Kitaba ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Dünyada ne kadar kitap var böyle

Çalışıp-didindim getirdim ele.

Okudum, okudum, sonra da vardım

Her saklı hazineden bir dürr çıkardım.

Nizami Gencevi

 

Kitap, istikbale yollanan mektup. Smokin giyen heyecan, mumyalanan tefekkür.” – demiş meşhur mütefekkir Cemil Meriç. Evet, kitap gerçekten de yarına – geleceğe – yollanan kimi zaman umut, kimi zaman korku, kimi zaman sevda, kimi zaman hicran, kimi zaman nasihat yüklü mesajlar içeren en kadim mektup türlerindendir. Kitap bazen yazıldığı çağın heyecanlarını şatafatlı bir biçimde yarına taşırken, bazen bütün zamanlar için geçerli olan âlem-şümul hitabeti ile insanlığa seslenmektedir. Bu kitapların muhitü’l-maarif olan müellifleri asırlar öncesinden bu günümüze ayna olmayı başarmış ve cemiyetin ezeli marazlarına merhem olagelmişler. İşte böyle cihanşümul âlim ve şairlerden Nizami Gencevi’nin doğduğu ve yaşadığı şehir Gence bu günlerde yeniden ülkenin ve dünyanın dikkati kendisine çekmeği başarmış büyük projelere ev sahipliği yapmaktadır.

Öğreğin “Azerbaycan gençliği 2011-2015 yıllarında Devlet Programı” çerçevesinde 2012 yılı Ocak ayında yapılan internet oylama sonucunda Gence şehri Azerbaycan’ın ilk Gençlik Başkenti seçilmiştir. Gence şehri 2015’te Avrupa Gençlik Başkenti adını kazanmak için Avrupa’da düzenlenen “European Youth Capital” yarışmasına iştirak etmiş, adaylar listesine girmiş, 2016 senesinde Avrupa Gençlik Başkenti seçilmiştir. Bu projeler kapsamında şehirde çeşitli etkinlikler düzenlenmiş, altyapı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Gence sadece “gençlik şehri” olmakla kalmamış, şiire, sanata ve irfana verilen değer sayesinde Nizami yurdun 2017 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu Kültür Başkenti seçilmiştir.

2016 senesinin sonlarına doğru Gence daha bir ferdi projeye ev sahipliği yapmıştır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı yanında Gençler vakfının desteği ile Nureddin Rahimli yepyeni bir proje başlattı. Gence kitap kulübü gönüllülerinin de seve-seve iştirak ettiği proje kapsamında özel siparişle küçük ev şeklinde kitap rafları yaptırıldı ve şehrin çeşitli yerleri dikildi. Toplam 10 adet raf her birinde 20 kitap olmakla gençlerin daha fazla toplandığı parklarda, bazı yükseköğretim kurumlarının ve öğrenci yurtlarının önünde yerleştirildi.  “Okuyan Gençlik  – Serbest Kütüphane” projesi kapsamında kurulan kütüphaneler tüm şehir ahalisinin kullanımına verildi. Şehir halkı tarafından çok büyük ilgi göre proje yerel ve ulusal televizyon kanallarında haber oldu, çeşitli kişi ve kurumlarca yapılan kitap bağışları sayesinde kütüphaneler daha da büyüdü. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan bu tür projeler sayesinde insanlar okudukları kitapları başkaları ile de paylaşmak, yeni kitaplar okumak ve gezmek ve dinlenmek için gittikleri parklarda serbestçe kullanabilecekleri bir kütüphane ile karşılaşabilmekteler. Türk yazar, akademisyen ve çevirmen Sabahattin Eyüboğlu’nun tabiri ile söylersek “Kitaplar bir odanın olduğu gibi, bir kafanın süsü olmaktan ibaret değildir, onlar uygar her insanın günlük ekmeği, ruhun gıdasıdır.”

Gence şehrinde başlatılan bu projenin yeni projeler için ilham kaynağı olması ve büyüyerek tüm Türk dünyasını kapsayan kütüphane ağına dönüşmesi temennimizdir.

Genceçay parkbulvar

Gence Devlet Üniversitesi

Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi – Yurt

Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi – Yurt

Ferruh Rahimov – Gence/Azerbaycan

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum