Ali Tatar Edebiyat Ödülü Şiir Yarışması

9 Ağustos 2017 0 yorum Yarışma 4904 Görüntüleme

ali-tatar-edebiyat-odülleri-2017

2009’da Ergenekon davası sebebiyle haksız bir şekilde tutuklanmak istenirken intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar anısına şiir yarışması düzenleniyor. Ali Tatar adına açılan internet sitesindeki duyuru:

“Ülkemizde yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadelenin sembollerinden biri olan Ali TATAR’ın anısına düzenlenen edebiyat ödülünün ikincisi “şiir” dalında yapılacaktır.
Amacımız Ali Tatar’ı ve mücadelesini bir kez daha anarken, şiirin gelişmesine ve geniş kitlelere ulaşmasına katkıda bulunmaktır.
Yarışmaya katılım için konu ve yaş sınırlaması olmamakla birlikte, eserlerde Ali Tatar’ın yaşamı ve hukuk mücadelesi bağlamında, insan onuru, adalet, hak ve özgürlüğü vurgulayan imge ve değerlerin göz önünde bulundurulması önerilir. Yarışmanın başvuru tarihi, 1 Ekim – 31 Ekim 2017 tarihleri arasındadır. Bu tarihten sonra gelecek başvurular kabul edilmeyecektir.”
ALİ TATAR EDEBİYAT ÖDÜLÜ
ŞİİR YARIŞMASI
ŞARTNAME ve TAAHHÜTNAME
Katılım Koşulları
1. Ülkemizde yaşanan hukuksuzluğa karşı mücadelenin sembollerinden biri olan Ali TATAR’ın anısına düzenlenen edebiyat ödülünün ikincisi “şiir” dalında yapılacaktır.

2. Amacımız Ali Tatar’ı ve mücadelesini bir kez daha anarken, şiirin gelişmesine ve geniş kitlelere ulaşmasına katkıda bulunmaktır.

3. Yarışmaya katılım için konu ve yaş sınırlaması olmamakla birlikte, eserlerde Ali Tatar’ın yaşamı ve hukuk mücadelesi bağlamında, insan onuru, adalet, hak ve özgürlüğü vurgulayan imge ve değerlerin göz önünde bulundurulması önerilir.

4. Yarışmanın başvuru tarihi, 1 Ekim – 31 Ekim 2017 tarihleri arasındadır. Bu tarihten sonra gelecek başvurular kabul edilmeyecektir.

5. Yarışmaya katılacak şiirler daha önce internet siteleri dâhil hiçbir yerde yayınlanmamış ve herhangi bir yarışmada ödül almamış olmalıdır.

6. Seçici kurul üyelerinin yakınları yarışmaya katılamazlar.

7. Yarışmaya en fazla 3 şiir ile katılım sağlanacaktır.

8. Her yarışmacı, eserini bilgisayarla “ariel” yazı karakterinde 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile A4 boyutundaki kağıda yazıp, 8 nüsha olarak gönderecektir.

9. Eserin üzerinde ve herhangi bir sayfasında kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine eserin sayfasının sağ üst köşesine rumuz yazılacaktır.

10. Yarışmaya katılmak isteyen adaylar, şartnamenin ekinde bulunan başvuru dilekçesini dolduracaklar ve imzalayacaklardır.

11. Eser ve başvuru dilekçesi ayrı ayrı iki zarf içine konacak ve bu zarfların üzerine katılımcılar sadece rumuzlarını yazacaklardır.

12. Eserler yarışmacılara geri verilmeyecek/gönderilmeyecektir.

13. Yarışmanın sonuçları 19 Aralık 2017 tarihinde ilan edilecektir.

14. Yarışmaya katılan eserlerden dereceye giren ilk üç eser, 11 Şubat 2018 tarihinde yapılacak ödül töreninde, plaket ve kitap setiyle ödüllendirilecektir.

15. Dereceye giren eserler ile seçici kurulun uygun gördüğü diğer eserler, bir kitapta toplanarak Ali Tatar’ın bir sonraki anma etkinliğine kadar yayınlanmış olacaktır. Bu nedenle yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakkı, yarışma düzenleme komitesine devredilmiş sayılacaktır.

16. Katılımcılar şiirlerini en geç 31 Ekim 2017 tarihine kadar, posta yoluyla, “Ayrancı PTT, PK. 2 , Güvenlik Caddesi Ayrancı-Ankara” adresine ulaştırmalıdırlar.

17. Yarışmaya gönderilen eserler ödül ön kurulunca bir elemeye tabi tutularak asıl seçici kurulun değerlendirmesine sunulacaktır. Bu şartname içeriğine uyumsuz olan dosyalar yarışma dışı bırakılacaktır.

18. Yarışma ile ilgili koordinasyon ve sekreterya için iletişim bilgileri:

Ahmet Tatar GSM: 0555 374 01 42, e posta ataahmettatar@gmail.com ve internet adresi www.yarbayalitatar.com
SEÇİCİ KURUL
 Ataol Behramoğlu
 Ahmet Telli
 Abdullah Nefes
 Mehmet Mahzun Doğan
 Arife Kalender
ALİ TATAR EDEBİYAT ÖDÜLÜ BAŞVURU DİLEKÇESİ VE TAAHHÜTNAME
Yarışma Kurulu’na,
Ali TATAR Edebiyat Ödülü’ne değerlendirilmek üzere gönderdiğim ……………………………………………rumuzlu eser bütünüyle kendime aittir.
Yarışmanın şartname hükümlerini kabul ve taahhüt ederim.
Adı ve Soyadı :
Doğum Tarihi :
T.C. Kimlik No. :
Adres :
Tel :
E-posta :
Tarih :
İmza :

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum