Zemin Katta Yeşeren Çiçek

10 Mart 2017 0 yorum Edebîce Yazılar , Öykü 2651 Görüntüleme

019

Murat üniversiteyi kazandığı zaman kalbinde kelebekler uçuyordu .Murat,üniversite de hayatının uçurumlara meyil edeceğini nereden bilebilirdi ki ?

 

Her şey normal, sıradan bir şekilde başlamıştı. Herkes gibi okula kayıt işlemlerini yapmış ilk haftadan okula gitmişti. KYK yurduna asıl öğrenci olarak girmişti. Murat için hayat su gibi akmaya başlamıştı ilk izlenimlerine göre. İlk gece oda arkadaşı Baran’a hayallerini anlattığında Baran’ın onu umursamadan dinlediğini fark etti.Baran için Murat heyecanlı bir acemiydi. İlk günlerden okula giden Murat daha başlarda hayatının sıkıntılı bir sürece girdiğini tahayyül etmeye başladı. Her şey kampüste başlamıştı. Murat sınıf arkadaşlarıyla sohbet ederken birçok hayalsiz, ölümlü yüzler görmüştü. Üniversitede umduğu ortamı bulamayacağını daha ilk günlerden anlamıştı. Su gibi akan hayatı “tepeden zemine sertçe çakılan bir asansör” misali düşüşe geçmişti. Murat üst üste gelen talihsizliklerle bir anda sınıfta olumsuz şekilde dikkat çekmişti. Kendini sınıfta bir “gölge” gibi hissediyordu. Murat, oda arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurma çabalarına girmişti; ama Murat’ın kendi içinde kurduğu dünyaya dışarıdan hor gözlerle bakılıyordu. Murat’ın konuştuğu kelimeler çevresindekileri şaşırtıyor ve fazla saf olduğunu söylüyorlardı. Murat ise kelimelerin ruhu olduğunu ve onun kelimelerin obsesif olduğunu düşünüyordu. Murat, mücadele kararı aldı ve okula alışmak için kütüphanede sık sık kitap okumaya  başladı. Baran, ona uzaktan uzaktan bakıyor ve gülüyordu. Murat ,Baran’ın tavırlarını ciddiye almak istemezdi. Ama Murat’ta ağır psikolojik içsavaşların başlayacağı insanların onun tavırlarını gereğinden fazla önemsemesiyle ortaya çıkıyordu.

 

İlk Kopuşlar Başlıyor…

 

Murat verdiği mücadelelerden devcileyin yenilgiler alıyordu. Yaralarını sarmaya çalıştıkça yeni yaralar açıyor ve düştükçe daha hızlı düşüyordu. Bir gece odada bir arkadaşının Hip-Hop tarzında dinlediği şarkı sözleri arasında şuna dikkat etti:”Düşünmeye başladığımdan beri düşüyorum.” Murat, ruhsal tabiatına imza atan bu söze hayran kalmıştı. Bu sözzün “Şanışer” adlı bir rapperin sözü olduğunu sonradan internet üzerinden bulmuştu. İllegallik Murat’a sevimli gelmişti. Murat, oda arkadaşları ile iyi ilişkiler geliştirmişti. Odada hararetli sohbetler yapıyorlar ve Murat için bu bir ‘’içdöküş’’ oluyordu. Murat anlatmakla mutlu olduğunu zamanla keşfedecekti. Okulu aksatıyor ve sık sık düşüncelere dalıyordu. İlk sınavlar oldukça kötü geçmişti. Okul hayatı başarılarla geçmişti yalnız şu an başarısızlığın pençesindeydi. İlk yarı bittiği zaman kasabaya yarı cenaze gibi gitti. Ailesi Murat’ı üniversiteden öğrenmiş ve uyanmış biri olarak beklerken karşılarında hayata küsmüş bir “yetişkin çocuk”  buldular. Murat’ın her hali, her tavrı esrar perdesi, psikolojik bir buhranın eşiğiydi. Zamanla alışır gibi düşüncelerle okula dönmüş ve Murat’ın yurttan ayrılması bir süre evde kalması sonra yurda geri dönmesiyle bir zaman dilimi sıkıntısız geçmişti. Murat ikinci yarı okul başarısını arttırmaya başladı ve devinimsel süreçlerinde iyileşmeler oldu. Bu değişimi herkes fark ediyordu. Murat gidişatından memnun olsa da düşünceler peşini bırakmıyordu. Çevresinde kendini bir yabancı gibi hissediyordu ve bundan kurtulmayı kafasına koymuştu. İyileşecek hastanın ayağına doktor kendiliğinden gelir derler; Murat için Erasmus acaba iyileşmek için fırsat mıydı? Murat üniversitede Amy, adlı bir İngiliz kızla tanışmıştı. Amy, Murat için vatan gibi bir şey olmaya başlamıştı. Sadece onunla olduğu zaman mutlu oluyordu. Amy, Murat’a Amerika’da okumasını ve yeni bir sayfa açmasını önermişti. İkinci dönem düzelen notlar Murat’a bir şans tanıyordu. Bu, Murat için bir fırsattı ve başvurmayı denedi. Amerika Göçmenler Türk Enstitüsü tarafından kabul edildi. Orada eğitimine devam edecekti. İngilizce Öğretmenliği için yurt dışı faydalı olurdu. Murat okulun sonuna doğru sınav başvurusunu yapmıştı. Sınavı iyi geçince Amerika’da “Los Angeles” eyaletinde eğitimine devam edecekti. Ailesi ve çevresi tarafından bu hoş karşılanmasa da Murat için artık yaşadığı her yer keskin bıçaktı. Dayanamıyordu ve kuş gibi uçmak istiyordu. Amy, ona sosyal medyadan “İnanamıyorum sen Amerika’da…” diye mesaj atmıştı. Murat “İnanmalısın” diye cevap verdi. Murat için gerçek bahar başlamıştı. Ekim başlarında arkadaşları ve ailesiyle vedalaşıp uçakla Amerika’ya uçtu. Onu, Amy karşıladı ve Los Angeles’te bir gecelik otel ayarladı. Amy, oteli evine yakın tutmuş ve ailesinin bir Türk’ü misafir edebileceğinden emin olmadığını söyledi. Murat “sorun değil” dedi ve otele yerleşti.

 

Los Angeles’te gece rüya gibiydi. Murat duş aldıktan sonra uzun süreli bir uykuya daldı. Sabah Amy ile buluştu. Murat, bozuk Amerikan İngilizcesi ile Amy için tatlı bir Türk şehzadesiydi. Göçmenler Türk Enstitüsüne gittiler. Murat, bu sefer olacak diyordu. Gözleri ışıl ışıl parlıyordu. Kendine göre cennette gibiydi. Amy, zengin bir ailenin uçuk hayalleri olan bir kızıydı. Türkiye’ye sadece  “macera” için gelmiş umduğunu bulamayınca geri dönmüştü. Amy’nin en yakın arkadaşları Jo, Jessica ve Smith Murat’a beklediğinden sıcak davranıyordu. Amy, Murat’a maddi olarak aşırı destek oluyor onu büyük bir külfetten kurtarıyordu. Murat ile Amy arasında kendilerine bile itiraf etmedikleri bir şeyler vardı. Los Angeles rüyası gerçeklerden bile güzeldi. Psikolojik ve sosyal açıdan Murat dorukları yaşıyordu.

 

Her şey fevkaledenin fevkinde devam ederken bir gün Los Angeles akşamında Amy ile bir yerde yemek yemek için onu telefonla aramış ancak ona  ulaşamamıştı. Amy, bir an olsun telefonu elinden düşürmez ve her zaman telefona cevap verirdi.

Uçurumlardan Düşmek ve Kara Bir Gün

Amy, zengin ailesi olduğu için dikkat etmeliydi hayatına. Gangster Çeteler için zengin çocuklarını kaçırmak ve fidye almak kolay işti. Murat bunlardan habersiz şekilde Amy’nin ailesine koştu. korktukları başına gelmişti. Amy, kaçırılmıştı.  Bu tür çeteler asla sözlerinde durmazlardı. FBI, CİA ortak bir ekip çalışmasıyla Amy’nin peşine düştüler. Murat, okula devam etmek istemiyordu. Amy için bir şeyler yapmak istiyordu. Sürekli polis şubelerinde ajanlardan bilgi alıyordu. Amy için büyük bir servet değerinde fidye istediler. Amy’nin babası fidyeyi karşılamak istediğini söyledi. Ajanları takmıyordu. Polisler dışında çete ile irtibat kuran Amy’nin babası fidyeyi götürmüştü ve kızını teslim almayı umuyordu. Çete parayı teslim aldıktan sonra ortalıktan kayboldular. Adam şaşkın bir şekilde polislere geldi ve yardım istedi. Polisler yoğun çabalara rağmen Amy’e bir türlü ulaşamıyordu. Uluslararası basında oldukça büyük iddialar yankılanıyordu. Çete büyük serveti alıp kızı öldürmüştü. Bazı haberlere göre çete kızla birlikte Bangladeş’e kaçmıştı. Kimi haberlere göre kız DEAŞ’a canlı bomba olmuştu. Murat bu iddialara inanmıyor “Amy yaşıyor onu kurtarmalıyız” diyordu. Murat polislerden haber beklerken bir yandan kendi çözümlerini denemeye karar verdi. Arkadaşlarından Amy, hakkında oldukça geniş bilgi topladı. Onlara göre Amy uyuşturucu kullanıyordu ve siyahi arkadaşları çoktu eskiden. Amy, o batakhaneden bir türlü kurtulamamıştı. Sürekli tehditler alıyordu. “Black Power” adında bir oluşum vardı, Murat siyahi arkadaşlarını bu oluşumdan öğrenmeye çalıştı. Meşhur rapperlerle iletişime geçti. Birçok bilgi topladı ve kızın Singapur’da bir köyde tutulduğunu öğrendi. Polislere bunu iletirse Amy’nin başı tehlikeye girecek diye uyarıldı. Murat, bu haberi aldıktan sonra Amy ve ailesiyle irtibata geçti. Singapur’a gizlice gitme kararı aldı. Okulun sonu gelmişti, Murat düşünmeden Singapur’a gitti. Singapur’da Amy’nin ailesiyle gizli iletişimler kurdu ve o kasabaya ulaştı. Kasaba dedikleri yerin bir çete kampı olduğu bilmiyordu. Murat, Singapur’da kasabaya ulaşmak isterken karşıdan gelen eski tip bir Alman arabasıyla on beş kişi ellerinde zincirlerle geldiler. Murat’a feci bir şekilde saldırdılar. Murat, uyandığı zaman kendini Singapur’daki çete kampında buldu. Kampta rapperler, basketbolcular gibi siyahi ekole ait birçok şey vardı.Kamp resmen dünya içinde ayrı bir dünyaydı.

Murat, altı ayda kendine anca gelebilmişti. Arada  Amy’i görüyordu, ama bunun hayal olduğunu sanıyordu. Bunlar hayal değildi. Amy, Murat’ı kampta görünce gizlice onu ziyaret etmeye başlamıştı. Murat iyileşmeye başlayınca Murat’tan faydalanmak istediklerini söylediler. “Adamım bizim için bir şeyler yapmalısın” diyorlardı. Bu kampta kaçırılan herkesten faydalanılırdı. Amy’den tercüme, yazı işlerinde faydalanıyorlardı. Murat, stüdyoda onlara söz yazabileceğini söyledi. Kabul ettiler ama Amy için geldiğini bilmiyorlardı. Sadece kampı birilerine sormuş ve kampı sorduğu çeteye ihbar edilmişti. Çete, Murat’a söz yazdırmaya başlayıp kayıtları Amerika’ya servis etmeyi planladılar. Murat’ın yazdığı sözler beklediklerinden iyi çıkınca ünlü bir rapperle anlaşıp Murat’a yazdırmaya başladılar. Murat anlatmayı seviyordu ve ölesiye yazıyordu. Zamanla Murat’ı biraz daha özgür bıraktılar. Murat ise bunu kullanıp gizlice stüdyoda o sözlerden kendine kayıt aldı ve yirmi beş şarkı kaydetti onlardan habersizce. Murat’ın sözlerini ünlü rappere servis etme zamanı gelince Murat kamptaki internet erişiminin yerini Amy’den öğrenmişti. Erişim kablolarını parçaladı ve kamptakiler internete giremeyince sözleri servis edemediler. Singapur’daki başka merkezlere yönelip sözleri servis etmeyi planladılar. Murat, kampta kaçış planları yapıyordu ve bir gece kaçma kararı aldı. Amy ile bunu paylaştı. Murat’ın kafiyelerini götürecek çete üyelerini takibe aldılar. Çete üyeleri gece yola çıkınca arkalarından kaçmayı başardılar. Kısa sürede kaçtıkları anlaşıldı ve çete üyeleri Murat’ı bulmak için yoğun bir takip başlattı. Murat ulaştıkları kasabadan kendi kayıtlarını email hafızasına kaydetti. Amy’nin ailesini gizlice aradılar ve bir CİA, FBI operasyonuyla uçakla götürüldüler. Çete üyeleri tutuklandı ve kamp dağıtıldı. Murat, Amerika’da kahraman gibi karşılandı. Amy için yaptıkları dünyada geniş yankı uyandırdı. Kayıtlarını medya ile paylaşınca medya kayıtları Olmpyos Anadolu Records Amy etiketiyle yayınladı. Kayıtlar öyle ilgi gördü ki Murat, Amerika rap tarihinde Tupac Shakurun hortlayan ruhu gibi görülmeye başlandı. Murat’ın bu başarılarından sonra Amy ile filmi çekildi ‘’Kanatlarımı Ver ‘’ adlı biyografik film rekor izlenmeye sahip oldu. Murat çok farklı bir hayat içerisinde İstanbul’a seyahat ediyordu

Muhammed Akbulut -Öykü

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum