Yayınevleri Ayda 1 Kitap Okuyandan Kazanıyor

28 Eylül 2015 0 yorum Haber-Etkinlik 1750 Görüntüleme

Türkiye’de kitap sektörünün büyüklüğü 2,5 milyar dolar seviyesinde. Halihazırda 150 bin farklı kitabın ülkede satışta olduğu bilgisini veren Libronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Ali Çalışkan, “Sektör gelirinin yüzde 5’i online kitap satışından sağlanıyor. Online kitap alanlar da her 40 günde 4 kitap satın alıyor.” dedi.

 

Amerika’da 100 milyar doları aşan kitap endüstrisinin Türkiye’deki büyüklüğü 2,5 milyar dolar seviyesinde. Bu, Amerika’da halihazırda 10 milyon farklı kitabın raflarda olmasına karşın, Türkiye’de 150 bin kitabın satışta olmasından kaynaklanıyor. Ancak Türkiye’de satılan kitapların karakteri de Amerika’ya kıyasla epey farklı. Nitekim ülkemizdeki ezbere dayalı eğitimin etkisiyle 2,5 milyar dolarlık sektör cirosunun yarısı test gibi eğitim kitabı satışlarından oluşuyor. Diğer yarısı da roman, hikaye gibi kültür kitaplarından sağlanıyor. Türkçe e-kitap okuyucusu Calibro’yu geliştiren ve online kitap sitesi Babil.com’u kuran Libronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Ali Çalışkan, 1,25 milyar dolarlık kültür kitabı satışının yüzde 65’inin ayda bir kitap alan düzenli okuyucudan sağlandığını söyledi. Sektörün her sene ortalama yüzde 15 büyüdüğünü söyleyen Çalışkan, “Türkiye’de her 100 kişinin 68’i kitap okuyor. Okuyanlar da 38 günde 1 kitap okuyor. Bu oran arttıkça sektör de büyüyecek.” dedi.

“Biraz da ilk ve orta okulda sınav psikolojisi yüzünden okul yönetimlerinin çocukları kültür kitaplarına yönlendirmek yerine TEOG’da birinci yapmak çalışması çocukların kültür kitabı okuma alışkanlığı algısını negatif etkiliyor.” diyen Çalışkan, online kitap satışı ve e-kitapla bu algıyı değiştirmeye başladıklarını söyledi. Türkiye’de 2,5 milyar dolarlık kitap satışının yüzde 5’inin online kitap sitelerindeki satışlardan sağlandığını belirten Libronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Ali Çalışkan, “İnternetten kitap alanlar ortalama 70 liralık sepet halinde kitap satın alıyor. Bu sepette de ortalama 4 kitap bulunuyor. İnternetten kitap alanlar, bu alışverişi ortalama 40 günde tekrarlıyor.” ifadelerini kullandı.

E-kitap okuyucusu Calibro’yu 2014 sonbaharında piyasaya sürdüklerini, şu ana kadar 15 bin okuyucunun cihaza ulaştığını anlatan Çalışkan, “E-kitap yüzde 45 daha ucuz. Sürüm arttıkça daha da ucuzlayacak. Bu fırsatı Amerika’da okuyucu keşfetti. Bizde yeni yeni alışkanlık haline geliyor.” dedi. Libronet, şu an Babil.com’da 599 liralık kitap alana 443 liralık Calibro’yu hediye ediyor. “İnsanlar artık okumayı akıllı telefonlarından yapıyor. Ancak ortalama kitap okuma süresi akıllı cihazlarda 20 dakika. E-kitap okuyucularda 2 saat seviyesinde. Bunda e-kitap okuyucuların göze olumsuz etkisinin daha az olmasının etkisi de var. Tabletteki gibi titreşen piksel mantığı da bu cihazlarda yok.” ifadelerini kullandı. Calibro’yu alanlar 800 İngilizce kitabı, 15 Türkçe kitabı ücretsiz indirebiliyor. Libronet, Calibro, babil.com dışında, Papersense (yayınevi), Sosyologos (yazar, okuyucu, yayınevi ağı), Arka Kapak (edebiyat dergisi), Babil Türk Müziği Topluluğu gibi alt markalara sahip.

Yazarın potansiyeli sattığının 3 katı

Türkiye’de kitap sektörünün endüstrileşmede ağır kalması sebebiyle yazarların okurlara ulaşmakta hâlâ sıkıntı çektiğini belirten Libronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Ali Çalışkan, “Yapılan hesaplamalara göre 1.000 kitap satan bir yazarın 3 bin okur potansiyeli var. Ancak Anadolu’ya yayınevlerinin ulaşmakta problem yaşaması ve lojistikteki yavaş gelişim bunu mümkün kılmıyor.” dedi. Bunun Türkiye’deki kitap sektörünün potansiyelinin de 7,5 milyar dolar olduğu anlamına geldiğini belirterek, online kitap satışları ile gerçek potansiyele ulaşmanın da hızlanacağını kaydetti.

Kaynak: zaman.com.tr

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum