Baharın Müjdecisi Cemre

5 Mart 2017 0 yorum Denemeler-Makaleler 1801 Görüntüleme

illahu

             Kelime manâsı “ateş, kor” olan cemre, Arapça bir kavramdır. Ateş, kor ise ısıtan hatta yakan anlamlarını taşır.

            Cemrenin yedişer gün arayla önce hava sonra su en sonda ise toprağa düştüğünü bilmeyenimiz yok gibidir.

           İlk önce havaya düşen cemre elbette havada ısınmaya yol açacak; fakat bunu sadece hava sıcaklığının artışı gibi düşünmemek lazım. Çünkü tasavvufta Hz. Mevlanâ Celâleddin-i Rûmi der ki: “Hamdım, piştim, yandım.” Bence bu güzel sözü ilkbaharın müjdecisi “cemre” için de kullanabiliriz.

          Havaya düşen cemre ilk önce havada sıcaklık artışı sağlar. Hz. Mevlanâ’ nın değerli cümlesinden “hamdım” kelimesini havaya düşen cemre ile ilişkilendirebiliriz. Şöyle ki, henüz olgunlaşmamış olan her şeye “ham” deriz. Daha ilkleri; ilk soluk, ilk adım, ilk duruş vb. anlatır. Bütün bunlar o kadar hamdır ki..

          Havaya düşen cemreden yedi gün sonra suya düşen cemre, bir kış boyunca eksi değerlerin dibine vuran su sıcaklığı üzerinde muazzam bir etki oluşturur. Hz. Mevlâna’ nın “piştim” sözünü de buraya alabiliriz. İlk önce havada başlayan etki artık suya da yansımış ve dünya üzerindeki su kaynaklarının ısınmaya başlamasına kolaylık sağlamıştır.

         Son aşamada; yani üçüncü hafta toprağa düşen cemre artık Hz. Mevlâna’ nın “yandım” ifadesinde kendini bulur. Şöyle ki dünya düşünürüne göre yanmayan hiçbir şey yoktur ki varlığını bulmasın, kendi olmasın. Ancak hamken pişen ve piştikten sonra yanan her şey kendi olur, aslını bulur. O zaman toprağa düşen son cemre artık toprakta dirilişe sebep olup ilk canlanış, ilk kımıldanış ve ilk uyanışı sağlayacaktır. Allah-u Tealâ’ nın “Ol!” emri dahilinde ve son cemre yardımıyla toprak canlanacak, İlkbahar başlayacaktır. Bir kış boyu dinlenmeye çekilen börtü böcek, bitki çiçek, haşere hayvan artık uyanışa geçecek; yeni bir sayfa yeni bir düzen ve yeni bir hayat vuku bulacaktır.

           Bu olaylar zinciri sebebiyle cemre, biz Türk Milleti ve Altay kültüründe özel bir öneme sahiptir.

         Benim için de apayrı yeri olan “cemre” her daim gözde ve her daim kıymettar bir ifadedir.

                  Hem baharın hem hayatın müjdecisi CEMRE..

                                                                                                           ~Cân İçre

 

Yazılan yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir. Suç teşkil edecek yazılardan dolayı edebice.net sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakkında

~CâN İÇRE

Sessizlik en derin çığlıktır aslında, duymasını bilene..

İlginizi Çekebilir

UKDE

2049 Görüntüleme

0 yorum