İzindeyiz, Ardındayız, Yolundayız

10 Kasım 2010 0 yorum Denemeler-Makaleler 1447 Görüntüleme

                Ardından söylenmiş ve söylenecek tüm sözlere tıkadım gözümü ve kulağımı. Bir yalanın peşine takılmış binlerce yalan; “izindeyiz, ardındayız, yolundayız…”  30 yıllık tecrübemin ardından ne demek olduğunu anladım: izindeyiz, izini kaybettiğimiz için izne ayrıldık hâlâ izindeyiz. Ardındayız, fikirleri ardımızdaydı, biz çok ileri gittiğimiz için fikirlerinin önüne geçtik, onlar gölgemizde kaldı. Yönümüzü işaret ettiğin gibi Batı’ya çevirdik. Ancak yönümüzü Batı’ya çevireli beri ne hikmetse yolumuzu da kaybettik.  Şimdi Avrupa yolundayız. Anlayacağın Atam, çağ değişiyor. Yeni dünya düzeninde değerler de değişiyor.  Artık “Ne mutlu Türk’üm diyene!” demiyoruz, çünkü bu söylem çok şovenist bulunuyor. Devlet adamlarımız halkımızın “eşit” olduğunu bildikleri için, birinin diğerine üstünlüğünü çağrıştıran bu ırkçı (!) söylemi artık tasvip etmiyorlar. Dilimiz de senin sandığın gibi önemli ve her anlamda yeterli bir dil değilmiş. Çünkü Türkçenin bilim dili olamayacağını söyleyen bilim adamlarımız (!) var.

 

                Atam, İstiklâl Marşı’mızı da beğenmiyoruz. Çünkü çok dini ve millî öğe içeriyor. “Hak, Allah, iman, şehit” gibi sözcükler bir medeni devlete yakışmıyor. Hem bestesi de güzel değil zaten.

                Atam, sen bu toprakların mozaik bir yapıda olduğunu unutmuşsun ve üniter bir devlet kurmuşsun. Oysa Bu coğrafyada otuz iki (kimine göre 34, 36 …) etnik unsur var. Hepimizi çatısı altına alan bir isim bulmak gerekiyor.

                Yani Atam, çağ değişiyor, biz de değişmek zorundayız. İlkelerin günümüzle bağdaşmıyor artık. “izindeyiz, ardındayız, yolundayız” ama biz kendi anladığımız şekilde izinde, yolunda ve ardındayız.

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum