsallık bırakmadı. Bugün dünyanın her noktasında akıtılan kanda onların parmağı var. Siz bu alçaklara mı özeniyorsunuz?
Türk vatanında, Türk’e hizmet ettiğinizi unutmayın. Bugün tabelasından taviz veren yarın isminden, ertesi gün cisminden taviz verir. Elin Hansı, Conisi de geldiği zaman umurunda olmaz. Dil bir milletin olmazsa olmazıdır. Türkçe’nin utanılacak nesi vardır da siz iş yerinizin girişine yabacı tabela asarsınız. Bunun mantığını ve geçerli sebeplerini izah ederseniz bizler de sizlerin sayesinde bilmediklerimizi öğrenmiş oluruz.
Belediyelerimizden de, son dönemlerde sık sık görmeye başladığımız bu yabancı dille tabela uygulamasını biraz daha sıkı takibe almasını ve Türk diline özen göstermesini istiyoruz.
Türk’seniz Türk gibi davranın yok değilseniz bu yazıyı üzerinize alınmanıza gerek yok.
Kendinize yakışanı yapıp atalarınızın son damla kanına kadar harcayıp aldığı bu toprakları, yabancıya maskaralık olsun diye kirletmeyin…
Fatih KAPLAN 21.08.2017

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum