Bafra’yı Dünyaya Bağlayan “Yedikemer”

8 Mayıs 2015 0 yorum Yaşar VURAL bilgi@edebice.net 2069 Görüntüleme

Bafra’yı Dünyaya Bağlayan “Yedikemer”

Cemil Meriç “Dergiler, hür tefekkürün kaleleridir” der. Bu sözü birçok kez, birçok yerde duymuşsunuzdur. Taşranın fikri ve entelektüel birikiminin yansıdığı, kendine yer bulduğu yegâne vitrinlerdir dergiler.

Son dönemlerde internet medyası ve internet yazıcılığı yaygınlaşsa da basılı kağıda olan güvenimiz hâlâ geçerli. İster ulusal ister bölgesel olsun basılı kağıtla yayın yapan dergi ve gazeteler dijital medyaya sonuna kadar direnecektir. Bu bağlamda hem bölgesine yeni bir ışık olmak hem de bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel birikimini yansıtmak adına Yedikemer dergisi iddialı görünüyor.

5. sayısı çıkan Yedikemer dergisi Samsun, Bafra menşeili bir dergi. Güncel konulardan tutun da ekonomiye, sanat ve spora kadar geniş bir yelpazede yayın yapan dergi hem bölgenin nabzını tutuyor, hem de kültür ve sanata katkı sunuyor. Özelde Bafra’nın ekonomisi, tarımı, güncel tartışma ve sorunlarından tutun da kültür ve sanat yaşamına, tarihi yapısı ve turizm potansiyeline kadar bir şehrin bütün yönlerine hitap ediyor. Şehrin yazar, sanatçı ve düşünürlerine sayfalarını açıyor, onların düşüncelerini ifade etmelerine fırsat veriyor.

Her köşe başını tutan “tarafgirlik” Yedikemer’in sayfalarından içeri sızamamışa benziyor. Her görüş ve düşünceye sayfalarında yer veren Yedikemer, büyük plazalardan mağrur bakan birçok yayın kuruluşuna da gerçek “tarafsızlık”ın ne olduğunu hatırlatıyor.

Şu an için etki alanı sınırlı olsa da Yedikemer, yazının sınırsız gücü ve etkisiyle birçok kapıdan içeri girecek ve faklılıklarla birlikte büyümenin, birlikte yürümenin ne denli güzel olduğunu birçok insana gösterecektir.

Adını Bafra’nın tarihi köprüsünden alan Yedikemer (Bafra’nın Kızılırmak üzerine kurulu Çetinkaya köprüsünde yedi asma kemer vardır.) ilk sayısının sunuş yazısında şöyle diyordu: “Tıpkı yedikerli tarihi köprümüz gibi ‘Yedikemer’ dergisi de Bafra’yı Türkiye’ye hatta dünyaya, gönülleri gönüllere bağlayacak.” Bu belki yerel yayın yapan bir dergi için iddialı bir söz olabilir. Ancak Yedikemer her sayıda daha da geliştiğini ve alanında yetkinleştiğini gördükçe yedikemer’in bu hedefinin çok da uzak olmadığı söylenebilir.

Ne diyelim, düşünen, üreten her kesimin yanında olduğumuz gibi Yedikemer’i de çıktığı bu yolda yalnız bırakmayacağız.  

                                                                                                    Yaşar Vural

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum