19 MAYIS BAYRAM OLSUN

18 Mayıs 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1794 Görüntüleme

19 MAYIS BAYRAM OLSUN
Bugün; Kurtuluş Savaşının temelinin atıldığı günün yıldönümü. Bir asra yanaşan bu tarih diliminde geldiğimiz noktada bize emanet edilen gençlik gelecek vaad ediyor mu?
15 yaşında cepheye gidip geri dönmeyenler. Anası, babası onları yollarken sen git eğer vatan kurtulmayacaksa gelme diyenler yanlış mı yapmışlar. Ya da her şeyi göze alarak ölüme gidenler şehadet şerbetini içmek için sıraya girenler, liseyi bitirmeden cepheye koşanlar yanlış mı yaptılar. Onlar doğru olanı yaptı ve canlarını verdiler, vatanı vermediler se bugün bu topraklarda yaşayan çocuklar hangi milletin evlatları. Onlar doğru yolda mı?
Ataları kan akıtmışken, onlar; şişelerden su gibi içki akıtırken neden hiç kimsenin sesi çıkmaz. Ataları dere tepe demeden uyku gözlerine girmeden bu toprakları savunurken, bugün ki gençlerimiz kimin peşinde neden hiç kimse yol göstermez. Gençlerimiz alkol, uyuşturucu, kumar batağında yüzerken onları gören öğretmenleri yanlarından geçerken neden kafalarını çevirir. Onlar bataklığa düşüp devlet ıslah evi kurarken, onlara el uzatmayan milletimiz nasıl rahat eder. Her sınıfta bir bilim adamı çıkarmak yerine ‘ben anlatırım öğrenen öğrensin öğrenmeyenden bana ne’ diyen bir eğitimci aybaşında maaşını, hangi ölçüye göre çeker ve o parayı yer. Çocuklara eğitimi sadece anlatmaktan ibaret sayan bir eğitim sistemimiz varken bu devletin eğitim bakanlığında oturan insan nasıl olurda gönül rahatlığıyla şu kadar derslik açtık ve eğitim sorunumuz kalmadı deyip işine bakabilir.
Tüm bunlar olup biterken öğretmenlerimiz de haklı haksız değiller. Onlara çocuğunu teslim eden ebeveynler aman hocam çocuğuma şunu yap bunu yap şunu söyle bunu söyleme deyip bu insanları nasıl sıkıştırır.
Ortalama 15 yılını okumaya veren gençlerimiz 15 yıl sonunda, işsiz gezerken illa herhangi bir partinin vekilinin bilmem nesine boyun eğmek zorunda mı kalacaktır. Madem öyle olacaksa bu çocuklar neden okur.
Velhasılı kelam yanlış yoldayız bunu görmek için okullarımızdaki başarısızlıklara, okul bahçelerindeki kavgalara, kahvehanelerdeki diplomalı işsizlerimize göz atmamız yeterli. Bu işin sorumlusu kimse çıksın ortaya ve tövbe edip işine gücüne sahip çıksın. Kaybolup giden nesil bizim neslimiz. Sahip çıkmazsak onlarla beraber bizlerde hüsrana uğrayanlardan olacağız. Artık kafamızı kumdan çıkarıp tehlikelere dur deme zamanı gelmedi mi?
Allah bu millete ne istediğini bilen bir gençlik nasip eylesin.
İşte o gün 19 Mayıs hakkıyla kutlanan bir bayram olur.
Fatih KAPLAN

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 yorum